Forum Giełda +Dodaj wątek

Słownik slangu giełdowego. ;)

Zgłoś do moderatora
Poczytajcie sobie w oczekiwaniu na wybór prezesa, objawienie nowej strategii, nowej działalności i nowej nazwy spółki.
(Starzy wyjadacze pewnie znają młode leszcze będą miały okazję poznać)

A
ANAL - analityk rynków kapitałowych

ARBITRAŻ - straszne, potworne narzędzie arbitrażysty.

ARBITRAŻYSTA - zło największe, jeden z ONYCH. Najczęściej postać mityczna. Stworzona przez anali, gdy kompletnie nie wiedzą co napisać. Bardzo często mylony z grubym spekulantem.

AT (ANALIZA TECHNICZNA) - umiejętność wyczytania zachowania się kursu z różnych wykresów, przejęta najprawdopodobniej od starych indian lub cyganek. patrz czytanie z ręki lub ze szklanej kuli. wszystkie te sposoby maja jedna wspólną cechę - rzadko się sprawdzają, ale wyjątki się zdarzają.


B
BALON (BAŃKA MYDLANA) - spółka wyceniana przez rynek (spekulacyjny) na nieprzyzwoicie wysokim poziomie cenowym, bez jakichkolwiek podstaw fundamentalnych (dmuchanie bańki mydlanej jako określenie pompowania papierów bez podstaw fundamentalnych zostało sformułowane przez pierwszego Anala – Beniamina Grahama w latach pięćdziesiątych)

BALON KRZYZOWY -jak wyżej, ale poza obietnicami jest to Grupa Spółek (z udziałem tego samego właściciela) wzajemnie kupująca swoje akcje windując kurs i udają dobre rezultaty (patrz też SPÓŁDZIELNIA)

BATON - duża liczba akcji w jednym zleceniu widniejąca w arkuszu zleceń sprzedaży blisko aktualnego kursu - celem BATONA jest zablokowanie możliwości wzrostu.

BATONA ROZBIERANIE - atak popytu w kilku(nastu) zleceniach wykupującego akcje wystawione w batonie.

BAZA - różnica między ceną instrumentu pochodnego, a samym instrumentem bazowym. Silnie odchylona jest świetną okazją do stracenia grubszej gotówki.

BEN, BENEK - szef FED.

BĘDZIE NIEBO - autor sugeruje zwyżkę kursu celem sprzedania w jak najwyższej cenie.

BYĆ ZAPAKOWANYM - właśnie zabrakło mi kasy na inne walorki, bo zakupiłem kiszone ogóry...

BYĆ ZAROBIONYM - zarobiłem już na tym papierze...

BYKI POKAZUJĄ ROGI lub BYKI IDĄ NA GODY itp. - istnieją przesłanki do rozpoczęcia trendu wzrostowego tudzież hossy.


C
CENNY WALOR - określenie wprost w wątku o Elektrimie, opisujące ironicznie daną spółkę.

CESARZ – Elektrim S.A. (obecnie coraz częściej nazywany po prostu ELKIEM).

CIĄĆ STRATY - sprzedawać akcje gdy spadną kilka procent by uchronić się przed większą stratą.


D
DAYTRADER - gracz który zawiera wiele transakcji w ciągu dnia. Na ogół na każdej stopniowo traci cały kapitał.

DEBIUT PKOBP - wrota przez, które do tajemnej szulerni zwanej gpw wdarł się masowy gracz. Dzięki niemu rachunek maklerski zaszedł pod strzechy.

DŁUGASY - odwrotność KRÓTASA

DROZEK – Drozapol S.A.

DT (day trading)- forma jednosesyjnej gry na giełdzie lansowana przez DMy, w celu wyciągnięcia pieniędzy z rynku. Choroba wieku młodzieńczego, zazwyczaj wyleczalna po dotkliwych stratach i braku założonych zysków wyliczonych na podstawie procentu składanego.

DZIECKO HOSSY – Inwestor bez kompleksów i fobii na punkcie bessy. Inwestor, który rozpoczął swoją przygodę z GPW w czasie hossy. Bardzo często swoimi sukcesami inwestycyjnymi wywołuje zazdrość i kompleksy u kolegów (koleżanek) z dłuższym stażem.

