Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,50 zł , zmiana od tamtej pory: 140,00%

Trochę informacji o podmiocie z którym RAEN podpisał umowę

Zgłoś do moderatora
Real Carbon Technologies opracowało proces przekształcania uchwyconego CO2 w metanol i inne paliwa, który w przeciwieństwie do tradycyjnych metod jest mniej intensywny pod względem emisji dwutlenku węgla i wymaga mniejszych ilości sprzętu.

Real Carbon Technologies wyeliminowało etap produkcji gazu syntezowego w procesie syntezy produktów pochodzących z CO2, takich jak metanol.
Dzięki temu proces jest mniej emisyjny pod względem dwutlenku węgla i prostszy, wymaga mniejszej ilości sprzętu, który można dostosować do istniejących zakładów.
Metanol może być wykorzystany do produkcji zrównoważonych paliw, które mogą zastąpić olej napędowy w zanieczyszczających branżach, takich jak żegluga, co zwiększa globalne zapotrzebowanie.

Real Carbon Technologies zostało założone w 2020 roku przez Tomasza Zmysłowskiego i Romana Bublika.
Początkowo działało w Szwajcarii, a obecnie ma zespół rozlokowany w Holandii, Polsce, Szwajcarii i Norwegii.
W pierwszym roku działalności otrzymało dotację w wysokości 2,2 miliona euro od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Polsce.

Jaki jest główny motyw napędowy Waszego biznesu?

Syntetyczne paliwa są znane ze swojej przydatności w procesie dekarbonizacji wielu sektorów przemysłowych, takich jak transport, sektory trudne do odwęglania, energia kopalna i odnawialna, przetwarzanie odpadów oraz biogaz, i wiele innych. Jednak ich produkcja nadal jest kosztowna.

Bublik mówi: "W rezultacie, tylko większe projekty otrzymują uwagę w ramach rozwoju pilotażowego i często nie odnoszą sukcesu. Wierzymy, że możemy wprowadzić zmiany w dowolnym rodzaju i rozmiarze instalacji oraz otworzyć ścieżki dekarbonizacji dla wielu z nich."

Czym zajmuje się ta firma?

Ten startup opracował nowy system katalitycznej konwersji CO2 na syntetyczne paliwa do projektów Power-to-Liquids oraz wykorzystania i użycia dwutlenku węgla (CCU). W prostych słowach, używa uchwyconego CO2 jako substratu wejściowego do produkcji takich produktów jak metanol i dimetyloetery (DME), które są pochodne metanolu. Obie substancje mogą być wykorzystane do produkcji alternatywnych paliw zamiast oleju napędowego, w celu dekarbonizacji sektorów takich jak żegluga, co zwiększa popyt na rynku.

Obecnie produkcja metanolu z biomasy, CO2 i wodoru jest dobrze ugruntowana i nie wymaga stosowania eksperymentalnych technologii - jest jednak procesem złożonym i emisyjnym. Tradycyjne metody opierają się na cyklicznych procesach, które rozpoczynają się od oczyszczenia substratu, przekształcają go w gaz syntezowy, a następnie produkuje się surowy metanol, który jest oddzielany od wody i innych składników. Te cykle są powtarzane wielokrotnie.

Jak to działa?

Metoda bezpośredniego przekształcania CO2 w syntetyczne paliwa opracowana przez Real Carbon Technologies eliminuje fazę produkcji gazu syntezowego. Według Bublika, jest to związane z mniejszym wymaganiem dotyczącym reaktora w porównaniu do bardziej skomplikowanego sprzętu stosowanego w tradycyjnych metodach.

Faza produkcji gazu syntezowego zwykle wiąże się z generacją emisji gazów cieplarnianych. Poprzez pominięcie tej fazy, firma twierdzi, że jej proces w pełni przekształca CO2, który wchodzi, nie emitując przy tym żadnych substancji. Technologia ta wywodzi się z wieloletnich badań w dziedzinie inżynierii katalitycznej przeprowadzonych w Institut Català d’Investigació Química oraz na Politechnice Delft, a została już udowodniona w skali laboratoryjnej i demonstracyjnej.

"Nasze rozwiązania są tańsze pod względem nakładów inwestycyjnych, oszczędzają energię w trakcie eksploatacji i są wielokrotnie bardziej wydajne niż alternatywy. Doskonale wpasowują się w większe projekty usuwania dwutlenku węgla, mniejsze projekty o ograniczonej dostępnej przestrzeni, a także wszystko, co znajduje się pomiędzy tymi skrajnościami" - mówi Bublik.

"Zwracamy szczególną uwagę na magazynowanie energii niezwiązanym z bateriami, gdzie odnawialna energia elektryczna może być przekształcana w ciecze do długoterminowego przechowywania i transportu. Dzięki ofercie tworzenia wysp odnawialnej energii adresujemy rosnące ograniczenia sieci elektroenergetycznych" - kontynuuje współzałożyciel.

"Możemy dostarczyć licencję na działalność, sprzęt i wszystkie związane z tym usługi EPC, tworząc rozwiązanie typu "klucz w ręce". Oferujemy również obsługę zakładów produkcyjnych oraz dystrybucję syntetycznych paliw. Nasze moduły pobierają dwutlenek węgla i wodór z różnych źródeł, nawet o zawartości zanieczyszczeń, co nie jest akceptowalne dla konwencjonalnych procesów syntezy metanolu. Wstępnie przetworzony surowiec jest następnie przekształcany w syntetyczne paliwa w kompaktowym przetworniku, co pozwala na oszczędności zarówno w zakresie nakładów inwestycyjnych, jak i operacyjnych, wysoką wydajność procesu i brak emisji CO2."

Co uważasz za swoje największe wyzwanie?

Obecnie największym wyzwaniem jest znalezienie kapitału na wsparcie rozwoju firmy i postępu technologicznego - tak twierdzi Bublik.

Dodaje: "Partnerzy przemysłowi często poszukują już dostępnych komercyjnie rozwiązań, podczas gdy inwestorzy venture capital preferują start-upy generujące przychody. Naszym priorytetem jest znalezienie odpowiedniego strategicznego inwestora, który ma skupienie i docenia klimatyczne technologie zaawansowane."

Jaki jest Twój następny duży cel lub kamień milowy?

Firma podkreśla, że jej następnym kamieniem milowym w rozwoju technologicznym będzie uruchomienie komercyjnej elektrowni pilotażowej. Natomiast pod względem organizacyjnym celem będzie nawiązanie partnerstwa z inwestorem, który podziela wizję i ambicje firmy.

Czym Twoim zdaniem będzie konieczne, aby rozszerzyć skalę produkcji Waszego produktu i w jakim terminie?

Firma uzgodniła już warunki dla ponad dziesięciu obiektów, w których instalacja jej rozwiązań jest potrzebna. Jeden z tych projektów pozwoli startupowi osiągnąć ważny kamień milowy w zakresie rozwoju systemu i integracji z technologiami wspierającymi, takimi jak ujmowanie dwutlenku węgla i produkcja wodoru.

Pilot ma być realizowany w ciągu 18-24 miesięcy i obejmować badanie wykonalności, zarządzanie projektem, EPC (engineering, procurement, construction) oraz uruchomienie. Będzie to już projekt komercyjny, ponieważ firma oczekuje możliwości osiągnięcia zysków nawet na małą skalę.

Są to informacje datowane na 1 Lutego 2023
W lutym 2023 w spółkę zainwestował Rockstart (https://rockstart.com/about/)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
RAEN 40,85% 1,20 2023-09-29 17:04:03
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.