• NWZA dot. emisji akcji Autor: ~coda [83.27.77.*]
    WYJAŚNIENIE WS. EMISJI AKCJI COGNOR S.A.
    07.10.2017
    W związku z informacją zamieszczoną w monitorze sądowym MSiG z 25 września 2017 r., dotyczącą zwołania na 18 października 2017 r. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Cognor SA, spółki zależnej Cognor Holding SA („Cognor Holding”), Zarząd Cognor Holding pragnie wyjaśnić powody emisji przez Cognor SA warrantów subskrypcyjnych serii A z prawem do objęcia akcji serii H.
    Wyżej wskazane podwyższenie kapitału zakładowego w spółce Cognor SA jest powiązane z planowanym przez Zarząd Cognor Holding refinansowaniem zadłużenia grupy Cognor Holding wynikającego z wyemitowanych przez Cognor International Finance PLC, spółkę zależną Cognor Holding („CIF”), zabezpieczonych obligacji uprzywilejowanych. Zgodnie z intencjami Zarządu Cognor Holding wyemitowane przez Cognor SA akcje serii H zostaną w całości objęte wyłącznie przez Cognor Holding w zamian za wkład pieniężny. Środki na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego pochodzić będą z emisji publicznej akcji Cognor Holding, o której mowa w prospekcie emisyjnym Cognor Holding opublikowanym w dniu 5 października 2017 r. („Oferta”)oraz ze środków własnych.
    Proces podwyższenia kapitału jest jednym z elementów procesu zmierzającego do przekazania wewnątrz grupy Cognor Holding środków pochodzących z Oferty w celu refinansowania zadłużenia grupy Cognor Holding, o którym mowa powyżej.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~Mucka [94.78.183.*]
    No to chyba w poniedziałek będzie petarda
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~ble-ble [80.94.16.*]
    Ciekawe czemu szybciej tego nie wyjaśnili, niemniej Cog Holding z emisji chce zebrać 90'000'000 zł a kredyt na obligi to jakieś 200'000'000 zł, wiec jakoś słabo to pasuje do warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Cog SA o kwotę do 240'000'000 zł z tego procesu restrukturyzacji zadłużenia

  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~coda [83.27.75.*]
    Wynika z tego że chyba czytają nasze forum na bankierze, tylko z kilkudniowym opóźnieniem, dlatego dopiero teraz wyjaśnili, że wcale nie chodzi tu o aport Weglokoksu czy inną fuzję z podmiotem państwowym. Może nawet i trochę szkoda.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~Luk [89.234.198.*]
    Coda no wiec o co tu chodzi????
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~stalowy [37.47.230.*]
    No to wykombinowali w Poraju !
    COG Holding emituje akcje za 90 mln PLN. Zgodnie z celem emisji, pozyskane środki mają być przeznaczone na wykup obligacji podobnie jak pozyskany kredyt. Jakim cudem COG Holding znajdzie jeszcze 240 mln PLN na podwyższenie kapitału w COG S.A. ?
    Że niby ze środków własnych ? Skąd w COG Holding wolne 240 mln PLN ?

    Polityka informacyjna COG to czysta dezinformacja. Informacje nie spinają się tak jak ostatnie sprawozdania ;)

  • (wiadomość usunięta przez moderatora) Autor: (usunięty) [89.234.198.*]
    (wiadomość usunięta przez moderatora)
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~Zbyszek [46.77.171.*]
    Wszysto wyjaśnili.
    Obligacje do zrefinansowania 80m EUR co daje 345m PLN.
    Źrodla finansowania:
    90m PLN emisja akcji
    50m EUR kredyt bankowy (215m PLN)
    36m PLN środki własne
    W zależności ok kursu PLN/EUR występują drobne różnice ale generalnie pod względem rachunkowy jest ok.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~Mucka [37.131.141.*]
    Jak dla mnie temat wyjasniony - wiekszość moich watpliwosci rozwiana. Nie będzie aportu, nie pozbywamy się rentownych aktywów. Do tego zarząd reaguje na nasze wątpliwości i wydaje ten komunikat - wygląda na to, że idziemy ku dobremu. Jutro odpał.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~zatroskany [178.217.140.*]
    wszystko wyjaśnili?
    po co tak duza i kosztowna emisja w cog sa? po co tyle kasy ladowac w spolke nad która ma się defakto kontrole.
    Splata obligow ok, ale to już emisja oczekiwana
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~stalowy [37.47.230.*]
    Jakoś wyjaśnienia do mnie nie trafiają.
    Temat wykupu obligacji jest znany od 9-ciu miesięcy. W żadnej informacji nie było mowy o tym ,że wykup będzie przez COG S.A.
    Umowy kredytowe są celowe i COG miał wykorzystać pozyskane finansowanie i dodatkowy kapitał na wykup obligacji a nie na podniesienie kapitału spółki zależnej.
    Jeżeli obligacje ma wykupić COG S.A to powinien być stroną umów kredytowych. Po co COG Holding bierze na siebie koszty finansowania COG S.A. ?
    Jak niewiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o to samo.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~coda [83.27.25.*]
    Dnia 2017-10-08 o godz. 22:56 ~Zbyszek napisał(a):
    > Wszystko wyjaśnili. W zależności ok kursu PLN/EUR występują drobne różnice ale generalnie pod względem rachunkowy jest ok.