DZIEŃ TRZECH WIEDŹM - dzisiaj i jeszcze 3 razy w roku; szekspirowska klasyka trafia pod strzechy inwestorów giełdowych (dzień zakończenia notowań danej serii kontraktów terminowych)


E
ELA S. - tajemnicza inwestorka, która zawojowała giełdę. nikt nigdy jej nie widział, nic o niej nie wiadomo, no moze poza tym, ze posiada stragan z ubraniami. dorobiła sie milionow na bankrutach. to tylko plotki, ale kazdy marzy, by osiagnac to, co ona.

ELEFANT-fan społki elektrim,niespełniony marzyciel o wielkim odpale,
wielu elefantów kupowało akcje elektrimu po 20zł,elefanci są bardzo podatni na sugestie Pana Fredka.

ELEK - Elektrim S.A.

EUROPA - wszystkie inne giełdy w Europie.


F
FINAŁ – rezultat skomplikowanego splotu wydarzeń wokół spółki giełdowej Elektrim, mający w efekcie doprowadzić kurs tejże do „odpowiedniego” poziomu. Poziom ten szacowany jest, różnie przez różnych uczestników listy dyskusyjnej, w przedziale od kilku groszy do kilkuset złotych. FINAŁ właściwie nieustannie się „zbliża” lub „trwa”.

FORMACJA ŁBA LESZCZA - według analizy technicznej najczęściej występuje w końcowej fazie wzrostów, często potwierdzona podwójnym szczytem.

FORUM PARKIETU - miejsce wymiany informacji, wyzwisk i obelg, rejestracja na forum i częste aktywne uczestnictwo w dyskusjach zalecane jest przez lekarzy psychiatrów w ciężkich przypadkach np. obłędu lub opętania - patrz posty FREDKA na wątku ELEKTRIMU

FUNDY - potocznie fundusze inwestycyjne


G
GIGANT – Gant S.A.

GODZINA CUDÓW - od 15:30 do 16:30 czyli godzina kończąca notownia w czasie której uruchamiane są zlecenia funduszy arbitrazowych (patrz definicja arbitrażystów) oraz zlecenia day traderów (patrz definicja DT)
najczęściej zasadniczo zmieniająca przebieg notowań w stosunku do tego co się działo dotychczas

GRA O SUMIE ZEROWEJ – inwestowanie w instrumenty pochodne (nie licząc prowizji maklerskich)

Gracz średnioterminowy - daytrader który został ze złą pozycją na noc w nadziej na cud dnia następnego.

GRUBASY - w związku z wystepowaniem na rynku zjawiska asymetrii informacji, jest to ta grupa inwestorów, która wie coś wcześniej przed całą resztą. Grubasy wykorzystują poufną informację do zakupu lub sprzedaży akcji, przed oficjalnym jej ogłoszenim na ESPI. Działalność grubasów objawia się nagłym wzrostem obrotów i zmianą kursu, gdy jeszcze nie wypłynęło żadne info. Grubasami są najczesciej krewni i znajomii królika(prezesa). Grubasy sa znienawidzone przez Leszczy.


H
HELMUT - mityczny inwestor z Niemiec


I
INFO w DRODZE - oznacza, że leszcz siedzi na najwyższym drzewie w okolicy, wypatrując informacji, która spowoduje znaczące podniesienie kursu.

"CZEKAMY na INFO te GŁÓWNE" - czekamy na jakąkolwiek pozytywną informację

inwestuję długoterminowo - kupiłem na górce, nie ustawiłem stopa; ratuję dobre imię, bo na kasę za późno

"JEDNE INFO i HIMALAJE " - jeżeli pojawi się pozytywna informacja kurs akcji mocno pójdzie w górę (jeżeli się pojawi...)

"JEDNE INFO" - jeden komunikatJ
JAZDY NA AKCJACH – bardzo duże ruchy cenowe na papierze, z reguły w górę, chociaż czasami w dół

JAZDA PO WYBOJACH, JAZDA BEZ TRZYMANKI, JAZDA PO MULDACH - trzymanie waloru, mimo jego okresowych, dość głebokich spadków (vide spółki grupy K.)

