Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


W eurobanku klienci mogli znaleźć szybkie i wygodne finansowanie na dowolny cel. Mowa oczywiście o kredycie gotówkowym, który można było przeznaczyć na podreperowanie domowego budżetu czy spełnienie marzeń o wymarzonych wakacjach lub zakupie nowego samochodu.

Uwaga: eurobank został wykupiony przez BANK MILLENNIUM, który formalnie stał się jego właścicielem 1 października 2019 r. Produkty eurobanku nie są już oferowane klientom. 

Rodzaje kredytów gotówkowych w eurobanku

eurobank oferował swoim klientom kredyt konsumencki pod postacią pożyczki przez internet, kredytu gotówkowego czy kredytu konsolidacyjnego. Każda osoba mogła ubiegać się o przyznanie finansowania, pod jednym warunkiem – musiała mieć zdolność finansową. To od niej zależały ostatecznie zaproponowane warunki kredytu, tj. jego wysokość, okres spłaty czy oprocentowanie.

Kredyt gotówkowy w eurobanku Kredyt gotówkowy w eurobanku (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

eurobank proponował klientom kredyt gotówkowy na dowolny cel, którego maksymalna wysokość mogła wynosić 150 000 zł, a na jego spłatę klienci mieli ok. 9 lat. Jeśli natomiast potrzebowali mniejszej kwoty, mogąlisięgnąć po pożyczkę. Bank oferował do 50 000 zł na podstawie wyciągu z konta, a do 4 200 zł bez zaświadczeń o dochodach. Natomiast osoby, które planowały połączyć swoje zobowiązania i płacić co miesiąc jedną stałą ratę, mogły sięgnąć po kredyt konsolidacyjny.

Należy jednak podkreślić, że zobowiązanie zaciągane w formie kredytu gotówkowego jest na dowolny cel, np. kredyt na samochód. Oznacza to, że konsument nie musi informować banku na co zostaną spożytkowane pożyczone środki. Te natomiast bank wypłaca w formie pieniężnej, na wskazany we wniosku kredytowym rachunek bankowy. Oczywiście klient może złożyć dyspozycję wypłaty w kasie banku.

Dokumenty kredytowe

Pierwszym krokiem w zaciągnięciu kredytu w eurobanku było złożenie wniosku kredytowego. Ten należało złożyć w dowolnej placówce banku, a co najistotniejsze wskazać wszystkie informacje niezbędne do obliczenia zdolności kredytowej. Ponadto do wniosku przeważnie trzeba było dołączyć zaświadczenie o źródłach osiąganych dochodów. Bank akceptował większość z nich, tj. umowę o pracę, umowy cywilnoprawne lub kontrakty, umowy najmu oraz dzierżawy, rentę i emeryturę, przychody z działalności gospodarczej.

Składając wniosek klient automatycznie wyrażał zgodę na sprawdzenie go w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Znajdują się tam wszelkie informacje na temat spłaconych, jak i aktualnie posiadanych zobowiązań, ich wysokości oraz terminowości spłat. Są to informacje niezbędne w celu sprawdzenia, jaka jest zdolność kredytowa potencjalnego klienta czy jego wiarygodność. Dlatego coraz rzadziej można liczyć na kredyt bez BIK, na dowód czy na oświadczenie

Jak można było zaciągnąć kredyt w eurobanku?

W celu złożenia wniosku o kredyt gotówkowy klient mógł skontaktować się z infolinią, gdzie możliwe było uzyskanie wszelkich informacji na temat formalności. Jeśli był już klientem banku, mógł skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza to złożenie wniosku w bankowości internetowej. Druga - wizyta w dowolnym oddziale. Nowi klienci musieli złożyć wniosek w oddziale. 

Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku pożyczki przez internet. Można ją było zaciągnąć bez wychodzenia z domu, nawet w 15 minut. Wystarczyło wypełnić wniosek online, wykonać przelew weryfikacyjny ze swojego banku, następnie przeczytać i zatwierdzić umowę. Po przejściu wskazanych kroków, eurobank przelewał środki na rachunek kredytobiorcy.

Oprocentowanie kredytu w eurobank

Oprocentowanie, na jakie mógł liczyć klient eurobanku, zależało w dużej mierze od jego zdolności kredytowej, ponadto od wysokości zaciągniętego zobowiązania, okresu spłaty oraz posiadanych produktów dodatkowych. 

Istotną informacją dla potencjalnego klienta bylo to, że kredyty gotówkowe w eurobanku oparte były na oprocentowaniu stałym, czyli niezmiennym w całym okresie jego spłaty. Warto jednak mieć na uwadze, że na rynku występuje również oprocentowanie zmienne, które jest składową stawki WIBOR (oprocentowanie obowiązujące na rynku międzybankowym) oraz marży banku. 

Koszty kredytowe

Podstawowym kosztem kredytu gotówkowego są odsetki bankowe. Są one naliczane w oparciu o oprocentowanie zobowiązania, co miesiąc od pozostałego kapitału do spłaty. Rata kredytu składa się bowiem nie tylko z wysokości zaciągniętego długu, ale również z zysku banku. Koszty kredytu najlepiej obrazuje wartość RRSO, tj. rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Oprócz oprocentowania uwzględnia również inne koszty np. prowizje, opłaty, koszty niezbędnych usług dodatkowych czy koszty zabezpieczenia kredytu. Kosztem dodatkowym może być przykładowo ubezpieczenie zobowiązania, np. od utraty pracy, niezdolności do zarobkowania bądź śmierci. Przeważnie nie jest to produkt obligatoryjny, jednak jego wykupienie może mieć wpływ na obniżenie prowizji bądź oprocentowania.   

Jak porównać oferty banków?

Na rynku jest bogata oferta kredytów gotówkowych. W celu wybrania najkorzystniejszej, warto sięgnąć po kalkulator – nadrzędnie dostępne na stronach banków. Umożliwia porównanie produktów oraz obliczyć ratę dla wskazanych parametrów, tj. wysokości zobowiązania, okresu spłaty.

Dodatkowo na ogólnodostępnych stronach internetowych publikowane są rankingi. Przybliżą one potencjalnemu kredytobiorcy mechanizmy funkcjonowania kredytów, ale przede wszystkim wskażą jak produkt wypada na tle konkurencji. W doborze kredytu gotówkowego pomocne będą również opinie innych klientów. 

eurobank - inne produkty

Katarzyna Rostkowska

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-11-28

Karta kredytowa - co to jest? Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to bardzo wygodny produkt kredytowy – regularne spłaty zobowiązania pozwolą uniknąć naliczania odsetek, a termin, w którym należy uregulować wykorzystany limit kredytowy jest dłuższy niż miesiąc. Jak korzystać z kart kredytowych, żeby korzystać z darmowego kredytu?

2019-11-21

Kredyt konsolidacyjny - co to jest? Rodzaje i warunki

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno. Zamiast kilku rat kredytowych płacimy tyko jedną. Skonsolidować możemy kredyt gotówkowy, samochodowy, ratalny, karty kredytowe czy zadłużenie rachunków bieżących.

2019-10-01

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód znacznie ułatwia wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, w oddziale banku wystarczy dowód do otrzymania kredytu gotówkowego.

Kredyt samochodowy 50/50 - oferta, warunki

Jednym z popularniejszych produktów pozwalających na finansowanie zakupu samochodu jest kredyt 50/50. Na czym dokładnie polega i czy warto się nim w ogóle zainteresować?

Ikona informacji
poradniki