Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  1,59 zł , zmiana od tamtej pory: 0,00%

Moi Kochani Pisowcy - na zawsze zostaniecie w mojej pamięci!

Zgłoś do moderatora
Moi Kochani Pisowcy - może za 20 lat będę się z tego śmiał ale narazie nie bardzo mi do śmiechu...

Wrobiliście tą biedną Ideę jako 100 % winowajcę afery Getback.. W mojej ocenie można Idei i Leszkowi te 5 lub 10 % odpowiedzialności przypisać - ale też nie za samą aferę GetBack tylko za rozprowadzenie dozwolonych przez KNF obligacji GetBack w sposób nieetyczny ( tzw. misseling ).

Pozostałe 90 % moim zdaniem to jednak instytucje Skarbu Państwu, przede wszystkim KNF, który nie dopilnował ale także banki państwowe - a tak mówi niezależny politycznie już teraz Prezes NIK w niedawnym wywiadzie ( do którego mam coraz większy szacunek, brawo Panie Banaś - powoli stajesz się Pan Bohaterem Narodowym - źródło poniżej ):

Afera, w której 9,5 tys. osób straciło majątek życia na kwotę około 2,5 mld zł. "W tym wypadku oprócz odpowiedzialności organów państwa, do skontrolowania jest to, co się stało z pieniędzmi, którymi banki zasilały GetBack. To jest na pewno wielka afera" – wskazuje prezes NIK.
Banki przez jakiś czas zyskiwały na aktywności GetBack na rynku, bo ten windował w górę ceny sprzedawanych przez nie długów z utratą wartości. Co więcej, zarabiały wysokie prowizje na sprzedaży obligacji firmy.
"W II połowie 2017 r. gdy, jak już obecnie wiadomo, kondycja finansowa spółki była katastrofalna, to właśnie banki państwowe (bądź kontrolowane przez Skarb Państwa) przeprowadzały największe transakcje sprzedaży złych długów do spółki GetBack SA – z 642 mln zł, jakie w owym czasie GetBack wydał na zakup portfeli wierzytelności aż 70 proc. trafiło do: Alior Banku SA, Banku Pekao SA i PKO BP" – czytamy w interpelacji posła PO Józefa Lassoty z listopada 2018.
REKLAMA
"Transakcje te, choć zachowują pozory zgodności z prawem (jest sprzedający i jest kupiec, więc jest umowa), w rzeczywistości mają niewiele wspólnego z rachunkiem ekonomicznym czy zwykłą uczciwością kupiecką – tylko na jednej takiej patologicznej transakcji państwowy bank Pekao SA "wyprowadził" ze spółki GetBack SA ok. 77 mln zł" – pisał poseł Lassota.

businessinsider.com.pl/wiadomosci/alfabet-banasia-nik-skontroluje-miliardowe-afery/6qwg66y

Moi Kochani Pisowcy - wierząc w to, że jesteście prawdziwymi patriotami wyjaśnicie aferę GetBack do końca - a to taki ciekawy fragment z Konstytucji RP ( zwróćcie przy tym uwagę na sposób traktowania Idei w porównaniu z innymi bankami państwowymi, Moi Kochani Pisowcy ):

Art. 32. 
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
  • Moi Kochani Pisowcy - na zawsze zostaniecie w mojej pamięci! Autor: ~Mike75

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
IDEABANK 1,15% 1,59 2020-12-30 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.