JEDZIEMY NA POŁUDNIE - akcje będą spadały

JEDZIEMY NA PÓŁNOC - akcje będą rosły.

JEDZIEMY NA WSCHÓD – akcje będą stabilne

JUTRO HYMALAYE - pobożne życzenie posiadaczy marzycieli o nagłym i niespodziewanym wzroście o minimum kilka tys. %, który to wzrost radykalnie odmieni ich niezbyt satysfakcjonujące życie.
Dodam że wzrosty tego rzędu są równie prawdopodobne jak inwazja Marsjan na Ziemię

K
KARKOSIK Roman
1. dla inwestorów - cudotwórca, anioł stróż, alchemik. z nim na pewno nie stracisz
2. dla analityków - tez alchemik. Robi coś z niczego. Mistrz sztuczek ksiegowych powiązań kapitałowych. Dlatego mądrale raczej niechętnie inwestują w spółki Karkosika.

KARKOSIKI – zasadniczo mamy tutaj 3 znaczenia:
1) małżeństwo Karkosików – znani inwestorzy giełdowi
2) spółki, w których Karkosiki w znaczeniu pierwszym mają udziały, np. Skotan, Boryszew, Hutmen, Kwiatek. W tym znaczeniu stosuje się też czasami zwrot STAJNIA KARKOSIKA / KARKOSIKÓW
3) Inwestorzy święcie wierzący we wzrosty wartości spółek, o których mowa w punkcie 2.

KAZIK – 7 NFI S.A.

KISZENIE – trend boczny, lub długotrwała konsolidacja, na znikomych obrotach

KRÓTASY - posiadacze krótkich pozycji na FW z pesymizmem do rynku

KUPOWAĆ PKC ! – zachęcanie do kupowania akcji po każdej cenie, bo na bank będą wzrosty.

KWIATEK – NFI im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – król drugiej połowy września 2006 roku


L
LEASICZKA - najtańsze ścierwo na giełdzie
wypatroszone może służyć jako kapa na fotel lub wycieraczka pod drzwiami

LECIEĆ W KOSMOSA – mityczna wiara fanów Elka w silne wzrosty

LEŃ – Lentex S.A.

LESZCZ (Abramis brama) - to największa grupa inwestorów. Nie mają dostępu do informacji poufnych. Musza podążać za trendem, sami w przeciwieństwie do GRUBASÓW nie moga go wyznaczyć. Są uwielbiani przez GRUBASÓW, gdyż są dla nich zwykle dawcami kapitału.

LESZCZE JUŻ GO NIE MAJĄ - pobożne życzenia posiadacza akcji co do zakończenia spadków w najbliższym czasie

LESZCZE SPRZEDAJĄ - zostałem z akcjami, mam nadzieję że trend się odwróci i urosną

LEWAR - odpłatna forma pomocy biur maklerski w celu maksymalizacji zysków przy skrajnie wysokim ryzyku. W przypadku gwałtownego ruchu cen inwestor staje się milionerem albo bankrutem.

LIZANIE RAN - krajobraz po bitwie, sytuacja, gdy inwestorzy nie sprzedają podczas zwały na giełdzie swoich akcji tylko ze stoickim spokojem patrzą jak ich akcje spadają i jednocześnie ich portfel chudnie łudząc się z każdym dniem, że jednak odrobią stratę.


Ł
ŁAN TO ŁAN – One to One S.A.

ŁAPANIE SPADAJĄCYCH NOŻY, ŁAPANIE DOŁKÓW – strategia inwestycyjna polegająca na zakupie papierów wartościowych (lub bezwartościowych ELE) w momencie dużych spadków, w celu uchwycenia lokalnego minimum. Działania takie kończy się najczęściej szybką sprzedażą waloru ze stratą, co jeszcze pogłębia spadki.