    Matematycznie wszystko się zgadza, tym bardziej że emisja akcji może być na kwotę 101 mln PLN, a nie tylko 90 mln PLN. Przejrzałem pobieżnie prospekt emisyjny i pojawia się tam kilka ciekawych informacji, na które chciałbym zwrócić uwagę. Jeśli emisja akcji dojdzie do skutku, to udział Sztuczkowskiego spadnie z 66,7% do zaledwie 50,3%. Nadal jest to sporo, ale oddala to nam wizję przekroczenia progu 90% i wyprowadzenia Cognora z GPW przez Sztuczkowskiego.

    Dla posiadaczy warrantów, ciekawa może być informacja, że jeśli emisja dojdzie do skutku po cenie 1,50 PLN, co obecnie jest bardzo prawdopodobne, to cena warrantowa obniży się wtedy z 2,35 PLN do 1,91 PLN, zarówno dla obigatariuszy, jak i dla nas drobnych warrantowców. Obniżenie ceny warrantowej może skłonić obligatariuszy do wymiany obligacji na akcje po cenie 1,91 PLN, szczególnie że będą mogli teraz partycypować w zyskach i otrzymywać dywidendę. Gdyby wszyscy obligatariusze wymienili obligacje na akcje, to udział Sztuczkowskiego spadnie o kolejne kilka procent do ok. 40,9%.

    Cenę emisyjną i liczbę nowych akcji poznamy już w piątek 13 października ... na szczęście nie jestem przesądny ... a akcje zostaną przydzielone do czwartku 19 października. PDA będą notowane od 2 listopada.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~stalowy [37.47.230.*]
    Gdyby Sztuczkowski godził się na zmniejszenie swoich udziałów nie byłoby szopki z obniżaniem nominału akcji i emisją dla wybranych. Przy emisji z pp i nominałem 2 PLN ilość nowych akcji byłaby o 25% mniejsza przy zachowaniu takiego samego wpływu dla spółki. Sztuczkowski mógłby wtedy przekazać wszystkie swoje pp wybranym inwestorom a i tak utrzymałby ponad 50% udziałów w kapitale COG.

    To czy Sztuczkowski przejmie 90% akcji czy nie okaże się w ciągu kilku m-cy. Po przydziale akcji nowej emisji nie spodziewam się nowych znaczących akcjonariuszy w COG. Większość akcji pójdzie w pakietach podprogowych do podmiotów o których drobni akcjonariusze nic się nie dowiedzą.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~coda [83.27.25.*]
    Dnia 2017-10-09 o godz. 10:22 ~stalowy napisał(a):
    > To czy Sztuczkowski przejmie 90% akcji czy nie okaże się w ciągu kilku m-cy.

    To czy Sztuczkowski przejmie 90% akcji czy też nie, okaże się nie w ciągu kilku miesięcy tylko jeszcze w tym miesiącu. Cierpliwości. Do 19 października ilość akcji objętych przez Sztuczkowskiego powinna być znana wszystkim i wtedy okaże się czy ma już 90% udział w Cognorze czy też bliżej mu do 50%. Po udanej emisji akcji, Sztuczkowski nie będzie mógł już dowolnie zwiększyć lub zmniejszyć swój udział przez okres 18 miesięcy, bo będzie go obowiązywał w tym czasie lock-up.

