Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2008-02-07 14:00 Źródło: Świat Konsumenta

Świat Konsumenta

W Niemczech taniej niż w Polsce


Do tej pory Polska uchodziła za tani kraj. To do nas na zakupy, do fryzjera czy zatankować samochód przyjeżdżali sąsiedzi z Zachodu, bo opłacało się kupować w Polsce. Czy teraz sytuacja się odwróci i to my będziemy, z oszczędności, robić zakupy na Zachodzie?

Na to wygląda. Przyjrzeliśmy się cenom kilku produktów, które stanowią codzienne zakupy. Co się okazało? Większość z nich jest dziś tańsza w Niemczech niż w Polsce, mimo że tam średnia płaca jest znacznie wyższa. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn jest tanie euro, które sprawia, że dla Polaków korzystniej niż jeszcze kilka miesięcy temu wypada przelicznik złotówki na euro. Druga rzecz to inflacja, która w Polsce zwiększyła się w ostatnim czasie. Ale jest też grupa produktów, głównie kosmetyków i chemii gospodarczej, których ceny w Niemczech były od lat konkurencyjne w stosunku do naszych. Dziś te różnice w cenach jeszcze bardziej się pogłębiły.

Jak tłumaczą je sami producenci? – Różnica w cenie balsamu Dove może wynikać z poziomu marż stosowanych w poszczególnych krajach, przez różnych dystrybutorów, jak też sieci handlowe. Na pewno nie wynika z różnicy cen, po jakiej Unilever sprzedaje swoje wyroby w różnych krajach – powiedziała nam Izabela Sadowska z działu PR Unilever, producenta balsamu, który niemieccy konsumenci kupują o blisko połowę taniej niż polscy. Warto tu jednak zaznaczyć, że przytaczane przez nas ceny balsamu sprawdzaliśmy w sklepach tej samej sieci – Rossmann w Warszawie i w Berlinie. Co na to producent? – Chyba jakimś wytłumaczeniem może być fakt, że rynek w Niemczech jest dużo bardziej konkurencyjny od rynku polskiego, skala zakupów jest też zdecydowanie wyższa i to – oprócz różnicy w wysokości marży – wpływa moim zdaniem na wyższy poziom cen większości zarówno kosmetyków, jak i środków czystości w Polsce – mówi Sadowska.

Pozostali producenci, którym zadaliśmy pytania dotyczące różnic cen, w ogóle nie udzielili odpowiedzi. Tak więc zamiast zbędnych pytań, lepiej od razu pojechać do Niemiec na zakupy.

Piotr KoluchWięcej na: www.swiatkonsumenta.pl


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Pobierz bezpłatny, intuicyjny program do rozliczeń rocznych

Komentarze do artykułu
Re: W Niemczech taniej niż w Polsce Autor: ~aaaaaaaaaaa   2008-07-10 23:45
a ja tesknie za technologia mojej Babci i za wiejskim chlebem-te wakacje pamietam do dzisiaj-30 lat.-------a praszki.spolchniacz i logistyke mam w d....Szynek kup. u chlopa na wsi-chociaz drogo!!j em (..)
W Niemczech taniej niż w Polsce Autor: ~monte   2008-07-10 23:21
U nas jest drożej i będzie coraz bardziej drożej. Bo my nie jesteśmy producentami tylko importerami. Jedynie co produkujemy to proste wyroby nie wymagające skomplikowanej technologii. Jednak we współc (..)
W Niemczech taniej niż w Polsce Autor: ~wiertyg   2008-07-10 11:10
Zeby Tusk zlikfidowal podatek od zyskow kapitalowych,to wielu przedsiebiorcom i inwestorom w akcje oplcalo by sie zakladc biznesy--i by byly miejsca pracy i dochody z podatkow od biznesmenow i pracown (..)
(wiadomość usunięta przez moderatora) Autor: (usunięty)   2008-02-10 12:10
(wiadomość usunięta przez moderatora)
Re: W Niemczech taniej niż w Polsce Autor: ~gimli   2008-02-10 10:01
alpacyno najpierw poczytaj niemieckie ogłoszenia a zobaczysz że są tańsze a nie droższe i nie pisz bzdur
Ciekawe gdzie i jakiej wody? Autor: ~dupa jasiu   2008-02-11 17:31
Ja widziałem raczej za 1.9 euro a za taką cenę jaką napisałeś to pewnie jakieś siki z kanalizy "made in Netto", których za darmo bys nie wypił gdybyś widział jak to rozlewają.
Re: Mieszkania w niemczech sa 3 raz tansze.... Autor: al_pacino   2008-02-09 20:02
ale dzialki budowlane sa 10 razy drozsze !!! w Niemczech
Mieszkania w niemczech sa 3 raz tansze.... Autor: ~aaz   2008-02-09 19:45
jw...
Re: W Niemczech taniej niż w Polsce Autor: zikan   2008-02-09 19:26
butelka wody 1,5l kosztuje 0,19 euro
Porównajcie stawki VAT w Niemczech i w Polsce. Autor: ~podatnik   2008-02-09 18:11
6 % różnicy mówi samo za siebie. Oczywiście na niekorzyść Polski. Nasze podatki nas zabijają. W biednym kraju muszą być niskie podatki, aby mógł się dynamicznie rozwijać.