Kilka dni temu weszły w życie zapisy ustawy o aplikacji mObywatel. Na jej podstawie banki i urzędy mają obowiązek traktować elektroniczny dowód osobisty, czyli tak zwany mDowód na równi z dokumentami tradycyjnymi. Oznacza to, że już teraz chcąc założyć konto, wypłacić pieniądze w kasie banku, czy też podpisać umowę kredytową, nie będziesz musiał posiadać tradycyjnego „plastiku” – wystarczy dokument tożsamości w smartfonie. Zasada ta dotyczy pełnego spektrum usług bankowych – zarówno tych świadczonych online w bankowości mobilnej i elektronicznej, jak również stacjonarnie w oddziałach banków i pośredników kredytowych. Obecnie z nowej funkcjonalności może skorzystać już ponad 3 miliony użytkowników, ponieważ właśnie tyle osób pobrało bezpłatną aplikację mObywatel i wystąpiło o wydanie elektronicznych dowodów tożsamości. Przewiduje się jednak, że liczba użytkowników eDokumentów będzie systematycznie wzrastać.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Adam Andruszkiewicz, podchodzi to tej rewolucji bardzo optymistycznie:
„To jest zmiana rewolucyjna, staniemy się największym krajem Unii Europejskiej z tak rozbudowanym, powszechnie dostępnym cyfrowym portfelem na nasze dokumenty. Żyjemy w czasach, w których jak wiemy obywatele prędzej wychodząc z domu zapomną wziąć ze sobą portfela niż telefonu. My wychodzimy temu naprzeciw”. |
W poniższym artykule wytłumaczę, czym jest aplikacja mObywatel oraz dowód elektroniczny, podpowiem, jak korzystać z tych narzędzi w bankach oraz sprawdzę, czy i jak te rozwiązania funkcjonują w praktyce. Zapraszam do lektury!
Wybierz najlepsze konto osobiste!
Słowem wstępu… Czym właściwie jest mObywatel i mDowód?
Aplikację mObywatel po raz pierwszy można było pobrać w 2017 roku. Początkowo obsługiwały ją wyłącznie smartfony z Androidem, później dołączyły do nich iPhony działające na iOs-ie. Aplikacja utrzymywana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i jest całkowicie bezpłatna. Można ją pobrać ze sklepów Google Play (w przypadku telefonów działających na Androidzie) lub AppStore (iPhony).
Aplikacja mObywatel daje dostęp do różnego rodzaju dokumentów w wersji elektronicznej. Najważniejszym z nich jest elektroniczny dowód tożsamości – mDowód. |
Jakie dokumenty znajdą się w aplikacji mObywatel?
-
mDowód – dowód osobisty;
-
mPojazd – dowód rejestracyjny i wszelkie informacje na temat posiadanego pojazdu (m.in.: daty badań technicznych czy ubezpieczenia);
-
mPrawoJazdy – elektroniczne prawo jazdy;
-
Punkty Karne;
-
Unijny Certyfikat COVID;
-
eRecepta;
-
mLegitymacja – szkolna, studencka, poselska, senatorska, rencisty i emeryta;
-
Karta Dużej Rodziny.
Aplikacja posiada również funkcję mTożsamość, która pozwala na potwierdzenie tożsamości. Funkcja wykorzystuje dane zapisane w rejestrze PESEL oraz rejestrze dowodów osobistych.
Cyfrowy dowód osobisty funkcjonuje niezależnie od dowodu w formie tradycyjnej. mDowód będzie respektowany w Polsce, ale nie za granicą! |
W przyszłości przez mObywatela mają być wysyłane komunikaty o zwrocie podatku, otrzymaniu gminnego dofinansowania oraz decyzji o przyjęciu dziecka do żłobka. Aplikacja ma również zostać zintegrowana z najważniejszymi rejestrami państwowymi: Centralną Ewidencję i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.
Początek września 2023 roku to prawdziwa cyfrowa rewolucja w bankach!
mDowód był akceptowany we wszystkich instytucjach z wyjątkiem instytucji finansowych już od 14 lipca bieżącego roku. Zdaniem ministra Andruszkiewicza od początku września 2023 roku:
„Elektroniczny dokument tożsamości będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Teraz będziemy mogli posłużyć się też aplikacją mObywatel. (...) Obowiązek respektowania mDowodu w aplikacji mObywatel przez instytucje finansowe oznacza, że każdy obywatel, który przyjdzie do takiej placówki, czy to firmy ubezpieczeniowej, czy banku, będzie mógł się wylegitymować mDowodem, czyli nie dojdzie do sytuacji, że ktoś nie będzie się mógł wylegitymować, bo np. zapomniał dowodu plastikowego”. |
Aby bank mógł zweryfikować klienta na podstawie mDowodu, ten musi posiadać aplikację mObywatel w wersji co najmniej 4.15 lub nowszej. To bardzo istotne. Warto pamiętać, że aplikacja powstała już 7 lat temu i od tego czasu była wielokrotnie aktualizowana.