    PS HoldCo zobowiązało się wobec Współzarządzających Księgą Popytu, że od dnia zaciągnięcia zobowiązania w zakresie ograniczenia zbywalność akcji typu „lock-up” do zakończenia okresu 18 miesięcy od daty pierwszego notowania Praw do Akcji na GPW, bez pisemnej zgody Globalnych Współkoordynatorów nie będzie oferować, sprzedawać, obciążać (z wyłączeniem ustanawiania 3 obciążeń wynikających z Umowy Kredytowej) ani w inny sposób rozporządzać, ani publicznie ogłaszać oferty, sprzedaży ani zbycia lub zamiaru podjęcia takich działań lub podejmować działań zmierzających do lub mogących skutkować ofertą, sprzedażą lub zbyciem Akcji, włącznie ze swapami na akcje, kontraktami terminowymi i opcjami. Dodatkowo, PS HoldCo zobowiązało się wobec Współzarządzających Księgą Popytu, że od dnia zaciągnięcia zobowiązania w zakresie ograniczenia zbywalność akcji typu „lock-up” do zakończenia okresu 18 miesięcy od daty pierwszego notowania Praw do Akcji na GPW, bez pisemnej zgody Globalnych Współkoordynatorów ani PS HoldCo, ani jakikolwiek podmiot, nad którym sprawuje ono zarząd lub kontrolę w zakresie wykonywania praw głosu, ani żadna inna osoba działająca w jej lub ich imieniu, nie będzie bezpośrednio ani pośrednio, powodować emisji przez Spółkę papierów wartościowych podobnych do Akcji, proponować zwołania walnego zgromadzenia Spółki ani zwoływać walnego zgromadzenia ani podejmować czynności, aby zwołać walne zgromadzenie akcjonariuszy w celu zaproponowania jakiejkolwiek uchwały Spółki zatwierdzającej emisję papierów wartościowych podobnych do Akcji lub warrantów umożliwiających objęcie papierów wartościowych Spółki podobnych do Akcji.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~stalowy [37.47.17.*]
    To gdzie tu jest napisane że w ciągu 18 m-cy nie może zwiększyć swojego pakietu ?
    Lock up zabezpiecza przed nadmierną podażą a Sztuczkowskiemu chodzi o skupowanie akcji a nie sprzedawanie.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~coda [83.27.25.*]
    A gdzie jest napisane że zwiększy swój udział do 90% w ciągu 18 m-cy?
    Lock-up faktycznie wpływa stabilizująco na cenę i w ciągu 18 miesięcy nie będzie następnej emisji. I to jest dobra wiadomość.
    Jeśli Sztuczkowski będzie bardzo chciał zwiększyć swój udział, to teoretycznie będzie musiał zacząć kupować akcje na GPW i o każdym takim zakupie informować rynek. A wtedy cena może też zacząć iść w górę.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~zatroskany [178.217.140.*]
    "teoretycznie będzie musial zacząć kupować akcje na gpw" - zgadza się, masz racje, ale jeśli emisja będzie na slupy, to spokojnie nie podnosząc ceny skupi akcje ile będzie chacial, tylko znow pytanie po co to mieszanie? dziwne.
    Mam jednak nadzieje ze po emisji ktoś inny się ujawni niż tylko pusty komunikat o zmniejszeniu zaangażowania w spolke psholco, ktoś inny oczywiście niż dziwne spolki z Cypru czy innych pokrętnych wysepek
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~ble-ble [80.94.16.*]
    Dnia 2017-10-08 o godz. 22:56 ~Zbyszek napisał(a):
    > Wszysto wyjaśnili.
    > > Obligacje do zrefinansowania 80m EUR co daje 345m PLN.
    > > Źrodla finansowania:
    > > 90m PLN emisja akcji
    > > 50m EUR kredyt bankowy (215m PLN)
    > > 36m PLN środki własne
    > > W zależności ok kursu PLN/EUR występują drobne różnice ale generalnie pod względem rachunkowy jest ok.

    Ale co wyjaśnili ? To co piszesz jest od dawna wiadome. Wyjaśnili tylko, że tą samą pozyskaną kwotą podwyższą dwa kapitały zakładowe.

    Natomiast skoro obligacje do zrefinansowania to kwota 345m PLN i pozyskane przez CogHold źródła finansowania to może być kwota 314m PLN a obligi mają spłacić kapitałem zakładowym COGsa to dlaczego podwyższają ten kapitał tylko o max kwotę 240m PLN zamiast o pełną kwotę spłaty. Wygląda jakby chcieli jakoś zachachmęcić 100m PLN, a jeżeli wiedzą, że obligi będą nabyte z dyskontem i wezmą mniejszy kredyt to po co robią taką wielką emisję akcji.

    Nie wyjaśnili też dlaczego COGhold obciąża wszystkie spółki holdingu spłatą długu COGsa.
  • Re: NWZA dot. emisji akcji Autor: ~HDM [*]
    http://www.parkiet.com/Parkiet-TV/310119878-Czy-Cognor-znajdzie-chetnych-na-akcje.html
[x]
COGNOR -0,93% 5,84 2026-06-26 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.