Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Kredyty konsolidacyjne nie bez powodu cieszą się dużym zainteresowaniem. Zapewniają bowiem większą wygodę i umożliwiają ustalenie nowej umowy kredytowej, już z nowym pożyczkodawcą. Jakie są zasady zaciągania takiego zobowiązania? Dla kogo przeznaczona jest taka oferta i czy rzeczywiście jest to rozwiązanie rozsądne? Kto może na tym kredycie najbardziej skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest i czy warto go brać? Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest i czy warto go brać?

Kredyt konsolidacyjny - czym dokładnie jest?

Kredyt konsolidacyjny to specjalny typ kredytu, który łączy kilka drobnych zobowiązań w jedno większe. Samo słowo konsolidacja pochodzi z języka łacińskiego i znaczy połączenie czy zespolenie. To znakomite określenie dla tego typu kredytu, w ramach którego bank przejmuje na siebie zobowiązania klienta i spłaca je - jednocześnie podpisując z nim nową umowę, na nowych zasadach.

Kredyt konsolidacyjny może zostać zaciągnięty w tym samym banku, w którym już ktoś ma jakąś pożyczkę, albo też można się z tym zgłosić do zupełnie innego banku. Istnieją specjalne rankingi, dostępne online, dzięki którym można sprawdzić jaka oferta jest w danej chwili uznawana za najlepszą i dlaczego. Kierując się nimi - jak też opiniami znajomych, rodziny czy własnymi opiniami - można znaleźć najlepszą opcję, która czasem potrafi dosłownie wyratować z kłopotów. 

Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest przeznaczony?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla tych osób, nad którymi ciąży wiele zobowiązań finansowych. Łatwo można zrozumieć, że spłata rat z kilku długów, z których każdy posiada inny termin i wysokość może być kłopotliwa. Czasem może zdarzyć się jakaś pomyłka czy opóźnienie, a w przypadku kredytów może to skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. A przecież do tych zobowiązań wchodzą jeszcze i inne opłaty - za gaz, prąd, wodę, raty za sprzęt. Wszystkich miesięcznych opłat zbiera się bardzo dużo. Konsolidacja kredytów w jeden ułatwia później całą procedurę. Nawet jeśli rachunki za gaz czy kablówkę musimy regulować terminowo i musimy o nich pamiętać, to wiele innych zobowiązań finansowych zostaje połączonych w jeden kredyt. Zamiast kilku dodatkowych opłat, uiszczamy więc tylko jedną.

Kredyt konsolidacyjny jest także dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które mają kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. Jedna pożyczka nie kosztuje dużo miesięcznie, gdy jest niska i rozłożona na wiele miesięcy. Jednak już kilka rat w miesiącu tworzy sporą sumę, która może być trudna do opłacenia. Połączenie zobowiązań sprawia, że następuje renegocjacja rachunków - co za tym idzie, ustala się nową, miesięczną ratę. Taką, którą można bez problemu zapłacić. 

Kredyt konsolidacyjny - według jakich zasad działa?

Kredyt konsolidacyjny to typ kredytu, na mocy którego jeden bank łączy w jeden kredyt kilka zobowiązań finansowych klienta. Tym samym następuje podpisanie nowej umowy. Ponieważ kredyt jest wyższy, także i okres spłaty się wydłuża. Oznacza to, że miesięczne raty są niższe niż suma rat miesięcznych kilku kredytów branych pod uwagę. To wielki plus, ponieważ łatwiej jest spłacić takie zobowiązanie. Z drugiej jednak strony ostatecznie trzeba zapłacić więcej, ponieważ taki kredyt jest spłacany przez większą ilość czasu. Dłuższy okres kredytowania oznacza ostatecznie stratę dla klienta, ale jest to świadomy wybór - lepiej spłacać pożyczki dłużej, niż w ogóle nie móc ich spłacać z uwagi na trudną sytuację finansową.

Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest udzielany każdemu. Bank sprawdza - jak zawsze - możliwości kredytowe klienta, weryfikuje jego historię kredytową i dopiero wówczas podejmuje decyzję. Zwykle jest ona pozytywna, ale zdarzają się decyzje odmowne. Czasami nie można też przejąć całego zobowiązania, gdyż jest to obarczone zbyt dużym ryzykiem. Bank jednak może złączyć w jeden kredyt kilka innych zobowiązań klienta. 

Kredyt konsolidacyjny - czy warto go brać?

Decyzja czy brać kredyt konsolidacyjny, czy jednak nie, jest już ściśle indywidualną kwestią. Na pewno z jednej strony w dłuższej perspektywie czasu klient traci więcej pieniędzy, jednak ma możliwość spłaty wszystkich zobowiązań, co mogłoby być trudne, gdyby wszystko zostało jak dawniej. Dlatego do banku zgłaszać się powinny przede wszystkim osoby, które albo już gubią się w licznych rachunkach i obawiają się, że kiedyś o czymś zapomną, a później będą miały kłopoty, albo ci, którzy mają trudności ze spłatą rat. W takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać - choć oczywiście należy rozejrzeć się za najlepszą z możliwych ofert, żeby zbytnio nie przepłacić. Pozostałe osoby, które raczej dobrze radzą sobie ze spłatami na przykład dwóch pożyczek, powinny raczej się wstrzymać z konsolidacją, gdyż nie będzie ona dla nich zyskowna. 

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-08-16

Kredyt samochodowy 50/50 - oferta, warunki

Jednym z popularniejszych produktów pozwalających na finansowanie zakupu samochodu jest kredyt 50/50. Na czym dokładnie polega i czy warto się nim w ogóle zainteresować?

2019-08-13

Jak działa kredyt oddłużeniowy (dla bardzo zadłużonych)?

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w spiralę zadłużeń. Niespodziewane wydatki, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko.

2019-08-09

Kredyt gotówkowy 100 tys. na 10 lat - warunki, zarobki, rata

Zmieniający się styl życia i rosnące potrzeby konsumenckie sprawiają, że staramy się ciągle podnosić standard naszego życia, na co nie zawsze mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Nie można się zatem dziwić temu, że coraz większa grupa osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu.

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kupno samochodu, zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, bywa dość poważną inwestycją. Niewielu kupujących dysponuje gotówką, którą mogliby przeznaczyć na taki cel. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem być zaciągnięcie kredytu na samochód. Jaki kredyt będzie jednak najlepszym wyborem?

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Co to jest kredyt studencki i jak go otrzymać?

Podjęcie studiów wiąże się z dużymi kosztami. Osoby, które nie posiadają odpowiednich dochodów, mają możliwość skorzystać z kredytu studenckiego.

Ikona informacji
poradniki