Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Karta kredytowa staje się coraz popularniejszym środkiem płatniczym również wśród Polaków. W Stanach Zjednoczonych posiada ją już praktycznie każdy z odpowiednią zdolnością kredytową. W naszym kraju wciąż podchodzimy do niej z dystansem, głównie ze względu na fakt, iż wiele osób nie do końca wie jak działa karta kredytowa i czym właściwie różni się od karty debetowej. Oto zatem garść najważniejszych informacji na jej temat.

Karta kredytowa - jak działa i dlaczego warto ją mieć? (fot. tesco.pl / )

Karta debetowa a karta kredytowa

Karta debetowa jest podstawową kartą przypisaną bezpośrednio do naszego konta bankowego. Oznacza to, że gdy decydujemy się z niej skorzystać, automatycznie obciążamy nasze konto i znajdujące się na nim środki. Jeśli zatem na rachunku bankowym mamy 3 tysiące złotych i zapłacimy kartą debetową za zakupy w supermarkecie 200 złotych, kwota ta zostanie pobrana z naszego konta i zostanie nam wówczas 2 800 złotych. Korzystając z karty debetowej możemy więc wydać tyle ile w danym momencie mamy na koncie.

Jeśli natomiast mowa o karcie kredytowej, to znajdujący się na niej limit jest zupełnie niezależny od środków zgromadzonych przez nas na koncie bankowym. Tak naprawdę, nie musimy nawet posiadać rachunku otwartego w banku, z którego otrzymujemy kartę kredytową. Płacąc nią posiadamy określony limit kredytowy udzielony nam przez bank. Można zatem powiedzieć, że za każdym razem kiedy używamy karty kredytowej. obciążony zostaje rachunek banku właśnie. Oczywiście w wyznaczonym terminie będziemy jednak musieli spłacić całe zadłużenie. 

Jak działa karta kredytowa?

Tak jak wspomniano, każda karta kredytowa posiada limit, którego wysokość zależy od banku, naszej zdolności kredytowej, czy też naszych własnych potrzeb. Bardzo ważny w przypadku tego środka płatniczego jest jednak tak zwany okres bezodsetkowy, który jest tak naprawdę najważniejszą zaletą kart kredytowych. Na czym on polega?

Okres rozliczeniowy w większości banków obejmuje okres 1 miesiąca (28, 30 lub 31 dni). To właśnie po tym czasie, otrzymujemy od banku wyciąg z karty kredytowej, na którym zostają wymienione wszystkie nasze transakcje oraz ostateczna suma jaką musimy oddać. Na spłatę takiego zadłużenia dostajemy od banku określoną ilość czasu, ale zwykle jest to ponad 20 dni. Z języka angielskiego okres ten jest nazywany "grace period", gdyż do naszego zadłużenia nie są wówczas naliczane żadne odsetki. I to właśnie czas pomiędzy dokonaniem płatności a zakończeniem "grace period" nazywamy okresem bezodsetkowym. W praktyce zaciągamy zatem krótkoterminowy kredyt, który nic nas nie kosztuje. Oczywiście tylko pod warunkiem, że będziemy pamiętać o jego spłacie na czas.

Dlaczego warto mieć kartę kredytową?

Karta kredytowa jest bardzo przydatnym, a przy tym także wygodnym środkiem płatniczym, jeśli oczywiście trafi w ręce racjonalnego użytkownika. Do jej największych zalet wiele osób zalicza fakt, iż nie musimy posiadać pieniędzy na koncie lub w gotówce, aby móc swobodnie nią płacić. Długość opisanego powyżej okresu bezodsetkowego także jest wyjątkowo kuszącą perspektywą, zwłaszcza dla osób, które posiadają duży limit. Wówczas karta kredytowa może okazać się lepszym rozwiązaniem niż zaciągnięcie kredytu.

Posiadacze kart kredytowych mogą również korzystać z wielu programów promocyjnych i zniżkowych. Dzięki temu, używanie tego środka płatniczego do opłacania rachunków czy płacenia za zakupy, może przynieść nam dodatkowe korzyści w postaci atrakcyjnych rabatów lub punktów, które są następnie wymieniane na nagrody.

