Ten temat, gdy został kiedyś nagłośniony wywołał sporo emocji. Ja również na tym forum twierdziłem, że gdyby Newag w to wszedł w ramach konsorcjum i wygrał przetarg, było by super. Obecnie gdy czytam założenia współpracy Pesy z Hitachi i dowiaduję się, że 20 składów ma być produkowane we Włoszech ( ogrom kasy dla Japończyków),patrzę na to z pewną rezerwą. Oczywiście sporo kasy PESA będzie otrzymywać za serwis za który tylko ona będzie odpowiedzialna.Poza tym w póżniejszym okresie w swoich halach produkcja obudów z aluminium. Myślę, że Newag byłby w podobnej sytuacji, a zaplecze produkcyjne ma mniejsze niż PESA. Należy pamiętać także, że wyniki przetargu będą ogłoszone późną jesienią 2027r. Reasumując, na pewno nie można kwestionować korzyści dla firmy, która wygra przetarg. Ale biorąc pod uwagę olbrzymią złożoność współpracy w ramach konsorcjum (przykład Pesy) oraz potencjalną różnicę w zyskach na korzyść lidera konsorcjum uważam, że Newag zarobi masę kasy skupiając się na tym co produkuje obecnie, a przecież portfel zamówień ma wypełniony na najbliższe lata.