Forum Jak grać na giełdzie? +Dodaj wątek

Re: Pytanie odnośnie dywidenty/sprzedaży

Zgłoś do moderatora
Cześć wszystkim. Jestem zupełnie nowy w temacie także proszę o wyrozumiałość.
Chciałem się zorientować czy dobrze rozumiem ten temat.
Załóżmy, że kupiłem akcje jakiejś spółki bardzo tanio po pół roku akcje podskoczyły o 100 % także postanowiłem sprzedać akcję. I tu moje pytanie.
Komu ja sprzedaje te akcję?
Czy może być sytuacja, że nie uda mi się sprzedać akcji?
Czy jeżeli spółka przeznacza jakąś kwotę na dywidendę to mogę spodziewać się zysku nawet jeżeli nie sprzedałem akcji?

Odpowiadam po kolei"
1) Sprzedajesz temu kto wystawił zlecenie zakupu (być może jest to taki sam świeżak jak ty ;-)
2) Nie sprzedasz akcji, jeśli nie będzie chętnych na twoją cenę. Wtedy trzeba będzie opuścić cenę albo czekać na chętnych
3) Jeśli spółka wypłaca dywidendę to zawsze jest ogłoszony dzień ustalenia prawa do dywidendy. Prawo do dywidendy mają wszyscy posiadacze akcji, którzy 2 dni robocze przed tym dniem posiadali akcje danej spółki.

pozdr