Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

W bankach bez problemu znajdziemy konto internetowe bez opłat, ale uwaga – rachunek zazwyczaj będzie darmowy tylko w ograniczonym zakresie. Za niektóre operacje i tak przyjdzie nam zapłacić.

Od sierpnia 2018 roku o konto osobiste bez opłat (tzw. podstawowy rachunek płatniczy) w banku może otworzyć każdy, kto wcześniej nie posiadał ROR-u w żadnym banku ani SKOK-u. Ale również obecni klienci banków mogą skorzystać z oferty tzw. konta bez opłat. Uważajmy jednak, bo pod takim terminem zwykle kryje się konto bez opłat za prowadzenie i kartę, natomiast za niektóre operacje i tak przyjdzie nam zapłacić.

Konto bankowe bez opłat - czy jest możliwe? Jak wybrać? Konto bankowe bez opłat - czy jest możliwe? Jak wybrać? (fot. Serhii Lohvyniuk / YAY Foto)

Konto osobiste bez opłat za kartę i prowadzenie – jak wybrać?

Konto bez opłat za prowadzenie to produkt, którym chętnie chwali się wiele banków. Przed podpisaniem umowy z bankiem warto jednak dokładnie sprawdzić, co kryje się pod hasłem „konto bez opłat” – bowiem za każdym razem może oznaczać coś innego.

Dobrze znaną praktyką banków jest reklamowanie rachunków jako konto internetowe bez opłat, podczas gdy brak opłat odnosi się najczęściej tylko do wybranych pozycji w cenniku. I tak: darmowe może być tylko prowadzenie rachunku, ale już za korzystanie z karty co miesiąc będziemy musieli zapłacić kilka złotych lub też konto i karta będą darmowe, ale inne operacje płatne.

Inny przykład to konto bankowe bez opłat za prowadzenie i kartę, ale tylko wtedy, gdy klient w każdym miesiącu spełni warunki, jakie stawia mu bank – na przykład wykona co najmniej ileś (lub co najmniej na konkretną kwotę) transakcji kartą, zapewni wpływy na rachunek w określonej kwocie (np. minimum 1000 zł co miesiąc).

Które konto bankowe będzie najlepsze? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zamierzamy korzystać z rachunku. Ze względu na różne wymagania, warto zastanowić się wcześniej, czy na pewno będziemy w stanie co miesiąc zapewniać określone wpływy na konto albo czy na tyle często dokonujemy płatności kartą, by być zwolnionym z opłat i faktycznie cieszyć się kontem bez opłat. Sprawdźmy nie tylko podstawowe opłaty za prowadzenie i kartę, ale także opłaty za przelewy czy transakcje gotówkowe (wypłaty w kasie itp.) – żeby uniknąć nieprzyjemnych zaskoczeń.

 Jeśli ważne jest dla nas korzystanie z usług banku w placówkach – upewnijmy się, czy wybrany przez nas bank posiada dostatecznie rozległą sieć oddziałów. Podobnie z bankomatami, jeśli wolimy używać gotówki zamiast kart płatniczych. Kto zupełnie nie czuje potrzeby korzystania z karty płatniczej, ten powinien zwracać uwagę głównie na wysokość i warunki pozbycia się opłaty za prowadzenie rachunku (i na inne, interesujące go opłaty).

Oprócz samodzielnego porównania opłat, warto sięgnąć również po ranking kont bez opłat. Takie porównania co miesiąc publikuje m.in. redakcja Bankier.pl. Czytelnicy znajdą tam najtańsze konta bankowe bez opłat – ze wskazaniem warunków, które należy spełnić, żeby za rachunek nie płacić.

Konto w banku bez opłat a podstawowy rachunek płatniczy

Prawo zobowiązuje banki w Polsce, by oferowały konto bez opłat osobom, które dotąd były uważane za tzw. nieubankowione, czyli nie posiadały wcześniej rachunku w banku ani SKOK-u. Mają one możliwość założenia rachunku, który będzie bezpłatny w podstawowym korzystanie – pozbawiony opłat za prowadzenie, za 5 pierwszych krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, 5 pierwszych transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych w kraju i za wszystkie operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych banku.

