Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Obecnie niemal na każdym kroku proponowane są nam najróżniejszego rodzaju pożyczki, które znajdują się w ofercie tradycyjnych banków, jak i innych instytucji finansowych. Do tego dochodzą jeszcze atrakcyjne limity na kartach debetowych i oczywiście karty kredytowe, z których chętnie korzysta bardzo duża liczba Polaków. Wydawanie pieniędzy nigdy nie było prostsze, jednak piętrzące się długi mogą nas w którymś momencie po prostu przerosnąć. Co zrobić, gdy kolejne zobowiązania oczekują na spłatę, a nasz portfel świeci pustkami? Oto kilka wskazówek dotyczących wychodzenia z takich sytuacji obronną ręką.

Jak wyjść z długów? Praktyczny poradnik krok po kroku (fot. Mariusz Szacho / FORUM)

Zakończ spiralę zadłużeń

Kiedy nasz dług zaczyna rosnąć w zastraszającym tempie, często naszą pierwszą myślą jest zaciągnięcie szybkiej pożyczki na jego spłatę. Niestety, warunki zaciągnięcia takich kredytów bywają niezbyt korzystne, przez co ponownie znajdujemy się w punkcie wyjścia, często z jeszcze większym długiem na koncie. Jest to tak zwana spirala zadłużeń, która wydaje się nie mieć końca. Dlatego też, pierwszym krokiem do wyjścia z długów jest po prostu nie doprowadzanie do ich pogłębienia. 

Ale powstrzymanie się przed pożyczaniem pieniędzy z banków to nie jedyne co musimy zrobić. Nie możemy także korzystać z debetów dostępnych na kartach oraz podnosić limitów na kartach kredytowych. Tak naprawdę, jeśli jesteśmy w poważnych tarapatach, warto zastanowić się nad całkowitą rezygnacją z karty kredytowej. Wiele osób, dla których korzystanie z tego środka płatniczego jest zbyt kuszące, decyduje się nawet na jej zniszczenie, aby nie mieć możliwości jej użycia.

Poszukaj dodatkowych pieniędzy

Kiedy zatrzymamy już lawinę kolejnych zadłużeń, czas poszukać sposobów na zdobycie dodatkowych środków, które pomogą się nam powoli z niej wygrzebywać. Pierwsze co powinniśmy wówczas zrobić, to analiza własnego budżetu. W wielu przypadkach, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele mamy niepotrzebnych wydatków, dopóki nie zapiszemy ich wszystkich na kartce papieru. A w momencie, gdy nasze długi wciąż się zwiększają, każdy najmniejszy wydatek staje się dla nas nie lada obciążeniem. Mieszkanie i związane z nim opłaty, jedzenie, leki, transport do pracy, czy niezbędne wydatki na potrzeby naszych dzieci - wszystko to jest priorytetem. Każdy inny wydatek, jak na przykład lunch na mieście, taksówka do centrum, czy nowy sprzęt elektroniczny, muszą poczekać na lepsze czasy, gdy będziemy wolni od jakichkolwiek zadłużeń. Każda złotówka zaoszczędzona dzięki takiemu restrykcyjnemu podejściu, pomoże nam szybciej spłacić wszystkie obciążające nas długi.

Ale cięcia w domowym budżecie to nie jedyny sposób na znalezienie dodatkowych pieniędzy. Pomocne może okazać się również przejrzenie zawartości naszych szaf i schowków, a następnie sprzedanie wszystkich przedmiotów, z których nie korzystamy. Dzięki stronom z aukcjami internetowymi ich sprzedaż nie powinna sprawić nam większych problemów. A zarobione w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na szybszą spłatę naszych zobowiązań.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto również znaleźć sobie dodatkowe źródło zarobku. Można zgłosić chęć pracy po godzinach lub zaangażowania się w większą liczbę projektów. Rozwiązaniem jest też podjęcie pracy dorywczej, nawet jako dostawca pizzy albo osoba wyprowadzająca psy. Każde zajęcie, które zapewni nam ekstra dochód jest warte naszej uwagi w takiej sytuacji.

Przeanalizuj swoje długi

Kolejny krok na drodze ku wolności finansowej to analiza rodzaju zadłużeń i mądre rozplanowanie ich spłaty. Należy zatem wczytać się w każdą umowę zawartą z naszymi pożyczkodawcami oraz rozpisać sobie wysokość poszczególnych rat, ich oprocentowanie oraz kwotę, którą wciąż musimy oddać. W sytuacji, gdy borykamy się z kilkoma różnymi długami, konieczne jest podjęcie decyzji o tym, które z nich powinny być spłacane w pierwszej kolejności. Na pierwszym miejscu zazwyczaj powinny się znaleźć długi, które wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, a zatem opłaty za energię elektryczną czy czynsz.

Kolejne miejsce zajmują kredyty chwilówki, których oprocentowanie również sporo nasz kosztuje. A w dalszym rozrachunku należy umieścić pozostałe długi, od tego na największą kwotę, po te najmniejsze. Skoncentrowanie się na spłacie kolejnych pozycji na naszej liście, pozwoli nam w krótszym okresie czasu zauważyć pierwsze efekty naszych starań. A topnienie długów i namacalne rezultaty podjętych działań, będą najlepszą motywacją do ich kontynuacji.

Wyjście z długów nie jest takie proste

Wymienione powyżej trzy kroki do wyjścia z długów mogą wydawać się dość łatwe do zrealizowania. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one sporej dyscypliny i cierpliwości. Osoba zadłużona często ma problem z restrykcyjnym kontrolowaniem swoich wydatków, dlatego musi mieć w sobie mnóstwo samozaparcia, aby faktycznie ograniczyć je do minimum.

Warto także pamiętać, że nic nie dzieje się w ciągu kilku dni, tygodni, czy nawet miesięcy. Oczywiście wiele zależy od wysokości naszego zadłużenia, jednak w większości przypadków wychodzenie z długów to proces długotrwały. Powinniśmy się zatem przygotować na to, iż sytuacja, gdy nasze finanse będą podlegały ciągłym ograniczeniom, potrwa nawet kilka lat. Warto jednak zacisnąć zęby i mocno się postarać, aby któregoś dnia poczuć niezwykłą ulgę wraz z opłaceniem ostatniej raty naszego ostatniego długu.

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-10-01

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

2019-09-12

Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód znacznie ułatwia wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, w oddziale banku wystarczy dowód do otrzymania kredytu gotówkowego.

2019-09-09

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Kredyt gotówkowy 100 tys. na 10 lat - warunki, zarobki, rata

Zmieniający się styl życia i rosnące potrzeby konsumenckie sprawiają, że staramy się ciągle podnosić standard naszego życia, na co nie zawsze mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Nie można się zatem dziwić temu, że coraz większa grupa osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu.

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Jak działa kredyt oddłużeniowy (dla bardzo zadłużonych)?

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w spiralę zadłużeń. Niespodziewane wydatki, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko.

Ikona informacji
poradniki