Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  5,70 zł , zmiana od tamtej pory: -7,02%

Zaczynamy nowy tydzień:)

Zgłoś do moderatora
I czekają nas, w moje ocenie, kolejen spadki i mikre wolumeny. Tutaj w grze od wiuelu tygodni uczestniczy kilku inwestorów, którzy wymieniaja miedzy soba akcje i dzieki temu nie zmniejszając zaangażowania powodują spadek kursu - już 16 tydzień. Dzieki temu za tydzien lub dwa ruszy popyt na akcje s-rzedawane przez rozczarowaną drobnie. Ile akcji ma drobnica? Teoretycznie ok. 55%, ale rzeczywostośc jest jednak inna. Dlaczego? Dlatego, że w arkuszu zlecen po stronie kupna mamy nieliczne zlecenia i to już od lat. To wskazuje, że akcje sa akumulowane, poniewaz trudno zakładac, ze drobnica lkupowała akcje przez ostatnie lata i kupiła kilka milionów akcji, które trzymała do poczatku tego roku i doero teraz zaczęła je sprzedwać z zyskiem. Drobniva w masi nie kupuje na lata, ale na kilak miesięcy i sprzedaje, z zyskiem lub stratą. przypomne, że w latach 2019-2020 obróciło się ponad 3,2 mln akcji. Czy te akcje kupiął drobnica? Moim zdnaiem to nie ona kupował akcje, ale duzi inwestorzy, którzy niebawme połącza siły i doprowadza do wrogiego przejęcia. Dlaczego? Dlatego, że duzi inwestorzy nie kupowali akcji po to, żeby sprzedac je z zyskiem, bo tu nikt takich wolumenów nie odbierze, a z pewnościa nie udałoby sie sprzedac ponad 3 mln akcji z zyskiem. Taki wolumen mogłyby podebrac fundusze, które mają dużo pieniędzy. Czy fundusze moga być zainteresowane posiadanime akcji BBI? W mojej ocnie, nie są. Dlaczego? Dlatego, że spólka nie wypłaca dywidendy, ponieważ zyski ida na regulowanie zobowiązań, głównie obligacyjnych. A obligacje jest całkiem sporo i w najbliższych dwóch latxch trzeba będzie je spłacić, w tym te, które jeszcze nie sa wyemitowane. Prawdopodobnie emisja wyniesie ok. 20 mln złotych. No to skąd przez kolejne dwa,trzy lata spólka miałby mieć pieniądze na dywidendę. Dodatkowo nalezy pamietać, że obligacje wykluczaja wypłatę zysków, więc nawet bez nowej emisji do 2024 o żadnej dywidendzie mowy nie ma. Nie ma mowy, tak uważam, również o zyskach, które pozwoliłyby w najbliższych latach spłacić wszystkie długi obligacyjne i żeby zostało jeszcze gotówki na dywidendę. Problemem BBI, który skutecznie dostrasza fundusze od inwestowania w akcje bBI są nieustanne emisje obligacji oraz bardzo rzadko pojawiające się zyski. Na tyle rzadko, że są one uzywane do obsługi obligacji (roczne odsetki idące w miliony złotych) oraz spłate zapadających obligacji. To powoduje, ze spółka musi co roku wyasygnować kilkadziesiat milionów złotych na ten cel oraz spłatę pozostałych długów. Spólka nie jest w stanie wygenerować takich zysków, które pozwoliłyby nie tylko spłacić dług oraz wypłacić dywidendę. I dlaetgo funduszy tu prawiem nie ma, a te, które sa, marzą o wyjściu z tej fatalnej dla nich inwestycji. Wg. moich szacunków OFE NN i Quercus mają cenę zakupu ok. 15-17 z. za akcję. Każdy może sobie policzyć, jaka moga mieć stratę. Czy ktoś powtórzy ich błąd? Wątpię. A jednak wolumen obrotów za lata 2018 do dziś jest gigantyczny, > 90% kaptałlu alkcyjnego. kto to kupił? Drobnica? oczywiście, że nie ona ponieważ nie było tego widac w arkuszach zleceń (dominujące od lat pojedyńcze zlecenia kupna na maks. kilka tysięcy akcji w sumie, w tym zlecenie po 0,01 zł. Tu nie widzimy drobnicy, ponieważ liczba zlecen opiewa na 10-20. Drobnica stoi na sprzedaży, bo tam mamy w sumie zleceń 130-140. Tu ona faktycznie jest, czeka od lat na możliwośc sprzedaży. Dodatkowo cały wolumen akcji wystawionych na sprzedaz wynosi zwykle i od lat ok. 130 k akcji. 130 k wobec 9 mln akcji, które obrociły sę w ostatnich trzech latach. Drobnica jest tu mikra, a akcje sa akumulowane przez duzych graczy.
