Dnia 2016-02-26 o godz. 10:56 ~Marek napisał(a):
> Mam info, że tfonek ma problemy z olbrzymią ilością reklamacji. Ponoć serwis nie wydała. Mają pojawić się znaczne rezerwy.
Zgodnie z art. 39 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, manipulacją instrumentem finansowym jest rozpowszechnianie za pomocą środków masowego przekazu, w tym internetu, lub w inny sposób fałszywych lub nierzetelnych informacji albo pogłosek, które wprowadzają lub mogą wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych. Osoba rozpowszechniająca takie nieprawdziwe informacje poniesie odpowiedzialność – jeżeli wiedziała lub przy dołożeniu należytej staranności mogła się dowiedzieć, że są to informacje nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd.
Na czym polega ten rodzaj manipulacji? Na rozpowszechnianiu plotek, pogłosek i innego rodzaju informacji, które:
- Muszą być nieprawdziwe, fałszywe albo nierzetelne,
- Wprowadzają lub mogą wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych
- Informacje takie muszą być „rozpowszechniane”, w szczególności za pomocą środków masowego przekazu – zatem grono odbiorców musi być szerokie. Oczywiście Internet – w tym fora internetowe – objęte są dyspozycją tego przepisu.
- Osoba rozpowszechniająca takie informacje musi wiedzieć że są to informacje nieprawdziwe – albo może łatwo się dowiedzieć, że są one nieprawdziwe. Osoba taka może zarówno rozpowszechniać je osobiście, jak i poprzez np. dziennikarza (np. w wywiadzie) lub też anonimowo (np. wpis na forum).
- Fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wydźwięk dla danej spółki – nie ma to znaczenia dla zaistnienia manipulacji.
Trzeba zauważyć, że osoba rozpowszechniająca takie informacje nie musi posiadać akcji spółki, nie musi działać z zamiarem osiągnięcia jakiejkolwiek korzyści majątkowej.
Natomiast osiągnięcie korzyści majątkowej może mieć znaczenie dla wymiaru kary. Zgodnie z przepisami, ten rodzaj manipulacji jest deliktem administracyjnym (a nie przestępstwem karnym, jak pozostałe), co oznacza że ściganie i wymierzanie kary jest w wyłącznej gestii KNF. Komisja może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną do wysokości 200 000 zł lub karę pieniężną do wysokości dziesięciokrotności uzyskanej korzyści majątkowej albo obie te kary łącznie.