M
MASOWANIE RYNKU - działania grubych spekulantów z Londynu na rynku walutowym w celu wywołania korzystnych dla nich zmian na walucie.gra na osłabienie lub umocnienie waluty. Starają się przekonac jak najwiecej uczestnikow rynku,dilerow walutowych innych bankow,analitykow w publicznych wypowiedziach,polityków
by wywołac panike i efekt stada.
Najbardziej znany masarzysta-SOROS

MIETEK - bacznie obserwowny przez graczy surowiec kopalny.

MÓJ TYP NA JESIEŃ 2006 – jestem zapakowany po uszy w ten papier, a on nie zachowuje się do końca tak jak bym chciał. Zapraszam do zabawy…

MULENIE – trend boczny, lub długotrwała konsolidacja, na znikomych obrotach.

MUŁ - spółka na której nie ma obrotów i w związku z tym nie ma uczestników owego forum


N
NAGANIACZ – inwestor zachęcający do kupna akcji spółek które ma w portfelu

NAGANIANIE - zespół czynności mających na celu przekonać potencjalnego inwestora do podjęcia jedynej słusznej decyzji czyli wdepnięcia w kakę

NERWY DEBILOM puszczają – nie zdążyłem sprzedać taniejącego papieru

NIEDŹWIEDZIE BUDZĄ SIĘ ZE SNU - występuje duże prawdopodobieństwo rozpoczęcia długiej fali spadkowej tudzież bessy.

NIE DAĆ SIĘ WYLESZCZYĆ - przeżyć kilkudniową zwałę akcji w trendzie wzrostowym.

NOWOMOWA ANALI - Krótkoterminowa linia trendu spadkowego na wykresie 5 minutowym została przebita , dokładając do tego ten obrót który był dzisiaj oraz te wybicia na oscylatorach AD i OBV świadczących o ogromnej akumulacji jakiej dawno nie widzieliśmy na tych oscylatorach i pokazują one że gruby kapitał dzisiaj kupowałO
OBLIGI – zbiór podmiotów, które weszły w posiadanie obligacji wyemitowanych przez Elektrim S.A. Grupa ta jest wyjątkowo obleśna, żarłoczna i pazerna. Notorycznie upomina się o premię, która jej się rzekomo należy. Uparcie dąży też do ogłoszenia upadłości Elektrimu, czym wśród Elefantów zaskarbiła sobie nieskrywaną niechęć.

OBTŁUCZONY - akcjonariusz, który wyprzedał zbyt pospiesznie walory na chwilowym spadku,

ODJAZD POCIĄGU - wybicie kursu z konsolidacji, duży wzrost

ODPAŁ-Nagły i gwałtowny,często przesadny wzrost ceny akcji danej spółki,często powyżej 100% w ciągu paru dni

ONI - tajemnicza grupa która odpowiada za wzrosty i spadki.


P
PADLINA (EW. TRUP) - spółka, która balansuje na skraju upadłości lub bankructwa. częsta przyczyna frustracji inwestorów, którzy zostali z akcjami. przykłady to redan, optimus

PARKIET - nieobiektywna gazeta codzienna służąca naganianiu leszczy, często promuje spółki które pracownicy tejże gazety posiadają w portfelach, innym razem dyskredytująca spółki, których akcje pracownicy tejże gazety zamierzają kupić

PARKINGOWI - grupa inwestorów gromadząca walory dla dużego inwestora (np. strategicznego) którego zamiarem jest przejęcie kontroli nad spółką bez konieczności ogłaszania natychmiastowego wezwania na akcje pozostające w obrocie.

PIES, TELEPIES, TELESFOR – slangowa nazwa Telekomunikacji Polskiej. Spółki zachowującej się zawsze gorzej od rynku, mającej ogromne obroty, niewiadomo jednak przez kogo generowane, gdyż żaden uczestnik forum nie przyznaje się do jej posiadania?

PIPKI - wbrew różnym potocznym skojarzeniom, prawa poboru na akcje nowej emisji.

POCIĄG- walor znajdujacy sie w silnym trendzie wzrostowym

POCIĄG NA STACJI- walor postrzegany przez autora wypowiedzi jako mający duży potencjał wzrostowy

Podciąganie, dołowanie - sterownie kursem W20 za pomocą FW20 lub odwrotnie. Stosowane wyłącznie przez ONYCH.