Fundusze wykluczam, ponieważ, jak napisałem wyżej, one nie moga liczyć na zyski (dywidenda), a tym bardziej na wyjście z inwestycji bez strat. Dlaczego? Dlatego, że nie miałby kto odebrac od nich akcji. Wystarczy popatrzeć na wykres z ostanich kilku lat, żeby się o tym przekanać. Taki Quercus sprzedał ok. 300 k z posadanych ok. 1,2 mln, akcji i zajęło mu to dwa lata, a kurs spadł kilkadziesiat %. Czy możma wykluczyć, że kolejny fundusz utopiłby tu swoje pieniądze? Nie można. Dodatkowo, jak wspomniałem, obecne fundzsze też - tak zakładam - planują dezinwestycję, gdy kurs urośnie. Innymi słowy, podaz byłaby ogromna, wszak OFE NN, Quercus i Norwegowie mają ok. 22% kapitału pod kontrolą. Gdyby tu nowy fudnusz kupił np. 5% akcji i teraz, korzystając ze wzrotów, jeśli będą, zaczął sprzedawać, to mielibyśmy w sumie na podaży ok. 27% akcji. A co z resztą akcji z wolumenu > 9 mln akcji kupionych w latach 2018-do dziś? Oczywiście wiadomo, że te >9 mln akcji, to efekt wielokrotnego obracania tymi samymi papierami, ale nawet jeśli faktycznie był to np. wolumen 3 mln akcji, to i tak mielibyśmy w sumie z obecnymi funduszami ok. 5 mln akcji na sprzedaż. Kto by to odebrał? Ulica?
Uważam, że akcje sa akumulowane w kilku porfelach i gdy przyjdzie pora, to ci inwestorzy ujawnią sie z np. 25-30% akcji w portfelach. Tacy inwestorzy, jeśłi są, z pewnościa nie kupowali akcji po to, żeby czekać aż obecny zarząd zacznie wyplacac dywidendę. Dlaczego? Dlatego, że dotyczasowe doświadczenia pokazują, że spółka nie jest w stanie wygenerowac zysków do podziału. Nihdy nie wypłaciła ani grosza i to się raczej nie zmieni. Uważam, że jedynym celem wrogiego przejęcia może być likwidacja spółk. Dlaczego? Dlatego, że kontynuowanie rozpoczętych projektów jest obarczone różnymi ryzykami, a sprzedając wszystkie aktywa, spacając długu i likwidując spółkę, można w mojej ocenie dostać nawet ok. 21 złotych na akcję. Akcję, którą można było kupic w ostatnich latach średnio po ok. 4-5 złotych. Czy spółka pod obecnym zarządem jest w stanie wygenerowac w np. dwóch-trzech latach gotówkę 210 mln złotych netto (21 x 10 mln akcji). Oczywiście, że nie jest. A likwidacji spólki w ciagu dwóch, trzech lat jest możliwa, i wartość likwidacyjna na akcje netto w wysokości 21 złotych też jest możliwa. No to po co budowac RT czy PS, które może dadzą zysk 150 mln złotych, ale z tychże trzeba byłoby spłacic jeszcze ogromne długi?
Te spekulacje skłaniają mnie do przyjęcia założenia, że wrogie przejęcie i likwidacja spółki jest realne.
Taka jest moja spekulacja.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
BBIDEV -1,49% 5,30 2026-06-22 12:32:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.