Forum Giełda +Dodaj wątek
Wycena za wysoka
Mniej entuzjazmu wykazują jednak analitycy ukraińscy. – KSG Agro i IMC to nieduzi gracze na ukraińskim rynku. Biorąc pod uwagę wskaźnik EV/EBITDA (wartość przedsiębiorstwa podzielona przez wynik operacyjny plus amortyzację – red.) i wielkość banku ziemi, wycena IMC jest mocno zawyżona – zwraca uwagę Konstantin Fastowiec, analityk rosyjskiego banku inwestycyjnego Renaissance Capital.

Jego zdaniem zbyt wysoko wyceniona została też KSG Agro. – Spółka, zgodnie z ceną maksymalną, wyceniana jest na 130 mln USD. Inna firma rolnicza z Ukrainy, Sintal, notowana we Frankfurcie, warta jest 150 mln USD, ale jej bank ziemi to około 100 tys. ha – zaznacza Fastowiec.

Eksperci zwracają uwagę, że rolnicze firmy sprzedające akcje chcą wykorzystać dotychczasowe zainteresowanie polskich inwestorów spółkami sektora spożywczego. W połowie marca do WIG20 wszedł Kernel, największy ukraiński producent oleju słonecznikowego. Pod koniec ubiegłego roku udane oferty przeprowadziły również Agroton, producent zbóż z Ługańska, oraz mleczarska grupa Milkiland, działająca na Ukrainie i w Rosji.

Firmy przyciągnęły jednak uwagę inwestorów, gdyż nie sprzedawały się drogo. Agroton, który zbywał akcje w październiku, zebrał 153 mln zł, choć planował 170 mln zł (papiery z nowej emisji stanowiły 25 proc. podwyższonego kapitału firmy). Jego bank ziemi był o wiele większy niż KSG Agro oraz IMC i przekraczał 150 tys. ha. Z danych szacunkowych wynika, że Agroton miał też o wiele lepszy wynik netto (32–35 mln USD) niż zmierzające na GPW spółki rolnicze.
  • Wycena Autor: ~Maliszewski
  • Re: Wycena Autor: ~tak
  • Re: Wycena Autor: ~Maliszewski
  • Re: Wycena Autor: ~tak
  • Re: Wycena Autor: ~Maliszewski
  • Re: Wycena Autor: ~tak

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
IMCOMPANY 1,89% 13,50 2019-12-06 17:01:38
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.