Taryfy gazowe PGNiG pójdą ostro w dół
15.4.2009 Dziennik str. 4 The wall street journal
ds Gaz ziemny
We wtorek PGNiG przekazało Urzędowi Regulacji Energetyki swoją kolejną korektę taryf gazowych. Jest to odpowiedź spółki na wezwanie prezesa URE z 6 kwietnia 2009 r.
W wezwaniu urząd domagał się, aby obniżka cen gazu do końca 2010 r. sięgnęła 10 proc. Propozycje złożone wczoraj przez PGNiG oznaczają, że odbiorca indywidualny zapłaci mniej za gaz średnio o ok. 8,5 proc. W efekcie realne obniżenie rachunku klienta indywidualnego wyniesie 3,5 proc. Różnica wynika z opłat za przesył surowca, które nie ulegną obniżce. PGNiG zaproponował również, aby cena gazu ziemnego dla zakładów przemysłowych w nowej taryfie była niższa o około 9 proc.
Całkowite opłaty dla wszystkich odbiorców obniżyłyby się średnio o 3,1 proc. Jak powiedziała nam Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG, spółka liczy, że najnowsze propozycje zostaną przez URE zaakceptowane i taryfy będą zatwierdzone w ciągu najbliższych paru dni.