REKLAMA

Kolejna słaba sesja na GPW. Mocne spadki JSW

2020-05-22 18:03
publikacja
2020-05-22 18:03
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Lekkimi spadkami zakończyły piątkową sesję główne indeksy GPW. Wśród największych spółek najmocniejsze spadki notowały papiery JSW, która przed sesją pokazała raport za I kwartał.

O 0,45 proc. spadł na piątkowej sesji WIG20. Czerwień przeważała i na innych indeksach GPW: WIG poszedł w dól o 0,34 proc., sWIG80 stracił 0,18 proc., a mWIG40 0,11 proc. Rozczarowały również obroty, które wyniosły ledwie 650 mln zł. Warto dodać, że dzisiejsza sesja była dla WIG20 czwartą z rzędu, na której zanotował zmianę mniejszą, niż o 1 proc. To najdłuższa taka seria dla tego indeksu od trzech miesięcy, a więc początku koronawirusowej bessy.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Warto dodać, że indeksy z GPW zachowywały się dziś słabiej, niż przeciętny europejski indeks. Nastrojom mogły zaszkodzić m.in. bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej, która w kwietniu spadła aż o 22,6 proc. rok do roku. Z drugiej strony nieźle trzyma się budowlanka, produkcja budowlano-montażowa okazała się bowiem ledwie 0,9 proc. niższa niż przed rokiem. WIG-Budownictwo zyskał dziś 1,4 proc.

W składzie WIG20 najmocniejsze spadki zanotowały akcje JSW (-7,3 proc.). Spółka pokazała raport za I kwartał 2020, a w nim aż 212 mln zł straty netto. Spółka obniża koszty, ale cena węgla spada szybciej. Problemem są też rosnące zwały węgla wynikające z niższego popytu. Mocno w dół — o 3,4 proc. - poszedł też Alior. Spółka wypowiedziała umowę kredytową upadającemu Nextbike'owi. To kolejny przypadek w ostatnich miesiącach, gdy klient korporacyjny Aliora popada w tarapaty finansowe.

Spadków uniknęła piątka blue chipów, wzrosty czwórki nie przekraczały jednak 0,7 proc. Na tym tle zdecydowanie wyróżniało się Dino Polska, które podrożało aż o 5 proc. Warto dodać, że we wspominanych danych o sprzedaży detalicznej to żywność zanotowała najmniejsze spadki.

Na szerokim rynku mocno po rewolucji w zarządzie drożało Rafako (+17,5 proc.). Rósł również Sanwil (+6,6 proc.), którego kontrakt z ARM zaczął budzić na rynku spore emocje. Spółka poinformowała dziś, że póki co nie ma umowy z agencją. Dzień na plusie mimo znaczącego spadku zysków odnotowała też Bogdanka (+1,1 proc.). Spadkami na wyniki zareagował z kolei Tesgas (-4,3 proc.).

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mikroprzedsiebiorca
Gaming nam został, bo to jeszcze przy stosunkowo małym kapitale da się zrobić. Polska nie ma kapitału takiego jak USA. Fajnie, że jest jakaś branża w której jesteśmy naprawdę dobrzy na świecie. CD Projekt pokazał Sasinowi jak się prowadzi biznes bez wsparcia państwa (jak np. TVP) i bez monopolu tak jak wiele spółek Gaming nam został, bo to jeszcze przy stosunkowo małym kapitale da się zrobić. Polska nie ma kapitału takiego jak USA. Fajnie, że jest jakaś branża w której jesteśmy naprawdę dobrzy na świecie. CD Projekt pokazał Sasinowi jak się prowadzi biznes bez wsparcia państwa (jak np. TVP) i bez monopolu tak jak wiele spółek skarbu państwa. Szkoda że do towarzyszy z PISu nie dociera jak działa rynek.
franek10
Polecam wyklad z wolnego rynku i ten smiech z Polakow -https://www.youtube.com/watch?v=84MsRuC-1l8
Bill Browder w szostej minucie opowiada o prywatyzacji w Polsce,kiedy to przedsiebiorstwa sprzedawane byly za polroczy dochod.
A w wolnej chwili-prof.Kierzunia-https://www.youtube.com/watch?v=0w0TtwVFuvY
grzegorzkubik
JSW ma słabe wyniki. Dziś mamy silną branże gamingową a co innego może być dobre po 30 latach transformacji. Przedsiębiorstwo Coachingu czy sieć zakładów fryzjerskich Janusza . Jak się likwidowało stocznie, huty, zakładu dziewiarskie to musimy polegać na grach. Tak musi być obecnie, że gry komputerowe rządzą. Cieszmy JSW ma słabe wyniki. Dziś mamy silną branże gamingową a co innego może być dobre po 30 latach transformacji. Przedsiębiorstwo Coachingu czy sieć zakładów fryzjerskich Janusza . Jak się likwidowało stocznie, huty, zakładu dziewiarskie to musimy polegać na grach. Tak musi być obecnie, że gry komputerowe rządzą. Cieszmy się z tego bo zdolni informatycy mogą opuścić Polskę i będziemy tu mieli Żabkę z Lidlem i sieć warsztatów z podrabianymi autami.
franek10
Import wegla w wysokosci 20 mln ton rocznie wtym 13 mln z Rosji rozlozy na lopatki niejedna kopalnie http://nettg.pl/news/101516/gdynia-w-marcu-wplynie-najwiekszy-statek-z-weglem

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki