Cognor ma zapłacić 195 mln PLN Złomrexowi, jako różnicę pomiędzy wyceną Złomrexu 703 mln PLN a kosztem długu 508 mln PLN. Nie odnoszę się do prognoz, tutaj tradycyjnie jak z każdą wyceną papier i Excel przyjmie wszystko. Dla mnie błędna jest wartość długu zastosowana przy wycenie. Uwzględnia ona tylko wartość nominalną obligacji, a w ogóle nie jest poruszana kwestia odsetek, których będzie trzeba do 2014 roku zapłacić jeszcze około 40 mln EUR (5mln EUR rata półroczna), czyli 160 mln PLN. A odsetki te będzie płacił już Cognor ...
Generalnie wartość długu, o którą powinna zostać pomniejszowna kwota 703 mln PLN, powinna być zdyskontowaną wartością odsetek i nominału do zapłaty. Oczywiście kwestia zasadnicza to jaki współczynnik dyskontowy zastosować. Nie powinna być to bynajmniej stopa kuponu obligacji Złomrexu, lecz znacznie niższa, zbliżona do stóp rynkowych EUR. Zakładając poziom 3% p.a. zaktualizowana wartość długu (nominał plus odsetki) kształtowałby się na poziomie ok 150 mln EUR, czyli 600 mln PLN. I o mniej więcej taka wartość powinna (wg mnie) zostać pomniejszona wyjściowa wycena Złomrexu 703 mln PLN. Wówczas Cognor powinien zapłacić około 103 mln PLN a nie 195 mln PLN. Różnica około 90 mln PLN warta jest raczej uwagi.