PODBITKA - wyższe otwarcie niż zamknięcie dnia poprzedniego

PODSTAWIENIE KOSZYCZKA - złożenie zlecenia zakupu, nieco poniżej aktualnej ceny.

POMPKA Z WYPADEM - technika dystrybucyjna polegająca na wywołaniu gwałtownego wzrostu cen akcji przez posiadacza większego pakietu akcji mającego zamiar je upłynnić i sprzedaży tegoż pakietu drobnym którzy widząc ten gwałtowny wzrost podłączają się z swoimi zleceniami najczęściej końcowa faz lokalnego wzrostu widoczna na wielu spółkach dla leszcza zabójczo groźna

PORUCZNIK- kolega FREDEK - jedyny który miał dotąd ponad 20 tys. postów

POSADZKA - gazeta Parkiet

PRZYCZYNY RUCHU CEN AKCJI NA GIEŁDZIE:
1. Kurs idzie w górę - grubas skupuje akcje z rynku.
2. Kurs stoi w miejscu - grubas trzyma kurs, żeby się obkupić.
3. Kurs spada - grubas zaniża, żeby tanio dobrać.

"PUMP AND DUMP" - strategia inwestycyjna grupy spekulacyjnie nastawionych inwestorów (vel "spółdzielnia", "spekuła") mająca na celu wywindowanie do niebotycznych poziomów ceny akcji spółek o wątpliwej reputacji (zwykle tzw groszówek ang "penny stocks") a następnie stopniowej sprzedaży walorów w ręce tzw "drobnicy" zwykle przed ukształtowaniem szczytu. Windowanie kursu odbywa się niejednokrotnie przez przerzucanie dużych pakietów akcji po coraz wyższych cenach między tymi samymi inwestorami, działanie takie sprawia wrażenie istnienia dużego popytu na dany walor co jak magnes przyciąga mniej doświadczonych uczestników rynku popularnie zwanych "leszczami". W dniu wystąpienia maksimum cenowego obserwuje się zwykle najwyższy wolumen obrotu w historii, na każdej następnej sesji kurs oraz obroty stopniowo spadają, aż do momentu następnego "Pump and dump" ...
Działalność zakazana normami prawa finansowego.R
REKIN - ryba drapieżna lub doświadczony inwestor posiadający dużą ilość gotówki. Najbardziej lubi pożerać leszczy. to właściwie jego jedyne pożywienie.

ROBOWYROK – wyrok warszawskiego sądu z marca br., podany do wiadomości Listowiczów przez użytkownika robo, niezwłocznie po ogłoszeniu. W efekcie tegoż wyroku i wydarzeń po nim następujących, liczba inwestorów, czekających na FINAŁ co najmniej dwudziestozłotowy, została zwielokrotniona.

ROLOWANIE - zamykanie pozycji w jednej serii (na ogół wcześniej wygasającej)instrumentów pochodnych i otwieranie identycznej pozycji w innej serii (później wygasającej) . Stosowane często do opóźnienia nadchodzącej klęski.

RZEŹ MŁODYCH BYCZKÓW - niedoświadczeni nowi inwestorzy kupują akcje podczas gdy większość graczy sprzedaje akcje.

ROMEK - Roman Karkosik


S
SIEDZIEĆ NA AKCJACH - długoterminowo inwestować w akcje jednej spółki.

SOLO - Zygmunt Solorz Żak

SOŁEK - Sołowow

SPEKULANT - teoretycznie kupuje tanio, sprzedaje drogo. W rzeczywistości kupuje tanio, sprzedaje jeszcze taniej, lub kupuje drogo, trzyma i staje się inwestorem długoterminowym.

SPEKUŁA - cała ta gromada co ma od 500 zł do 5 mln zł i gra na GPW

SPEKUŁA, SPEQŁA - bardzo źli osobnicy. Nie wiadomo nic o nich konkretnie, oprócz tego że są bardzo źli. Często wywodzą się z ONYCH.

