Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  2,77 zł , zmiana od tamtej pory: -13,36%

Żeby wycofać spółkę z giełdy trzeba mieć 95% głosów

Zgłoś do moderatora
Cały Jarski, niezły kombinator. Żeby dokonać przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych trzeba mieć w spółce publicznej 95% głosów (w EMT nie ma akcji uprzywilejowanych co do głosu).

W przypadku EMT mamy 170 466 065 akcji/głosów, co oznacza że 95% to 161 942 276 akcji/głosów.

A Jarski i kompania mają 129 615 304. Jeśli nawet doliczmy nieco ponad 8 mln akcji/głosów z ostatniej transakcji MetLife (które się gdzieś "zagubiły"), to i tak mamy ok 138 mln głosów, czyli grubo za mało. Ale takim ogłoszeniem Jarski chce wprowadzić drobnicę w popłoch, liczy na gwałtowny spadek kursu na giełdzie i możliwość taniego zebrania brakujących akcji/głosów z parkietu. Ale czy uda mu się skupić tak dużą ilość akcji z rynku po niskiej cenie? Wątpię. Potrzebuje przecież ponad 20 mln akcji/głosów. To jest raczej niewykonalne, chyba, że cena szybko pokona barierę 4 PLN.

Przypuszczam, że Jarski chce zaszachować rynek, zablokować wzrosty i ogłosić wezwanie na akcje z jakąś sensowną dla niego i rynku ceną. Dopiero po powodzeniu wezwania jest szansa, że będzie miał 95% głosów w spółce i dokona przymusowego wykupu.

Trzeba spokojnie poczekać do wezwania. Nie sądzę, aby cena w wezwaniu była niższa od obecnej ceny rynkowej.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ELEMENTAL 1,05% 2,40 2020-12-01 14:05:20
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.