Od osób, które przekroczą te limity i inne operacje bank będzie mógł pobierać opłatę – mimo górnego ograniczenia („nie wyższa od opłaty najczęściej stosowanej przez 12 ostatnich miesięcy dla danego typu transakcji przez dostawcę”), stawki pomiędzy bankami mogą się różnić, dlatego przed wyborem banku warto porównać jego ofertę z konkurencją.

Konto firmowe bez opłat – czy to możliwe?

W bankach można znaleźć także konto firmowe bez opłat, na przykład dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Porównanie opłat i warunków kont firmowych regularnie publikuje redakcja Bankier.pl. W rankingach kont firmowych rachunki są porównywane poprzez analizę podstawowych opłat, w tym:

  • opłaty za prowadzenie konta,
  • opłaty za korzystanie z karty płatniczej,
  • opłata za zwykły internetowy przelew zewnętrzny.

Podobnie jak w przypadku kont osobistych, zwycięzcami rankingów kont firmowych bez opłat są te banki, które w ogóle nie obciążają klienta z tytułu wspominanych pozycji w cenniku. Przedsiębiorcy nie płacą w tym przypadku za prowadzenie konta, kartę ani za zwykłe przelewy internetowe. Gorzej wypadają banki, które co prawda chwalą się, że proponują konto bez opłat, ale stawiają klientom warunki konieczne do spełnienia, żeby rachunek był bezpłatny. Czym wyższa opłata dla tych, którzy nie spełnią dodatkowych wymagań, tym niższa pozycja w rankingu kont firmowych.

Poszukując konta firmowego za 0 zł warto jednak zwrócić uwagę także na inne pozycje w tabeli opłat i prowizji, w tym na przykład wysokość  opłat za transakcje gotówkowe:

  • opłatę za wypłaty z bankomatu,
  • opłatę za wypłaty w kasie banku,
  • opłatę za wpłaty w kasie banku.

Czasami bowiem konto firmowe za zero oznacza konto bez opłat za prowadzenie i kartę, ale nadal wiąże się z odpłatnością za niektóre operacje.

MW

Skorzystaj z pomocy eksperta

2018-11-17

Przelew na telefon - jak działa? Sposoby korzystania, BLIK

Obecnie powstaje wiele innowacji w dziedzinie realizowania przelewów. Mają one na celu dopasowanie jeszcze bardziej oferty banków do oczekiwań Klientów. Nowością jest przelew na telefon. Sprawdź, jak go zrealizować

2018-11-17

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Sposoby

Wysłanie przelewu na zły rachunek rozliczeniowy to w zasadzie błąd społeczny, który każdemu kiedyś się przydarzył. Wówczas pojawia się problem, jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Jest na to kilka sposobów, warto sprawdzić je.

2018-11-17

Numer konta bankowego - gdzie jest, ile ma cyfr?

Numer konta bankowego składa się z 26 cyfr, które zapisywane są według pewnego schematu. Możemy z nich odczytać, w jakim banku dany rachunek jest prowadzony oraz sprawdzić, czy konto bankowe, na które chcemy przelać pieniądze, jest prawidłowe.

Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe?

Bankowość mobilna i aplikacje finansowe to niezbędne narzędzia dla każdego posiadacza smartfona. Pozwalają wykonać przelew z telefonu na konto bankowe albo na rachunek niebankowy, taki jak PayPal czy Revolut. W wielu przypadkach nie trzeba nawet znać numeru konta odbiorcy, a pieniądze trafią do niego w kilka sekund.

Konto z darmowymi bankomatami - porównaj najlepsze oferty

Konta bankowe bez opłat za wypłaty z bankomatów. Porównanie rachunków bankowych z darmowymi bankomatami, gdzie prowizja wynosi 0 zł. Ranking banków

Usługi bankowe - co to jest? Jakie są rodzaje usług banków?

Oferta banków zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych jest obecnie bardzo szeroka. Na rynku są obecne różne produkty i usługi bankowe. Banki wdrażają innowacje. Innowacyjne usługi bankowe dla wielu banków to dzisiaj jedyna szansa na wypracowanie przewagi rynkowej.

Przelew na konto: zagraniczne, walutowe, oszczędnościowe

Zastanawiasz się, jak zrobić przelew na konto? Przelew na konto oszczędnościowe, walutowe, zagraniczne robi się podobnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych informacjach.

Ikona informacji
poradniki