SPLIT - podział wartości nominalnej akcji w celu zwiększenia ich płynności na giełdzie i w celu wywołania sztucznych wzrostów

SPÓŁDZIELNIA - marzenie każdego z drobnych inwestorów zmowa większych inwestorów w celu manipulacji kursem w świetle prawa panującego w RP jest to działalność przestępcza faktycznie mocno rozpowszechniona, przez nikogo zazwyczaj nie niepokojona

SPÓŁKA BĘDZIE CZARNYM KONIEM - mam tą spółkę i mam nadzieję że wzrośnie

SPÓŁKA DA ZAROBIĆ - mam tę spółkę i mam nadzieję że wzrośnie

SPÓŁKA JEST NIEDOWARTOŚCIOWANA - mam tą spółkę i mam nadzieję że wzrośnie

SPÓŁKA JEST PRZERWARTOŚCIOWANA - nie mam tych akcji albo je sprzedałem

SPÓŁKA JUŻ NIE UROŚNIE - sprzedałem akcje

SPÓŁKA TO SYF - boję się kupić albo już sprzedałem akcje

STERNIK - osoba kierująca statkiem, prowadzący, kierowca. nadaje kierunek, w którym ma poruszac sie statek lub kurs akcji. dysponuje dużo wiedza, informacjami i kasa. pilnuje, by statek lub kurs akcji nie zboczył z wybranego toru i bezpiecznie zmierza do portu lub wybranej przez niego ceny akcji.

STOP,STOPY - potoczne określenie zlecenia stop-loss, używane zwykle w czasie komentowania silnych spadów np. "O k.. włączyły się stopy"

SYNEK - syn Pani Elżbiety Sjőblom , potoczne określenie człowieka siedzącego w sali dogrywek gdzieś w Polsce i tracącego kasę ( vite - Optimus ), ogolony na łyso i spamujący fora w ostrej i agresywnej dresiarskiej nagonce, gra posiłkując się kredytami.

SYPACZ - również nadzieja, że podaż nie jest podażą, tylko spiskiem określonych kół, masonów lub cyklistów.

SZMATA NA KIJU BUJAMY – okrzyk bojowy Abrysia zachęcający do wywołaniu ODPAŁU na wybranym papierze

SZYBKA KOREKTA W LOCIE - małe szanse na dokupienie akcji po dużo niższej cenie, gdy te są w silnym trendzie wzrostowym.


T
TAJNE INFO - zazwyczaj plotka pod wysypanie

TANKOWANIE RAKIETY - to faza przed startem papieru, po której następuje ODPALENIE RAKIETY, dla niektórych posiadaczy kończy się ZAROBIENIEM, a dla niektórych następuje PIKOWANIE bez fazy OTWIERANIA SPADOCHRONU - czyli zleceń stop loss;)

TO JUŻ ???? - jakiś czas temu zapakowałem się w akcje, liczę na silne wzrosty, które nie nadchodzą i liczę na zapakowanie się kolejnych inwestorów w celu zapoczątkowania wymarzonego wzrostu

TO JUŻ - właśnie zakończyłem pakowanie się w dany papier i liczę na odpał

TRZEPANIE LESZCZA (LESZCZY) - zwalanie, dołowanie kursu spółki celem taniego odkupienia (odebrania) od wystraszonych leszczy, zwane też ODLESZCZANIEM.

TRZYMAĆ NERWY NA WODZY - nie ulegać emocjom najczęściej stosowane jako zachęta, która ma umożliwić bezpieczne wyjście (rzadziej liczenie na ODPAŁ)

TYTANOWE JAJA - narządy rozrodcze inwestora płci męskiej. Inwestor posiadający w/w jaja to inwestor, który pomimo drastycznego spadku kursu, nawet 60% (patrz elektrim), nie sprzedał akcji i nie zmniejszył straty. ma optymistyczne podejście do giełdy - wierzy, ze nawet taki spadek zostanie odrobiony z dużym plusem.


