Forum Złoto +Dodaj wątek

Złoto a Srebro + Vat

Witam!

To mój pierwszy post, więc słówko na przywitanie. Trafiłem do was przez youtuba, szukając jakiś naukowych/popularnonaukowych kanałów. Wasz strasznie mi się spodobał, obejrzałem wasze wszystkie filmiki. Nawet przeczytałem książkę, która gdzieś się przewinęła na którymś z waszych filmików. Póki Co jestem z ekonomii kompletnym laikiem. Ale chciałbym zabezpieczyć swoją przyszłość, żeby na przykład odejść na dużo wcześniejszą emeryturę.

Do rzeczy, mam kilka pytań:
1.Przeczytałem właśnie książkę "Jak inwestować w złoto i srebro" autorstwa Michael Maloney.
Z tego powodu, że mam trochę oszczędności, których konsumpcję chciałbym odłożyć w czasie (powiedzmy 10-15lat).
Autor tej książki (do mnie nie przemawia) piszę w styku jakby całe oszczędności należało dać w złoto i srebro. Z tym, że dużo więcej w srebro. Popiera to argumentami, że srebro jest już na wyczerpaniu i jego cena musi w stosunku do złota się z czasem zmieniać na korzyść srebra.
Co o tym sądzicie? notabene książka ma już kilka lat i jakoś srebro wcale nie zwyżkuje względem złota. A inflacja póki co wcale nie szaleje. Mieszkam w UK, więc przynajmniej tutaj.

2.Nie rozumiem dlaczego warto jest inwestować w srebro skoro trzeba płacić 20% vat. O ile % musiała by cena srebra wzrosnąć, żeby sprzedać je bez straty (nie mówiąc już o zysku)?
Chodzi mi o to, że (prawdopodobnie coś źle rozumie) jeżeli kupię srebra za 100 jednostek pieniądza.
To faktycznie za srebro zapłacę 80 jednostek, a 20 jednostek podatku. Czyli będę miał srebro warte 80 jednostek.
Jeżeli później będę chciał sprzedać to srebro, a jego cena rynkowa się nie zmieni to dostanę od dilera 80 jednostek? (pomijając już te kilka procent od SPOT itp.)
Czy od tych 80 jednostek zostanie odliczone kolejne 20% Vat? Czyli dostałbym 64 Jednostki?

3. Możecie polecić jeszcze jakieś ciekawe książki, pomagające powiedzieć jak zabezpieczyć swoją przyszłość finansową?

Z góry dziękuje
pozdrawiam.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl