Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  4,50 zł , zmiana od tamtej pory: -11,11%

Rośnie kapitał własny

Zgłoś do moderatora
"W najprostszym ujęciu kapitał własny to wartość majątku spółki, która należy bezpośrednio do jej właścicieli (akcjonariuszy).
Można go opisać prostym równaniem:
Kapitał Własny = Aktywa (cały majątek) – Zobowiązania (długi, kredyty)
Gdyby firma nagle zakończyła działalność, sprzedała wszystko, co posiada (budynki, grunty, gotówkę), i spłaciła wszystkie swoje długi, to, co zostałoby „na stole”, to właśnie kapitał własny.

Poniżej przedstawiono zestawienie wartości kapitału własnego oraz wartości księgowej na jedną akcję w ujęciu skonsolidowanym (dane na koniec roku):

Poniżej przedstawiono zestawienie wartości kapitału własnego oraz wartości księgowej na jedną akcję w ujęciu skonsolidowanym (dane na koniec roku):
Rok Kapitał własny (tys. PLN) Wartość księgowa na akcję (PLN) 
2024 528 842 14,22
2023 488 292 13,13
2022 123 764 3,33
2021 112 303 3,02

Dlaczego to jest ważne dla inwestora?
To właśnie kapitał własny dzieli się przez liczbę akcji, aby uzyskać wartość księgową na jedną akcję. Jeśli kapitał własny rośnie (tak jak w przypadku Rank Progress), oznacza to, że firma buduje realny majątek i staje się „bogatsza” od środka.

Wartość księgowa vs Rynkowa: Aktualna wartość księgowa na akcję (ok. 14,22 PLN) jest znacznie wyższa niż rynkowy kurs akcji (oscylujący wokół 4,20–4,40 PLN w lutym 2026 r.). Oznacza to, że wskaźnik Cena/Wartość Księgowa (C/WK) jest niski (poniżej 0,4), co w analizie fundamentalnej często interpretuje się jako dyskonto rynkowe względem majątku spółki."

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
RANKPROGR 0,00% 4,00 2026-03-31 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.