U
UBIERANIE W PAPIER - nieograniczony zapał początkującego inwestora do zakupu akcji w momencie pozbywania się waloru przez doświadczonych inwestorów

Ukryta podaż - zlecenie sprzedaży opiewające na dużą ilość walorów z tzw. warunkiem "wielkości ujawnionej" (WUJ) składane najczęściej przez inwestorów, którzy nie chcą, aby inni dowiedzieli się, jakie są ich prawdziwe zamiary.

ULICA - nasze fundusze

Ukryte kupno - vice versa

USTAWIANIE TKO - duże zlecenia kupna (sprzedaży) składane w fazie przed otwarciem których celem jest jedynie manifestacja siły inwestorów tudzież
sprawdzanie poziomów stop-loss lub ukrytej podaży (kupna). Zlecenia te
wywołują duże zmiany kursu przed otwarciem (TKO) a następnie są anulowane w całości przed godziną 9:30.


W
WAHADŁOWIEC – Atlantis S.A.

WIDŁY – maksymalne widełki (odchylenie) kursu ustalane przez Giełdę w celu ograniczenia zbyt gwałtownych ruchów giełdowych. Atak na WIDŁY na początku sesji to marzenie wszystkich inwestorów poszukującego kolejnego ODPAŁU.

WKLEJANIE RAKIET - emocjonalne podejście do wzrostów poprzez wklejanie rakiet kosmicznych które odzwierciedlają rosnące ceny akcji

WKLEJANIE RAKIET NA WĄTKU - ostatnia faza hossy na walorze (euforia); oznacza, że doświadczeni inwestorzy pozbyli się akcji.

WKLEJANIE WODOSPADÓW - podyktowane jest głównie sprzedaniem akcji przed dużym wzrostem kursu i nadziejami ze kurs ten opadnie, by jeszcze raz można było w spółkę wejść...

WOLATYLNOŚĆ (od ang. volatility) nowomowa ANALI, którzy chcą pokazać, ze obracają się w nie byle jakim towarzystwie. Normalny człowiek powie po prostu zmienność.

WSIAŚĆ DO POCIĄGU- kupić akcje spółki znajdującej sie w silnym trendzie wzrostowym


WTOPA – poniesienie strat w znacznej wysokości

WYDMUSZKA - spółka nie posiadająca żadnych cennych aktywów, często nie prowadząca jakiejkolwiek działalności gospodarczej, żyjąca z często zmienianych zapowiedzi i kolejnych emisji pod te zapowiedzi
ps. bardzo często wycena rynkowa takiej spólki jest odwrotnie proporcjonalna do posiadanych przez spólke aktywów

WYPRAWA PO STOPKI - chwilowe osłabienie kursu by uruchomić ewentualne stop-lossy


Z
ZAGRANICA - analna odpowiedź na wszystkie zagadki na rynku.

ZANIŻANIE PRZED ODPAŁEM - wyimaginowana nadzieja niedoświadczonego inwestora i FREDKA na wzrost kursu akcji w przypadku głębokiej korekty spadkowej na walorze

ZAPIĄĆ PASY JEDZIEMY - zaraz będzie gwałtowny wzrost ZBIERANKO - nadzieja na to że coś z tego będzie , zazwyczaj płonna

ZBIERANIE NA WYŻSZYCH POZIOMACH - akumulacja papierów po wyższej cenie, czasem w pośpiechu - przez poinformowanych.

ZOSTAĆ NA PERONIE - nie dokonanie zakupu akcji spółki która notuje gwałtowny wzrost

ZWAŁA-znaczny spadek wartości akcji danej spółki,w większości przypadków następuje po odpale

ZWAŁA JUTRO - sprzedałem na zamknięciu (ewentualnie zająłem krótkie pozycje)

ZWIĘKSZANIE FREE FLOAT'U - wywalanie akcji przez inwestora większościowego


Ż
ŻÓŁTEK - bliżej nieznany inwestor pochodzenia azjatyckiego, który chciał stać się większościowym inwestorem w POLNEJ, uprzednio odkupując pakiety akcji od pozostałych akcjonariuszy; jak wiemy gówno z tego wyszło i ŻÓŁTKA ściga KPWiG, no cóż, pozostały mu zupki chińskie.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
EFENERGII -1,75% 0,22 2023-02-01 14:49:39
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.