Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Nawet najlepszemu kierowcy może przydarzyć się kolizja drogowa. W takim przypadku nie zawsze trzeba będzie dzwonić po policję. Warto skorzystać z oświadczenia o stłuczce.

Kolizja sama w sobie jest bardzo stresującym zdarzeniem. Nieuchronnie wiąże się również z dodatkowymi kosztami oraz konsekwencjami. Choć części z nich jesteśmy w stanie uniknąć, z niektórymi będzie trzeba po prostu się zmierzyć. Warto jednak mieć świadomość, że obowiązujące prawo umożliwia uniknięcie konieczności wezwania na miejsce zdarzenia policji, dzięki czemu zaoszczędzimy na mandacie oraz nakładanych obligatoryjnie punktach karnych. Zarówno sprawca, jak i poszkodowany powinni wiedzieć, że oświadczenie kolizji – o ile będzie prawidłowo wypełnione – będzie dokumentem wystarczającym z punktu widzenia ubezpieczyciela. Jednocześnie w niektórych przypadkach – zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z wypadkiem albo auto jest finansowane poprzez kredyt lub leasing – konieczne będzie zadzwonienie po patrol drogówki. Sytuacja nie zawsze jest więc prosta i przed sporządzeniem oświadczenia o kolizji bez policji warto dokładnie ją rozważyć.

Oświadczenie kolizji. Kiedy można spisać oświadczenie o stłuczce? (fot. Krystian Maj / FORUM)

Oświadczenie: kolizja czy wypadek?

Chociaż przywykliśmy do tego, aby każde zdarzenie drogowe określać mianem wypadku, w rzeczywistości – na całe szczęście – niewiele z nich można zaklasyfikować w ten sposób. Definicję wypadku znajdziemy w art. 177 kodeksu karnego. Zgodnie z nią w jego wyniku inna osoba odnosi obrażenia ciała lub śmierć. Wiąże się to także z odpowiedzialnością karną: jeżeli obrażenia będą lekkie i średnie, czyli spowodują rozstrój zdrowia powyżej 7 dni (art. 157) sprawcy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli natomiast w następstwie wypadku dochodzi do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kara może wynieść od 6 miesięcy do 8 lat. O kolizji drogowej mówi natomiast art. 86 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim karze grzywny podlegają osoby, które „na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powodują zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Różnica jest więc bardzo duża:

 • W przypadku kolizji wzywanie policji nie jest konieczne: wystarczy spisać oświadczenie kolizji, a w tym czasie usunąć z drogi pojazdy, aby nie przeszkadzały w ruchu. Oświadczenie o stłuczce pozwoli załatwić wszystkie formalności związane z wypłatą ubezpieczenia OC i w praktyce pozwoli zamknąć sprawę.
 • Jeżeli dojdzie do wypadku drogowego, konieczne stanie się wezwanie policji. Pojazdów nie należy natomiast ruszać, aby umożliwić funkcjonariuszom odtworzenie przebiegu zdarzenia. W takim przypadku ubezpieczycielowi przedstawimy dokumenty wystawione przez drogówkę. Sporządzenie oświadczenia wypadku nie jest możliwe na takiej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku kolizji.

Szukasz dodatkowych środków? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 5000 zł

Kolizja zdarza się najlepszym

Policyjne statystyki jasno pokazują, że z kolizjami mamy do czynienia zdecydowanie częściej. Według oficjalnych statystyk w 2019 roku miało miejsce 30 288 wypadków, w których wyniku 2 909 osób poniosło śmierć, a 35 477 obrażenia. Zgłoszonych kolizji było natomiast 455 454. Oczywiście w rzeczywistości miało miejsce zdecydowanie więcej zdarzeń tego typu, bardzo chętnie korzystamy jednak z oświadczenia stłuczki, co z jednej strony pozwala zaoszczędzić sprawcy środki, które musiałby przeznaczyć na mandat, uniknąć naliczenia punktów karnych, a pokrzywdzonemu gwarantuje podobne bezpieczeństwo oraz przyspiesza formalności.

Oświadczenie o kolizji bez policji: kiedy nie wystarczy?

Istnieje jednak kilka sytuacji, w których popularne oświadczenie sprawcy wypadku nie będzie wystarczające:

