Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Chociaż często nie doceniamy tego, co mamy na wyciągnięcie ręki, wakacje w Polsce mogą być naprawdę udane. Warto poznać ciekawe miejsca i atrakcje, które zapewnią odpowiedni wypoczynek.

Wszystko wskazuje na to, że najbliższe wakacje zdecydowana większość z nas spędzi w kraju. Nie powinniśmy jednak martwić się o ich jakość: czy polskie morze, czy jeziora, czy góry z pewnością umożliwią nabranie nowych sił i odkrycie nowych miejsc. Aby być zadowolonym z urlopu, warto nie ograniczać się wyłącznie do najpopularniejszych kurortów. Czasami krótka podróż umożliwi przeniesienie się do zupełnie innej rzeczywistości. Podczas planowania wczasów w Polsce olbrzymim sprzymierzeńcem okaże się internet. Dzięki zasobom sieci nie tylko uda odkryć się niepowtarzalne destynacje, ale również znaleźć finansowanie pozwalające na realizację podróżniczych marzeń bez wyrzeczeń. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie bez konieczności rezygnacji z planów. Od znalezienia konkretnej oferty często dzieli nas zaledwie kilka kliknięć.

Udane wakacje w Polsce. Gdzie wybrać się na wczasy w Polsce? (fot. Patrick Tr / Shutterstock)

Wakacje w Polsce: w góry czy nad morze i nie tylko

Tradycyjnie myśląc o urlopie w kraju, rozważamy dwie opcje: polskie morze albo znajdujące się po drugiej stronie mapy góry. Obie są wprawdzie niezwykle piękne, ale do tego wcale nie ogranicza się oferta turystyczna naszego pięknego kraju. Pomiędzy najbardziej wysuniętymi na północ i południe punktami znajdują się równie atrakcyjne miejsca, dzięki którym nie tylko wypoczniemy, ale również dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Wczasy nad jeziorem mogą okazać się równie interesujące (a jezioro nie zawsze oznacza Mazury!), a wakacje z dziećmi mogą równie dobrze przerodzić się w długą podróż po najbardziej interesujących miastach kraju. Opcji jest naprawdę sporo. Przed wyruszeniem w drogę warto więc dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Polsce, i ruszyć także w nie do końca oczywistym kierunku.

Gdzie nad morze? Kurorty to nie wszystko

Polskie morze ma nam bardzo wiele do zaoferowania. Piaszczyste plaże, wydmy i wypełnione jodem powietrze przyciągają rzesze turystów. Chociaż samo w sobie nie może to dziwić, jednocześnie zniechęca nas często przed spędzeniem wczasów w Polsce właśnie w tym miejscu. Liczymy w końcu na spokój i odpoczynek, a nie na walkę o każdy skrawek plaży i miejsce w restauracji. Polskie morze ma jednak zdecydowanie więcej do zaoferowania. Oto miejscowości, które warto sprawdzić:

  • Nowa karczma (znana również jako Piaski): to część położonej na Mierzei Wiślanej Krynicy Morskiej. Dalej na wschód jest już tylko granica z Federacją Rosyjską i choć centrum miasta jest chętnie oblegane przez turystów, Nowa Karczma zaskoczy nas pustymi plażami, spokojem i piękną przyrodą.
  • Karwieńskie Błoto Drugie: choć Karwia jest popularnym kurortem, położone nieopodal Karwieńskie Błoto Drugie jest już zdecydowanie rzadziej wybieraną destynacją. Piękne, szerokie plaże gwarantują sporo miejsca do odpoczynku, będą znakomitym miejscem na wakacje z dziećmi nad polskim morzem.
  • Poddąbie: w pobliżu Ustki znajduje się wieś Poddąbie, która zachwyca klifami, wydmami i niezwykłymi plażami. Oprócz tego coś dla siebie znajdą również miłośnicy historii: w pobliżu znajdują się kamienne kręgi z okresu kultury wielbarskiej oraz wrak duńskiego torpedowca.
  • Rogowo: wakacje nad jeziorem i morzem jednocześnie? Wybierając się do położonego w województwie zachodniopomorskim Rogowa jest to jak najbardziej możliwe. Malownicza miejscowość ma z jednej strony dostęp do polskiego morza, z drugiej do jeziora Resko Przymorskie.
  • Sarbinowo: Mielno kojarzy nam się z głośnymi imprezami i morzem – zarówno tym naturalnym, jak i morzem turystów. Zaledwie kilka kilometrów na zachód znajduje się jednak urocza wieś Sarbinowo. Dzięki temu możemy czerpać pełnię przyjemności z wakacji na Wybrzeżu Słowińskim bez ryzyka wystąpienia problemów z wolnymi miejscami na plaży.

