Forum Giełda +Dodaj wątek

Wyniki Odlewni Polskich mogą być w drugim półroczu podobne jak w pierwszym (wywiad)12.09. Warszawa (PAP) - Drugie półrocze dla Odlewni Polskich może być pod względem wyników podobne do pierwszego, o ile w otoczeniu gospodarczym nie nastąpi gwałtowne załamanie. Spółka może wyprodukować w tym roku między 15 a 16 tys. ton odlewów. Udział produktów wysokoprzetworzonych w przychodach zbliża się już do 40 proc. - powiedział PAP wiceprezes firmy Leszek Walczyk.

"Drugie półrocze może być podobne do pierwszego, o ile nie nastąpi gwałtowne załamanie rynku. Wiele czynników nie jest zależnych od nas. Jeśli jednak nie dojdzie w obszarach niezależnych od spółki do kataklizmu, nie powinno być gorzej" - powiedział Walczyk.

W pierwszym półroczu Odlewnie Polskie miały 2,4 mln zł zysku netto, 2,9 mln zł zysku operacyjnego i 56,8 mln zł przychodów.

"Zaczynamy osiągać efekty inwestycji, które poczyniliśmy. Jesteśmy w trakcie uruchamiania kolejnej nowoczesnej linii technologicznej. Nowoczesna technika pozwala nam optymalizować produkcję, ograniczać koszty i skutecznie walczyć z oznakami spowolnienia. Bo mam nadzieję, że to tylko spowolnienie, a nie stadium głębszej recesji" - dodał wiceprezes.

Wyjaśnił, że kryzys finansowy, który jest widoczny przede wszystkim w sferze finansów poszczególnych państw europejskich, zaczyna powoli przekładać się na zachowania klientów Odlewni Polskich, ale nie widać na razie oznak paniki z 2009 roku, gdy zamówienia spadły o 45-50 proc.

"Sprzedaż w ostatnich miesiącach jest na poziomach porównywalnych do sprzedaży z poprzednich miesięcy. Nie obserwujemy drastycznych spadków. Mamy umowy w systemie zleceniowym, pozyskujemy zamówienia na 3-4 miesiące wprzód, w tej perspektywie czasowej nic złego nie widać" - powiedział Walczyk.

Spółce sprzyja osłabienie złotego. Firma 81 proc. sprzedaży realizuje w walutach obcych.

"Jeśli złoty utrzymałby się w okolicach 4,2 za euro, powyżej 4, a do tego ustabilizowałyby się ceny zaopatrzeniowe, to nasza efektywność nie powinna być gorsza" - ocenił wiceprezes.

Jak na razie ceny surówki odlewniczej, wykorzystywanej przy produkcji odlewów, w wymiarze złotowym rosną, natomiast ceny w euro zachowują się w miarę stabilnie. Surówka jest przez spółkę sprowadzana przede wszystkim z Rosji.

ODLEWNIE WYPRODUKUJĄ W TYM ROKU 15-16 TYS. ODLEWÓW

"W tym roku powinniśmy wyprodukować między 15 a 16 tys. ton odlewów" - powiedział Walczyk.

Wcześniej spółka informowała, że chciałaby w 2011 roku dojść do poziomu ok. 15 tys. ton odlewów.

Od 19 września w zakładzie mają już pracować wszystkie linie produkcyjne w pełnym zakresie. Na przełomie sierpnia i września część instalacji nie działała w związku z montażem nowej linii technologicznej, która wymagała połączenia z innymi ciągami technologicznymi. Koszt inwestycji wyniósł 6-7 mln zł. Jest to część projektu związanego z budową ośrodka badawczo-rozwojowego.

Odlewnie Polskie wcześniej zwiększyły nieco zapasy, by zachować ciągłość sprzedaży w czasie montażu linii.

Firma zapowiadała zmianę struktury sprzedaży w kierunku wzrostu udziału produktów wysokoprzetworzonych. Celem było dojście do ok. 40 proc. w tym roku.

"W tej chwili zbliżamy się do tego poziomu. Osiągnięcie go w tym roku jest realne" - powiedział Walczyk.

Monika Borkowska (PAP)
  • info Autor: ~lu
  • Re: info Autor: ~jajo
  • Re: info Autor: ~re
  • Re: info Autor: ~8-10zeta

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ODLEWNIE 1,27% 6,36 2021-06-11 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.