 • Uczestnicy wypadku odnieśli obrażenia: wówczas prawo obliguje nas do wezwania na miejsce policji.
 • Sprawca zdarzenia nie jest właścicielem pojazdu: jeżeli dane kierowcy różnią się od tych widniejących w dowodzie rejestracyjnym, lepiej wezwać na miejsce zdarzenia patrol drogówki.
 • Kierowca jest nietrzeźwy: nawet niewinna stłuczka spowodowana pod wpływem alkoholu to przestępstwo. Co ważne: ma również wpływ na wskazanie winnego. W takim przypadku bezwzględnie należy wezwać policję.
 • Auto pochodzi z wypożyczalni: praktycznie wszystkie wypożyczalnie będą domagać się wezwania policji w przypadku stłuczki.
 • Auto jest finansowane poprzez kredyt samochodowy/leasing: w wielu przypadkach kredytodawca lub leasingodawca obliguje użytkownika pojazdu do wzywania na miejsce zdarzenia policji, nawet jeżeli wina sprawcy jest bezsporna, a sama szkoda jest drobna. Z drugiej strony niektórzy odstępują od tego warunku, warto więc skrupulatnie zapoznać się z umową.
 • Kierowcy nie zgadzają się co do winy: jeżeli uczestnicy zdarzenia mają różne opinie na temat tego, kto ponosi winę, sporządzenie oświadczenia kolizji nie jest możliwe. Winnego wskaże patrol drogówki.
 • Sprawca nie posiada dokumentów lub są one nieważne: aby oświadczenie o stłuczce było skuteczne, musi być uzupełnione prawidłowymi i aktualnymi danymi. Ich potwierdzenie nie będzie możliwe w przypadku braku dokumentów, wobec czego w takiej sytuacji również należy wezwać na miejsce policję.

Oświadczenie sprawcy wypadku: co powinno zawierać?

Oświadczenie kolizji powinno z jednej strony zawierać dane osobowe obu uczestników zdarzenia oraz ich pojazdów, z drugiej – opis samego zdarzenia. Aby nie zapomnieć o żadnym elemencie, warto mieć zawsze ze sobą formularz oświadczenia sprawcy wypadku. Jeżeli nie posiadamy go w kryzysowym momencie, nie oznacza to wcale, że spisane własnoręcznie oświadczenie stłuczki będzie nieskuteczne. W takim przypadku należy jednak pamiętać o:

 • Wskazaniu miejscowości i daty,
 • Podaniu danych osobowych: imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, numeru dowodu osobistego, danych prawa jazdy.
 • Opisaniu zdarzenia: miejsca, sytuacji na drodze, przyczyny zdarzenia, godziny kolizji.
 • Danych pojazdu: marki i modelu, numeru rejestracyjnego, danych polisy OC, w tym nazwy ubezpieczalni i daty obowiązywania.
 • Oświadczeniu o stłuczce, jasno wskazującym na przyznanie się do winy.
 • Danych kierującego i właściciela pojazdu, w którym w związku z tym wystąpiła szkoda.
 • Własnoręczny podpis obu kierujących.

Jeżeli na miejscu zdarzenia obecni są dodatkowo świadkowie, warto wpisać do oświadczenia kolizji również ich dane oraz numery telefonów. W przypadku wątpliwości pomoże to ubezpieczycielowi odtworzyć przebieg zdarzenia i szybciej zamknąć całą sprawę.


2020-08-25

Ubezpieczenia psa lub kota: jak wybrać ubezpieczenie zwierząt?

Domowy pupil dla większości z nas jest jak członek rodziny. Warto objąć go więc dodatkową opieką ubezpieczeniową. Będzie to możliwe także dzięki ubezpieczeniom nieruchomości.

2020-08-20

Prywatne ubezpieczenie medyczne. Co obejmuje ubezpieczenie prywatne?

Mamy sporo powodów do narzekań na służbę zdrowia. Jednym z nich są przedłużające się kolejki i trudny dostęp do specjalistów. W wielu sytuacjach pomocne może okazać się prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

2020-08-17

Jak obliczyć emeryturę? Wysokość emerytury, na którą możesz liczyć

Dla wielu z nas emerytura to odległa perspektywa, a odkładanie na nią wiecznie odkładamy w czasie. Warto poznać szacowaną wysokość emerytury jak najwcześniej, aby w porę podjąć odpowiednie działania.

Ubezpieczenie na życie. Przed czym chroni polisa na życie?

Śmierć to olbrzymia tragedia, która często wydarza się nieoczekiwanie. Obawiamy się przy tym, jak po naszym odejściu poradzą sobie najbliższe nam osoby. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia na życie.

Podwójne OC: wypowiedzenie podwójnego OC

Koszty związane z ubezpieczeniem OC potrafią zaskoczyć. Warto mieć jednak świadomość, że w niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z podwójnym OC, to oznacza z kolei dodatkowe wydatki.

OC krótkoterminowe. Kiedy można wykupić OC na miesiąc?

Ubezpieczenie OC kojarzy nam się z ochroną trwającą przez okrągły rok. Przepisy jednocześnie w niektórych przypadkach pozwalają na posiadanie OC krótkoterminowego, w tym OC na miesiąc.

Ubezpieczenie mieszkania: jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości?

Pożar, katastrofy naturalne, czasami nieostrożność albo błahe zalanie potrafią doprowadzić do olbrzymich szkód. Skutecznym zabezpieczeniem przed ich skutkami staje się ubezpieczenie nieruchomości.