Parę uwag do analizy MAKRO:
ad.1 - cel emisji był podany. Emisję prowadził mBank, który uplasował obligacje. Spółka wykorzystała dobrą koniunkturę na rynku obligacji, zgodnie z zaleceniami akcjonariuszy. Stare obligacje zapadają w Lutym 2015 i zostaną spłacone. Sygnity zawsze wywiązywało się ze swoich finansowych zobowiązań w stosunku do obligatoriuszy.
ad.2 - Wice Prezes d.s. Finansowych kończy pracę w Sygnity 31 Marca 2015. Do tego czasu pracuje. Sygnity powołało Dyrektora Kontrolingu na funkcję p.o., udzielając jednocześnie Prokurę tej osobie ( w okresie przejściowym). To Rada Nadzorcza powołuje członków zarządu i aktualnie Rada Nadzorcza jest w procesie rekrutacji CFO.
ad.3 - Aktualna wartość akcji Sygnity spowodowała kupno ich przez osoby zarządzające, co wymaga poinformowania rynku raportem bieżącym. Przy aktualnej cenie akcji Sygnity nie powinno wykluczyć skupu akcji własnych.
ad.4 - e-Podatki (budżet 190 mln) jest projektem rozpisanym na 8 lat. Sygnity otrzymało informacje o przypisanej karze, która jest wynikiem opóźnienia w niektórych pracach. Opóźnienia są spowodowane wspólną pracą Ministerstwa Finansów, Sygnity, oraz amerykańskiej firmy Fast Enterprises, która współwdraża system e-Podatki i jest głównym podwykonawcą. Arbiter dopiero oceni jaki jest udział wszystkich stron w zmianie harmonogramu projektu i wysokość kar będzie weryfikowana.
Nikt z zarządu średniego szczebla, wdrażający e-Podatki nie został zwolniony lub podał się do dymisji. W początkach grudnia 2014 rezygnację złożył Wice Prezes odpowiedzialny w Sygnity za sektor Publiczny. W tym sektorze znajduje się między innymi projekt e-Podatki. Struktura zarządzania tym projektem została zmieniona w Październiku 2014 i od tej pory nie uległa zmianie.
Sygnity ma profesjonalną Radę Nadzorczą, reprezentującą interesy akcjonariuszy.
Rekomendacje analityków są w dalszym ciągu na "Kupuj" z ceną docelową dużo wyższą niż aktualna cena giełdowa.
Sygnity ma ogłosić strategię prorozwojową w pierwszej połowie bieżącego roku.
W latach 2007 - 2012 Sygnity ponosiło ogromne straty (nawet 100 mln straty na poziomie zysku netto). W latach finansowych 2013 oraz 2014 wszystkie kwartały Sygnity były z dodatnim zyskiem netto, oraz zwiększona została znacznie marżowość. 8 dodatnich kwartałów 2013-2014 Spółka nie zanotowała od czasu swojego istnienia. Kondycja finansowa uległa niekwestionowanej, znacznej poprawie. Sygnity zaproponowało rynkowi strategię, która w swojej pierwszej fazie odbudowuje jej kondycję finansową i czyści biznes z niestrategicznej działalności. To spowodowało kontrolowany spadek przychodów i znaczną poprawę marżowości. Ta faza konkluduje się w 2015 roku. Daje to zdrową bazę do rozpoczęcia fazy wzrostowej i zminimalizowania ryzyka rozwojowego.
Analizuję Sygnity na bieżąco i tak wygląda mój poziom wiedzy, mając także dostęp do informacji od wewnątrz Sygnity.