Rząd szykuje podwyżkę opłaty cukrowej. 10-krotne zwiększenie opłaty za dodatek kofeiny lub tauryny.
Stała stawka za litr napoju z maksymalnie 5 g cukru w 100 ml albo ze słodzikiem ma wzrosnąć z 50 do 70 groszy, a zmienna część za każdy gram cukru powyżej tego poziomu ma zostać podwojona z 5 do 10 groszy.
Nowa opłata obejmie napoje z co najmniej 20 proc. soku i do 5 g cukru w 100 ml, jeśli mają kofeinę, taurynę albo słodziki, czyli część energetyków i piw bezalkoholowych.