REKLAMA
PIT 2023

Zamrożenie cen energii. "PiS nie zostawił miejsca w budżecie"

2023-11-29 11:08
publikacja
2023-11-29 11:08

Konieczne jest zamrożenie cen energii w 2024 r.; to sprawa, którą należy się szybko zająć; mówimy prawdopodobnie o okresie półrocznym, a potem o stopniowym odmrażaniu - powiedział w środę w Studiu PAP wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko (Polska 2050-Trzecia Droga).

Zamrożenie cen energii. "PiS nie zostawił miejsca w budżecie"
Zamrożenie cen energii. "PiS nie zostawił miejsca w budżecie"
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W czwartek trafił do Sejmu rządowy projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Przewiduje przedłużenie na 2024 r. funkcjonowania mechanizmów osłonowych m.in. dla gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych oraz gospodarstw rolnych.

Michał Kobosko w środę w Studiu PAP pytany o zamrożenie cen energii powiedział, że jest to sprawa, która należy szybko się zająć i ocenił, że nie było żadnego powodu, dla którego rząd nie zajął się wcześniej tą kwestią i nie zaplanował działania. Dopytywany, czy będą dopłaty do cen energii od stycznia przyszłego roku, odparł: "będą musiały być".

„Operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu”. Kurs giganta nurkuje

Notowania Orlenu tąpnęły na początku środowej sesji na GPW z uwagi na doniesienia portalu WysokieNapięcie, o uzgodnionym projekcie ustawy większości sejmowej na temat zamrożenia cen energii, której koszt ma zostać sfinansowany w większości przez nową „składkę” nałożoną na Orlen. Sprawę skomentował Andrzej Domański z KO, będący w gronie kandydatów na ministra finansów, a następnie odniósł się do niej prezes Obajtek.

"Będzie musiało być zamrożenie cen przez pewien okres. Mówimy tutaj prawdopodobnie o okresie półrocznym, a potem o stopniowym odmrażaniu, bo nie da się wiecznie, na zawsze zamrozić cen energii i oderwać ich od cen rynkowych" - wskazywał.

Pytany o propozycje PiS odnośnie obniżenia od stycznia 2024 r. VAT-u na żywność z 5 proc. do zera podkreślił, że to "jeden z kolejnych tematów, niezwykle ważny i trudny". "PiS, zastawiając różnego rodzaju miny i pułapki dla nowego rządu, nie zostawił miejsca w budżecie państwa, nie zaplanował miejsca w budżecie państwa na uszczuplenie VAT-u właśnie w wyniku obniżonej stawki na żywność. To jest duże wyzwanie, ale poradzimy sobie z tym wyzwaniem i zrobimy to szybko" - zapewnił.

Rządowy projekt ustawy o nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw Rada Ministrów przyjęła w miniony wtorek.

Jak podano wówczas w komunikacie KPRM, w przypadku energii elektrycznej projekt przewiduje zamrożenie cen i stawek opłat dla gospodarstw domowych. Rozwiązanie to - poinformowano - jest kontynuacją dotychczasowego wsparcia odbiorców w gospodarstwach domowych, w tym wsparcia zużycia energii na potrzeby zbliżone do zużycia w gospodarstw domowych (np. części wspólne budynków, garaże, domy letniskowe, lokali o charakterze zbiorowego zamieszkania).

Zgodnie z komunikatem "mrożenie" cen i stawek opłat dystrybucyjnych zakłada, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej i stawek opłat dystrybucyjnych w taryfach na rok 2024 w rozliczeniach z odbiorcami, do limitu 3 MWh dla ogółu gospodarstw domowych, 3,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami oraz 4 MWh dla gospodarstw domowych rolników jak i posiadaczy Karty Dużej Rodziny, przewidziana jest stabilizacja ich rachunków za obrót i dystrybucję energii na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z 2022 r. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
katzpodola
Broń nas Panie od takich jak Kobosko. Trzecia droga zaprowadzi nas na manowce
grzegorzkubik
Ekonomiści wyliczyli, że propozycje poszczególnych partii koalicyjnych są warte ok 400 mld zł. Wtedy jakoś nie myśleli o budżecie.
niederfurzdorf
Wow!!!! Ależ ten Kaczyński jest sprytny?! Taki genialny plan!!!! Walczyć o władzę po to aby ją oddać opozycji i wsadzić ją na minę . Kurdę! Jak pan na to wpadłeś panie Kobosko????
bha
W razie czego będzie na kogo...........
1984
Przypominam panu posłowi, że od UE dostajemy uprawnienia do emisji CO2 które muszą być sprzedane na giełdzie. A elektrownie na tej giełdzie muszą kupić odpowiednią ilość CO2.

Inaczej mówiąc elektrownie przekazują do budżetu kasę za CO2 i następnie koszt ich zakupu wrzucają w cenę kWh. W tej chwili ok. 25 gr podczas gdy kWh
Przypominam panu posłowi, że od UE dostajemy uprawnienia do emisji CO2 które muszą być sprzedane na giełdzie. A elektrownie na tej giełdzie muszą kupić odpowiednią ilość CO2.

Inaczej mówiąc elektrownie przekazują do budżetu kasę za CO2 i następnie koszt ich zakupu wrzucają w cenę kWh. W tej chwili ok. 25 gr podczas gdy kWh z dostawą w 2024 kosztuje ok. 60 gr. 60-25=35, a na pół roku chcecie zamrozić ceny na poziomie 40 gr/kWh. Jeszcze wam zostanie 5 gr! A może po prostu nie chcecie oddać kasy jaką zarobicie na CO2? PiS oddał, a wy podobno macie być lepsi...
krokus12
Ile to PiS oddał z CO 2 w 2021 -25mld z tego około 24mld rozpłynęło się ,2022 - 23mld z tego 9mld na fundusz Covid ,2023 - 14,8mld z czego budżet 11mld a tylko reszta poszła na sprawy związane z energetyką '
rozsadkunamtrzeba
Liczby nie kłamią. Na 2024 PIS zostawił 420 mld potrzeb pożyczkowych (w 2016 r. było 160 mld)
Przy dochodach budżetu 680 mld
To tak, jakby przy zarobkach 6.800 co miesiąc trzeba było pożyczać 4.200
Na same odsetki od długów PIS trzeba będzie zmarnować 70 mld
Nikt tak nie zrujnował Polski jak PIS
katzpodola
Nastepny Kobosko nam się objawił
samsza
"po wyborach benzyna może być i po 7 zł", ok

a poza tym jest pis, więc nam się nogi plączą, OK.
polityka_to_nie_ekonomia
No i jest po 7 zł choć do 15go października było po 5,99 (o ile było na stacji). Problem że poprzednicy nadal władzy nie oddali więc do nich musisz uderzać tylko sprawdź sobie kto teraz jest ministrem od czego, bo w tym chaosie idzie się pogubić.

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki