Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Kredyty konsolidacyjne nie bez powodu cieszą się dużym zainteresowaniem. Zapewniają bowiem większą wygodę i umożliwiają ustalenie nowej umowy kredytowej, już z nowym pożyczkodawcą. Jakie są zasady zaciągania takiego zobowiązania? Dla kogo przeznaczona jest taka oferta i czy rzeczywiście jest to rozwiązanie rozsądne? Kto może na tym kredycie najbardziej skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest i czy warto go brać? Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest i czy warto go brać?

Kredyt konsolidacyjny - czym dokładnie jest?

Kredyt konsolidacyjny to specjalny typ kredytu, który łączy kilka drobnych zobowiązań w jedno większe. Samo słowo konsolidacja pochodzi z języka łacińskiego i znaczy połączenie czy zespolenie. To znakomite określenie dla tego typu kredytu, w ramach którego bank przejmuje na siebie zobowiązania klienta i spłaca je - jednocześnie podpisując z nim nową umowę, na nowych zasadach.

Kredyt konsolidacyjny może zostać zaciągnięty w tym samym banku, w którym już ktoś ma jakąś pożyczkę, albo też można się z tym zgłosić do zupełnie innego banku. Istnieją specjalne rankingi, dostępne online, dzięki którym można sprawdzić jaka oferta jest w danej chwili uznawana za najlepszą i dlaczego. Kierując się nimi - jak też opiniami znajomych, rodziny czy własnymi opiniami - można znaleźć najlepszą opcję, która czasem potrafi dosłownie wyratować z kłopotów. 

Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest przeznaczony?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla tych osób, nad którymi ciąży wiele zobowiązań finansowych. Łatwo można zrozumieć, że spłata rat z kilku długów, z których każdy posiada inny termin i wysokość może być kłopotliwa. Czasem może zdarzyć się jakaś pomyłka czy opóźnienie, a w przypadku kredytów może to skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. A przecież do tych zobowiązań wchodzą jeszcze i inne opłaty - za gaz, prąd, wodę, raty za sprzęt. Wszystkich miesięcznych opłat zbiera się bardzo dużo. Konsolidacja kredytów w jeden ułatwia później całą procedurę. Nawet jeśli rachunki za gaz czy kablówkę musimy regulować terminowo i musimy o nich pamiętać, to wiele innych zobowiązań finansowych zostaje połączonych w jeden kredyt. Zamiast kilku dodatkowych opłat, uiszczamy więc tylko jedną.

Kredyt konsolidacyjny jest także dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które mają kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. Jedna pożyczka nie kosztuje dużo miesięcznie, gdy jest niska i rozłożona na wiele miesięcy. Jednak już kilka rat w miesiącu tworzy sporą sumę, która może być trudna do opłacenia. Połączenie zobowiązań sprawia, że następuje renegocjacja rachunków - co za tym idzie, ustala się nową, miesięczną ratę. Taką, którą można bez problemu zapłacić. 

Kredyt konsolidacyjny - według jakich zasad działa?

Kredyt konsolidacyjny to typ kredytu, na mocy którego jeden bank łączy w jeden kredyt kilka zobowiązań finansowych klienta. Tym samym następuje podpisanie nowej umowy. Ponieważ kredyt jest wyższy, także i okres spłaty się wydłuża. Oznacza to, że miesięczne raty są niższe niż suma rat miesięcznych kilku kredytów branych pod uwagę. To wielki plus, ponieważ łatwiej jest spłacić takie zobowiązanie. Z drugiej jednak strony ostatecznie trzeba zapłacić więcej, ponieważ taki kredyt jest spłacany przez większą ilość czasu. Dłuższy okres kredytowania oznacza ostatecznie stratę dla klienta, ale jest to świadomy wybór - lepiej spłacać pożyczki dłużej, niż w ogóle nie móc ich spłacać z uwagi na trudną sytuację finansową.

Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest udzielany każdemu. Bank sprawdza - jak zawsze - możliwości kredytowe klienta, weryfikuje jego historię kredytową i dopiero wówczas podejmuje decyzję. Zwykle jest ona pozytywna, ale zdarzają się decyzje odmowne. Czasami nie można też przejąć całego zobowiązania, gdyż jest to obarczone zbyt dużym ryzykiem. Bank jednak może złączyć w jeden kredyt kilka innych zobowiązań klienta. 

Kredyt konsolidacyjny - czy warto go brać?

Decyzja czy brać kredyt konsolidacyjny, czy jednak nie, jest już ściśle indywidualną kwestią. Na pewno z jednej strony w dłuższej perspektywie czasu klient traci więcej pieniędzy, jednak ma możliwość spłaty wszystkich zobowiązań, co mogłoby być trudne, gdyby wszystko zostało jak dawniej. Dlatego do banku zgłaszać się powinny przede wszystkim osoby, które albo już gubią się w licznych rachunkach i obawiają się, że kiedyś o czymś zapomną, a później będą miały kłopoty, albo ci, którzy mają trudności ze spłatą rat. W takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać - choć oczywiście należy rozejrzeć się za najlepszą z możliwych ofert, żeby zbytnio nie przepłacić. Pozostałe osoby, które raczej dobrze radzą sobie ze spłatami na przykład dwóch pożyczek, powinny raczej się wstrzymać z konsolidacją, gdyż nie będzie ona dla nich zyskowna. 

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-04-19

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Pracujący w naszym kraju obywatele chociażby Ukrainy, w którymś momencie chcą ubiegać się o kredyt na różne cele. Czy jest szansa na kredyt dla obcokrajowca?

2019-04-18

Kredyt czy leasing na samochód? Na co się zdecydować?

Przedsiębiorcy, którzy planują zakup auta do firmy, muszą zdecydować, czy skorzystać z kredytu na zakup samochodu, a może z leasingu. Wady i zalety.

2019-04-16

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki ją udzielą po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

500+ a kredyt gotówkowy - podstawowe informacje

Czy dodatkowy dochód w postaci świadczenia "Rodzina 500+" jest brany pod uwagę przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy?

Jak otrzymać kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą?

Start nowego biznesu wiąże się z poniesieniem nie tylko nakładów pracy, ale i nakładów finansowych. W przypadku braku środków, można skorzystać z kredytu.

Utrata pracy i kredyt – poradnik dla kredytobiorcy

Jakie mamy opcje, gdy szef wręcza zwolnienie, a nad głową wciąż wisi kredyt? Dowiedz się, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Czy warto skorzystać z kredytu samochodowego? Jak stwierdzić, który bank oferuje najlepsze warunki? Co może nam pomóc, gdy będziemy chcieli go zaciągnąć?

Ikona informacji
poradniki