To co piszesz jest prawdą ale trder2022 z X który jak się wydaje jest byłym pracownikiem biura maklerskiego pisze że brokerzy też pożyczają akcje. Bo z akcjami jest jak z pieniędzmi w banku czy jakiś bank pyta się Ciebie o zgodę czy można pożyczyć innemu podmiotowi twoje pieniądze? oczywiście nie nie pyta się Ciebie ponieważ jeżeli przekazujesz pieniądze do banku to te pieniądze są już własnością banku. Podobnie jest z akcjami jedyną możliwością aby broker nie obracał twoimi akcjami jest ich zablokowanie w arkuszu sprzedaży i wtedy trafiają one do KDPW i tymi akcjami broker już nie może zarządzać. Doskonale to widać na przykładzie spółki JSW gdzie akcjonariusze zablokowali parę milionów akcji w arkuszu sprzedaży i praktycznie wszystkie biura maklerskiego zablokowały krótką sprzedaż u siebie przy czy z innymi spółkami z WIG20 nie ma problemu z pożyczeniem ich akcji. Przy czym mówię to o czy napisałem jest to opinia tradera2022 który kiedyś pisał na forum JSW jako ,,Euklipides, zanim bankier go nie zablokował a gość naprawdę ma dużą wiedzę i warto go poczytać. A co do tego że xtb będzie miało jakieś problemy z związku z krótką sprzedażą na JSW to jest to bardzo mało prawdopodobne na ortexie widać że koszty pożyczki akcji oprócz JSW są bardzo małe na poziomie 1-2% rocznie a poza tym spisują umowę i w niej odpowiednio zabezpieczają się tak że uważam że xtb nie ma i nie będzie miało żadnych problemów z akcjami JSW .