Karta kredytowa okazuje się być bardzo przydatna w sytuacji, gdy często musimy płacić za produkty lub usługi za granicą. Rezerwacja hoteli, wynajem samochodu, czy nawet zakup biletów lotniczych często nie są możliwe jeśli nie dysponujemy takim właśnie środkiem płatniczym. Nawet zakupy na zagranicznych portalach mogą okazać się problematyczne, gdy nie jesteśmy posiadaczami karty kredytowej.

Dla wielu osób, niezwykle istotny jest także komfort psychiczny jaki daje im karta kredytowa. Nawet jeśli nie posiadamy na koncie odpowiednich środków, zawsze możemy zapłacić właśnie kartą kredytową, która ma określony limit. Jest to szczególnie pomocne podczas podróży, kiedy możemy znaleźć się w trudnej sytuacji i konieczne jest dysponowanie większą sumą pieniędzy.

Kto może otrzymać kartę kredytową?

Tak naprawdę, warunki przyznawania kart kredytowych są określane przez każdy z banków indywidualnie. Warto zatem zapoznać się z ofertą kilku instytucji tego typu, aby przekonać się, która z propozycji jest dla nas najbardziej opłacalna. W większości przypadków, pod uwagę brane są przede wszystkim stałe źródła dochodu wnioskującego, które muszą być odpowiednio wysokie. W przypadku klienta indywidualnego, zazwyczaj nie wymaga się zarobków na szczególnie wysokim poziomie. Jeśli natomiast staramy się o przyznanie nam karty kredytowej jako przedsiębiorca, często limit ten jest znacznie wyższy. 

Pamiętajmy także, że przed wydaniem decyzji o przyznaniu karty kredytowej, bank sprawdzi również naszą historię kredytową w BIK. W sytuacji gdy nasze nazwisko widnieje w Krajowym Rejestrze Długów lub okaże się, że mieliśmy problemy ze spłatą wcześniej zaciągniętych długów, możemy spotkać się z odmową ze strony banku.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

2019-05-23

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

2019-05-22

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kupno samochodu, zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, bywa dość poważną inwestycją. Niewielu kupujących dysponuje gotówką, którą mogliby przeznaczyć na taki cel. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem być zaciągnięcie kredytu na samochód. Jaki kredyt będzie jednak najlepszym wyborem?

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

BIK to skrót od nazwy instytucji jaką jest Biuro Informacji Kredytowej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie informacje dotyczące między innymi terminowości spłat naszych zadłużeń są rejestrowane właśnie w BIK. To z tego powodu, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę, informacje na nasz temat są sprawdzane przez bank lub firmę pożyczkową między innymi w BIK. Ale czy my sami również możemy sprawdzić jak wygląda nasza historia zadłużeń i ich spłat? Okazuje się, że tak, choć istnieją pewne obostrzenia.

W jaki sposób wyczyścić złą historię kredytową?

Zła historia kredytowa może przysporzyć nam sporo kłopotów, gdy zechcemy skorzystać z oferty kredytowej większości instytucji finansowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, choć najczęściej chodzi o nieterminową spłatę naszych wcześniejszych zobowiązań. Czasem jest to poprzednia pożyczka, a innym razem zaległości w spłacie czynszu lub niespłacony dług na karcie kredytowej. Niezależnie jednak od tego, co spowodowało, że nasza historia kredytowa jest nienajlepsza, każdy dąży do tego, aby ją poprawić. Czy da się ją jednak wyczyścić?

Jak uzyskać kredyt na studia za granicą?

Jeszcze nie tak dawno, możliwość podjęcia studiów za granicą wydawała się nam być czymś zupełnie nieosiągalnym. Taka szansa trafiała się tylko nielicznym, którzy naprawdę wyróżniali się swoimi wynikami w nauce i mogli otrzymać odpowiednie wsparcie finansowe. Dzisiaj jednak, wyjazdy zagraniczne i studiowanie poza naszym krajem nie jest już tak rzadkie. Otwarte granice sprawiły, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na podjęcie wyzwania jakim jest życie i nauka w obcym kraju.

Ikona informacji
poradniki