Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Leasing kojarzy się z korzystnym sposobem nabywania pojazdów i urządzeń dla przedsiębiorców. Dzięki leasingowi konsumenckiemu mogą jednak skorzystać z niego również osoby prywatne.

Na czym polega leasing konsumencki?

Duże zainteresowanie tą metodą finansowania wśród przedsiębiorców wynika przede wszystkim ze szczególnego mechanizmu działania, który łączy w sobie cechy kredytowania oraz dzierżawy. W trakcie trwania umowy przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, leasingobiorca korzysta z niego natomiast na określonych zasadach, regulując ustalone raty oraz wpłacając ustalony wcześniej wkład własny. Po zakończeniu umowy zachowuje przy tym prawo do jego wykupienia na korzystnych warunkach, jednak nie jest do tego zobowiązany. Leasing konsumencki działa więc podobnie do leasingu dla firm, w tym przypadku stroną umowy jest osoba prywatna, która nie musi prowadzić działalności gospodarczej.

Leasing konsumencki – na czym polega i dla kogo jest? (fot. Greentellect Studio / Shutterstock)

Leasing dla osób prywatnych – zalety

Leasing konsumencki stanowi przede wszystkim znakomitą alternatywę dla kredytów na samochód. Do jego podstawowych zalet należą:

  • Większe możliwości – o ile w przypadku kredytu na samochód lub kredytu gotówkowego dla banku najważniejszym wyznacznikiem będzie zdolność kredytowa, której wysokość może okazać się zbyt niska, osoby decydujące się na leasing konsumencki mogą liczyć na nieco łagodniejsze kryteria i powierzenie im pojazdu lub urządzenia o zdecydowanie wyższej wartości.
  • Dodatkowe korzyści – firmy leasingowe współpracują z wieloma podmiotami, co może przełożyć się na pakiet atrakcyjnych ofert, dotyczących m.in. ubezpieczeń pojazdu czy usług serwisowych.
  • Minimum formalności – jedną z największych wad kredytów są przedłużające się formalności, które pochłaniają dużo czasu i środków. W przypadku leasingu dla osób prywatnych te ograniczone są do minimum, a decyzja podejmowana jest szybko na podstawie kilku dokumentów.
  • Elastyczność – zawarcie umowy leasingu konsumenckiego nie obliguje leasingobiorcy do wykupienia samochodu po jej zakończeniu. Oznacza to, że może w ten sposób zarówno w atrakcyjny sposób sfinansować zakup pojazdu, jak i wymienić go na nowy po ustalonym okresie.

Wady leasingu konsumenckiego

Leasing dla osób prywatnych ma jednak również pewne wady. Najważniejsza z nich dotyczy prawa własności przedmiotu – ten przez cały okres trwania umowy należeć będzie do leasingodawcy. Oznacza to, że w przypadku samochodu w leasingu w jego dowodzie rejestracyjnym widnieć będą dane instytucji finansowej, co może wiązać się z problemami natury praktycznej np. podczas opuszczania kraju.

Inną kwestią pozostają obowiązkowe ubezpieczenia – w przypadku leasingu konsumenckiego oprócz obligatoryjnego OC konieczne okaże się również objęcie pojazdu ubezpieczeniem AC oraz NNW. Leasingodawca będzie oczekiwał od leasingobiorcy korzystania wyłącznie ze wskazanych stacji obsługi pojazdów i wykonywania przeglądów oraz wszelkich czynności serwisowych zgodnie ze wskazanym harmonogramem. Należy również mieć świadomość, że w przypadku kradzieży pojazdu lub stwierdzenia szkody całkowitej umowa leasingu wygasa.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Bez przywileju przedsiębiorców

Samochód w leasing dla przedsiębiorców posiada niekwestionowane zalety: oprócz łatwej dostępności i atrakcyjnej oferty umożliwia – w przypadku leasingu operacyjnego – wrzucenie niemal wszystkich wydatków związanych z pojazdem do kosztów uzyskania przychodu i uzyskiwania dzięki temu dodatkowych oszczędności. Skorzystanie z leasingu finansowego daje natomiast możliwość odpisywania odpisów amortyzacyjnych. Co zrozumiałe, ze względów formalnych leasing dla osób prywatnych nie przewiduje ulg tego typu. Należy mieć to na uwadze przed podjęciem decyzji o modelu zakupu pojazdu.

Nie tylko samochód w leasing

Chociaż w powszechnym przekonaniu leasing wykorzystuje się głównie do finansowania samochodów osobowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go również w przypadku innych rzeczy ruchomych lub nieruchomości. Leasing dla osoby prywatnej może więc obejmować np. elementy umeblowania, sprzęt biurowy, sprzęty AGD, a nawet dom lub mieszkanie. Chociaż do tej pory na rynku zdecydowana większość firm oferuje wyłącznie samochody w leasing, pojawia się coraz więcej instytucji oferującej osobom prywatnym alternatywne metody finansowania innych przedmiotów i nieruchomości.

Leasing konsumencki – jakie dokumenty będą potrzebne?

Osoby fizyczne chcące skorzystać z oferty leasingu konsumenckiego mogą liczyć na bardzo prostą i szybką procedurę. W uproszczonym wariancie jedyne, czego będą potrzebować, to wniosek o udzielenie leasingu dla osób prywatnych, a także ksero dowodu osobistego oraz innego dowodu tożsamości. Niektóre firmy mogą oczekiwać od nich dodatkowo innych dokumentów, poświadczających uzyskiwane dochody, w tym zaświadczenia o zatrudnieniu lub wyciągów z konta bankowego. Niezależnie od przyjętej ścieżki będzie jednak zdecydowanie prostsza i szybsza od tej, którą trzeba będzie przejść podczas wnioskowania o kredyt.

Leasing bez BIK – czy to możliwe?

Chociaż leasing jest pod wieloma względami podobny do standardowych produktów kredytowych, jedna z różnic polega na tym, że leasingodawcy nie są zobowiązani do przekazywania informacji o zawieranych umowach i ich realizacjach do Biura Informacji Kredytowej. Nie wynika z tego jednak, że sami nie korzystają z zebranych w nim danych w procesie weryfikacji leasingobiorców – większość z nich sięga po raporty BIK, BIG i KRD. Nie oznacza to, że leasing bez BIK nie jest możliwy. W większości przypadków ograniczona w ten sposób procedura oznacza zdecydowanie gorsze warunki i większe ryzyko.

Leasing konsumencki i wynajem długoterminowy

Usługą alternatywną dla leasingu dla osób prywatnych jest wynajem długoterminowy. W tym przypadku wynajmujący wpłaca co miesiąc opłatę za korzystanie z pojazdu oraz ponosi koszty paliwa, firma wynajmująca otacza go natomiast kompleksową opieką ubezpieczeniową, serwisem czy wymianą opon. W przeciwieństwie do leasingu wynajem nie daje prawa do wykupienia samochodu po zakończeniu umowy. Jego dużą zaletą jest jednak ograniczenie formalności do minimum: zwykle wystarczające okazuje się przedstawienie dowodu tożsamości oraz prawa jazdy, a także ukończenie 21. roku życia.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Zaświadczenie o zarobkach: kiedy będzie potrzebne?

Procedury związane z kredytami wiążą się z obowiązkiem dostarczenia różnych dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest zaświadczenie o zarobkach.

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Liga Mistrzów: gdzie oglądać? Liga mistrzów w TV i internecie

Piłka nożna to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Uwagę milionów kibiców przykuwa przede wszystkim Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze? Istnieje kilka sprawdzonych, legalnych sposobów.