Aktywne wakacje na Mazurach

Oczywiście rzeszę oddanych zwolenników mają również wakacje na Mazurach. Piękne akweny, lasy, świeże powietrze i bogate zaplecze sprawiają, że to znakomita opcja, a największych atrakcji nie trzeba po prostu przedstawiać. Warto jednak pomyśleć, jak wykorzystać pełnię potencjału wczasów nad jeziorem. Nie musi to oznaczać jedynie leniwego wypoczynku. Podczas urlopu warto spróbować sportów wodnych. Mazury to znakomite miejsce na rozpoczęcie przygody ze spływami kajakowymi. Malownicze szlaki Krutyni, Pisy czy Dajny mogą stać się wstępem do wspaniałej przygody. Można zaplanować je zarówno na jeden, jak i wiele dni, same w sobie mogą więc stać się doskonałym pomysłem na wakacje nad jeziorem. Na tym jednak wcale nie kończą się możliwości lokalnej bazy: będziemy mieli również szansę skorzystania m.in. z żaglówek czy motorówek i poznania wielu pięknych akwenów, wraz z otaczającymi je florą i fauną.

Szukasz gotówki na wakacje? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Wakacje nad jeziorem: nie tylko Mazury

Jeżeli zależy nam na udanym wypoczynku nad jeziorem, nie zawsze musi to oznaczać ograniczenie wyłącznie do obszaru Warmii i Mazur. Piękne jeziora z rozbudowaną bazą turystyczną znajdują się również w innych regionach Polski. Jednym z nich jest położone na Opolszczyźnie Jezioro Turawskie, które zasadniczo jest stworzonym przez człowieka zbiornikiem retencyjnym, jednak świetna oferta hotelarska i restauracyjna, piaszczyste plaże i łowiska sprawiają, że staje się ciekawym celem turystycznym. W pobliżu jest położone również Jezioro Nyskie i Otmuchowskie. Po drugiej stronie kraju, w malowniczych Bieszczadach, znajduje się natomiast Jezioro Solińskie. Dzięki temu możemy nie tylko wypoczywać na plaży, ale również wyruszyć na górskie wycieczki.

Co warto zobaczyć w Polsce? Zbiór nieoczywistych miejsc

Oczywiście wakacje w Polsce nie zawsze muszą oznaczać standardowe wybory. Czasami także w miejscach, które nie do końca kojarzą się z turystyką, odnaleźć można wiele pasjonujących możliwości, które sprawdzą się zarówno w trakcie samotnego wypadu, jak i podczas wakacji z dziećmi.

