Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie zbliżone do lokat terminowych. Konto oszczędnościowe ma jednak tę zaletę, że można wycofać z niego pieniądze w dowolnej chwili nie tracąc odsetek. Aktualne oprocentowanie znajdziecie zawsze w rankingu kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe to obok lokaty terminowej jeden z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych. Rachunek me tę zaletę, że można w dowolnej chwili wpłacać i wypłacać pieniądze nie tracąc odsetek. W przypadku lokaty żadna z tych operacji nie jest możliwa. Jeśli chcemy wpłacić dodatkowe środki na lokatę, to musimy otworzyć nowy depozyt. Jeśli natomiast dokonamy wypłaty z lokaty przed uzgodnionym wcześniej terminem, to bank nie wypłaci nam odsetek, albo wypłaci tylko niewielką ich część. Z tego względu mówi się, że pieniądze na lokacie są zamrożone.

Konto oszczędnościowe ranking - jakie wybrać konto oszczędnościowe? Konto oszczędnościowe ranking - jakie wybrać konto oszczędnościowe? (YAY Foto)

Konto oszczędnościowe - ranking

Najlepsze konta oszczędnościowe oprocentowaniem dorównują lokatom terminowym. W przypadku kont oprocentowanie podawane jest w skali roku, a odsetki kapitalizowane są najczęściej miesięcznie. Mniej korzystny z punktu widzenia klienta jest kwartalny sposób kapitalizacji odsetek. Taki mechanizm stosuje jednak tylko kilka banków.

W większości przypadków konta oszczędnościowe prowadzone są bezpłatnie. Opłaty pojawiają się jednak przy wycofywaniu środków z konta. Zazwyczaj tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest za darmo, za każdą kolejną trzeba zapłacić około 10 zł. Mechanizm ten zapobiega zbyt pochopnemu wycofywaniu pieniędzy z rachunku oszczędnościowego.

Konta oszczędnościowe można obsługiwać w placówce, przez internet i przez bankowość mobilną. Zazwyczaj są one dokładane przez banki w pakiecie do rachunków osobistych. Obsługa internetowa przypomina obsługę zwykłego ROR-u. Z konta oszczędnościowego można przelewać pieniądze na własny rachunek, a w niektórych bankach także na rachunki zewnętrzne (pamiętajmy o opłatach!). Kilka banków wydaje nawet karty do kont oszczędnościowych – za ich pomocą można pobierać gotówkę z bankomatów.

Konto oszczędnościowe - waluty

Banki oferują także konta oszczędnościowe w walutach obcych. Najczęściej mają w ofercie konta w EUR, USD i GBP. Ich obsługa jest podobna, jak w przypadku kont złotowych. Zyski z kont oszczędnościowych podlegają opodatkowaniu 19 proc. podatkiem Belki. W przypadku kont z kapitalizacją miesięczną odsetki dopisywane są do kapitału raz w miesiącu – dzięki temu w kolejnym miesiącu na zysk pracuje już większa kwota. Oprocentowanie kont oszczędnościowych może być uzależnione od kwoty wpłaconych środków. Zazwyczaj im większa kwota, tym większe odsetki może zaproponować bank. Ale nie jest to regułą – czasami banki proponują „na zachętę” wyższe odsetki drobnym ciułaczom.

Pieniądze zgromadzone na kontach oszczędnościowych podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku problemów z wypłacalnością banku, BFG wypłaci deponentowi 100 proc. wpłaconych pieniędzy do kwoty równej 100 tys. euro.

Zobacz też: Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?


2020-01-23

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

2019-05-16

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem.

2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert

Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.

Konto oszczędnościowe ranking - jakie wybrać konto oszczędnościowe?

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie zbliżone do lokat terminowych. Konto oszczędnościowe ma jednak tę zaletę, że można wycofać z niego pieniądze w dowolnej chwili nie tracąc odsetek. Aktualne oprocentowanie znajdziecie zawsze w rankingu kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - jaki rachunek wybrać?

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt finansowy, który pozwala na bezpieczne i elastyczne gromadzenie środków pieniężnych. Konto tego typu można założyć w dowolnym momencie życia, jednak im wcześniej tym więcej środków uda nam się zgromadzić. Dlatego warto o nim pomyśleć również pod kontem systematycznego oszczędzania dla dziecka.

Ikona informacji
poradniki