mDowód a praktyka
Każdy z banków ma już obowiązek dokonywania weryfikacji klienta na podstawie mDowodów. Instytucje mają jednak dowolność w ustalaniu procedur w tym zakresie. Mogą korzystać z różnorodnych systemów autoryzacyjnych. Najprostszym sposobem na sprawdzenie autentyczności przedstawianego przez klienta dowodu elektronicznego jest skorzystanie z weryfikatora udostępnianego na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji: https://weryfikator.mobywatel.gov.pl/verification-process
Jak taka weryfikacja przebiega w praktyce?
-
Pokazujesz eDowód pracownikowi banku.
-
Ten otwiera rządowy weryfikator i klika funkcję: „Sprawdź dokument” – w ten sposób wygenerowany zostanie kod QR.
-
Teraz Twoja kolej: w aplikacji mObywatel z dolnego menu wybierasz opcję: „KOd QR”, a następnie funkcję: „Zeskanuj kod QR”.
-
Skanujesz lub przepisujesz kod QR, który pojawił się na monitorze doradcy i potwierdzasz możliwość „Udostępnienia danych”.
-
Na monitorze doradcy pojawią się Twoje dane, które umożliwią mu weryfikację Twojej tożsamości.
Czy to faktycznie działa?
Chociaż banki mają obowiązek już od kilku dni obsługiwać mDowody, to w praktyce mają z tym spore problemy. Póki co nie w każdej instytucji założymy konto w banku, czy podpiszemy umowę o kredyt posługując się jedynie dowodem elektronicznym. Wynika to z błędów autoryzacyjnych pojawiających się w wewnętrznych systemach, których nie udało się poprawnie zintegrować z systemem Ministerstwa Cyfryzacji. Nie będzie jednak problemów z wypłatą środków z konta bankowego, dokonaniem wpłaty czy też przelewu.
Redaktorzy Bizblog.pl kontaktowali się w tej sprawie z Eweliną Batterą, główną specjalistką Związku Banków Polskich. Uzyskali następującą odpowiedź:
„Na razie docierają do nas sygnały, że nie na wszystkich wersjach systemów operacyjnych dostępne są nowe wersje aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje wciąż nad promocją najnowszej wersji w sklepach, więc myślę, że wkrótce poradzą sobie z tym problemem. Inne przeszkody nie zostały nam na tę chwilę zgłoszone„. |
Jak aktualnie wygląda sytuacja w bankach?
-
W PKO Banku Polskim mDowód był respektowany już pod koniec sierpnia. Bank nie informuje o jakichkolwiek problemach z uwierzytelnianiem klientów legitymujących się za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
-
Naczelnik Wydziału Rozwoju Bankowości Cyfrowej Banku Pocztowego, Jarosław Gawroński, informuje, że za pośrednictwem aplikacji mObywatel i ważnego mDowodu w placówkach banku można załatwić wszelkie formalności.
-
VeloBank już w listopadzie ubiegłego roku dawał klientom możliwość automatycznego wypełnienia wniosku o założenie rachunku osobistego przy pomocy aplikacji mObywatel. Od początku września bank honoruje mDowód jako metodę weryfikacji tożsamości.
-
O możliwości korzystania z mDowodu zamiast dowodu „plastikowego” informują też: Bank Pekao S.A., Alior Bank, BNP Paribas.
A jak mDowód będzie funkcjonować u doradców kredytowych?
Jeśli planujesz poprosić o pomoc w uzyskaniu eksperta kredytowego, to musisz wiedzieć, że my również respektujemy mDowody. Weryfikujemy dane naszych klientów za pomocą kodu QR. Możemy korzystać z weryfikatora, o którym wspomniałam w powyższym tekście lub skorzystać z aplikacji mobilnej mObywatel 2.0 – dokładnie tej samej, z której Ty będziesz korzystał pokazując nam swój mDowód.
Tym razem jednak to my poprosimy Ciebie o zeskanowanie naszego kodu QR lub wpisanie 6-cyfrowego kodu oraz wyrażenie zgody na przekazanie nam swoich danych potwierdzających Twoją tożsamość.