  • Turystyka przemysłowa na Śląsku: chociaż wydaje się, że Górny Śląsk ma turystom niewiele do zaoferowania, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Uprzemysłowione miasta coraz częściej przeobrażają się w centra turystyki przemysłowej. Wyruszając do aglomeracji kojarzącej się z kopalniami i hutami, możemy więc odkryć wiele ciekawych informacji na temat rozwoju przemysłu i górnictwa. Znakomitym przykładem jest tutaj zwłaszcza zabrzańska kopalnia Guido: na poziomie 320 metrów pod ziemią goście mogą przekonać się, jak naprawdę wygląda praca górnika. W tym samym mieście udostępniono również spływ podziemną sztolnią, która kiedyś łączyła zabrskie kopalnie z chorzowskimi hutami. Dziś zamiast węgla przewożeni są w ten sposób turyści, co jest znakomitą atrakcją także podczas wakacji z dziećmi.
  • Skarby Dolnego Śląska: na południowym zachodzie kraju znajduje się jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych regionów. Dolny Śląsk wbrew pozorom to nie tylko piękny i majestatyczny Wrocław, ale również wspaniałe góry oraz wiele miejsc interesujących z historycznego punktu widzenia. Zamek w Książu, twierdza w Kłodzku, twierdza Srebrna Góra, podziemne Miasto Osówka… oferta jest bardzo bogata i przyciąga wielu pasjonatów tajemnic.
  • Kopalnie soli: do spisu miejsc, które warto zobaczyć w Polsce, należy zaliczyć także kopalnie soli. Najpopularniejszą jest rzecz jasna ta w Wieliczce, jednak podczas urlopu warto zajrzeć również do pobliskiej Bochni. Ciekawym pomysłem jest również spędzenie nocy w podziemiach. To nie tylko interesujące doświadczenie, ale przede wszystkim zabieg, który wpłynie pozytywnie na stan naszego zdrowia.
  • Roztocze: wschód kraju jest niezwykle piękny, ale jednocześnie stosunkowo rzadko wybierany przez turystów. Warto się nim zainteresować. Roztocze to przepiękna flora, fauna i spokój, który gwarantuje udany wypoczynek bez ryzyka zagubienia się w tłumie.

Góry to nie tylko Tatry

Skoro wspomnieliśmy już o górach, warto zauważyć, że Polska może poszczycić się wieloma pasmami. Najwyższe i jednocześnie najbardziej oblegane Tatry to wcale nie jedyna warta uwagi lokalizacja. Na południu kraju znajdują się również – wspomniane wcześniej – Bieszczady, które kuszą przede wszystkim dziką przyrodą i malowniczymi widokami. Na zachodzie kraju położone są natomiast Karkonosze, które – obok naturalnego piękna – fascynują również wieloma historycznymi miejscami i nieodkrytymi po dziś dzień tajemnicami. Pomiędzy nimi, w województwie śląskim, znajduje się natomiast Beskid Śląski i Żywiecki. Choć są położone w pobliżu dużej aglomeracji, mają naprawdę dużo do zaoferowania turystom spragnionym górskich wędrówek i kontaktu z naturą.

Kredyt na wakacje? Dobry pomysł

Wakacje w Polsce są wprawdzie w większości przypadków tańsze od urlopu za granicą, jednak potrafią być również znacznym wydatkiem, zwłaszcza kiedy podróżujemy całą rodziną. Nie warto jednak rezygnować z wypoczynku: w końcu właśnie po to ciężko pracujemy przez cały rok. Jeżeli brakuje Ci funduszy, dobrym pomysłem może okazać się wzięcie kredytu gotówkowego. Niskie oprocentowanie oraz rozłożenie spłaty zobowiązania na większą liczbę rat pozwolą na czerpanie pełni przyjemności z wakacji w Polsce bez konieczności pójścia na jakiekolwiek ustępstwa i kompromisy.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Koszty utrzymania dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Rodzicielstwo to nie tylko olbrzymia odpowiedzialność, ale również spore wydatki. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto więc przeanalizować, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Ekstraklasa w tv na żywo: gdzie oglądać mecze Ekstraklasy w tv?

Rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy przyciągają na stadiony i przed telewizory fanów futbolu z całego kraju. Zanim sezon rozpocznie się na dobre, warto dowiedzieć się, gdzie można zobaczyć mecze ekstraklasy w TV.