Forum Złoto +Dodaj wątek

srebro bulionowe luty 2019

Cześć,
Przy obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie oraz na naszym rodzimym podwórku za rządów jedynej słusznej partii i kroczącej za nią inflacji zainteresował mnie temat inwestycji, gdyż dla gotówka papierowa jak i zapisana 0-1 w banku zaczyna dość poważnie tracić.
Chcąc zdywersyfikować swój budżet, przeszła mi przez myśl inwestycja w bulionówki. Z racji, że złoto notuje historyczne rekordy, stwierdziłem, że raczej już za póżno by wsiadać do tego pociągu. Za to jego tańszy kuzyn w postaci srebra wydaje się być ciągle niedoceniony. Wskaźnik gold-silver bliski 90 również to potwierdza. Zaczytawszy się przez kilka dnia w temacie doszedłem do wniosku, że jeśli w to wejdę, to będą to jedynie monety 1 uncjowe z wielkiej piątki (kruger, liść,kangur, filharmonicy...). Inwestycja obejmie okolo 20-25% kapitału inwestycyjnego. Chęć wejścia motywuję tym, że:
- w razie najgorszego i upadku wszelkiego papieru posiadam pare kawałków wartosciowego metalu, dzięki którym nie sięgnąłem ostatniego dna
- chcę trzymać monety conajmniej kilka kilkanaście lat, co daje spory horyzont czasowy na odpalenie srebra
- w najgorszym wypadku zawsze posiadam wartość samego kruszca (zakładajac, że wartosć numizmatyczna jest i będzie zerowa), który raczej w dobie elektroniki nie powinien spaść do 0 (chyba, że spadnie asteroida z srebra 0.999 )

Jednakże zniechęca mnie na wejsciu nieco fakt, że patrząc na dzisiejszy spot [20.02.2020] w wysokości 73 PLN/OZ średnia cena skupu to około spota, za to cena zakupu to około 20% wiecej. To w przypadku złota spread zamyka się w około 5%.

Moje pytania do ludzi w temacie i nie tylko:
- Skąd się bierze te 20%? Dlaczego złoto ma tylko 5%, a srebro kilkukrotnie wiecej?
- Jaką motywację mają ludzi inwestujący w bulionówki, wiedząc, że na start jest minus 20%? Liczenie na wystrzał na wykresie, zabezpieczenie na czarną godzinę, po prostu ładne ładne monety, czy coś jeszcze innego?
- Czy planujecie strategię wyjścia? Jeśli tak, to jak z grubsza wygląda? Spadek o 50%, kometa etc?
Czy inwestujecie kupując od razu większą ilość, czy raczej systematyczne zakupy małymi kroczkami?
- Nastawienie tylko na gromadzenie, czy też sprzedaż ?

Oraz pytanie do ogółu. Co sądzicie o bulionówkach srebra? Temat ciekawy dla Was, czy raczej unikacie z daleka?

Pozdrawiam,

J, 25

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl