Forum Giełda +Dodaj wątek

Rekordowy kwartał Inter Carsu?

Zgłoś do moderatora
Rekordowy kwartał Inter Carsu?
Błażej Dowgielski 27-05-2009, ostatnia aktualizacja 27-05-2009 00:01
Pomimo rosnących cen importowanych części do aut osobowych popyt na nie znacząco nie maleje. Obroty rosną


autor zdjęcia: Andrzej Cynka
źródło: GG Parkiet
Piotr Kraska, dyrektor finansowy Inter Carsu, ocenia, że II kwartał 2009 r. pod względem przychodów i zysku operacyjnego powinien być dla spółki rekordowy.
+zobacz więcejWiele wskazuje na to, że pod względem przychodów i zysku operacyjnego II kwartał 2009 r. będzie najlepszy w historii Inter Carsu – mówi Piotr Kraska, dyrektor finansowy spółki. Oznacza to, że jednostkowe przychody firmy powinny być wyższe niż 392 mln zł (obroty z IV kwartału 2008 r. były to tej pory najwyższe), a zysk operacyjny powinien przekroczyć 40,6 mln zł (to rekordowy wynik z I kwartału 2009 r.).

Do zrealizowania ambitnego celu Inter Cars przybliżył się już w kwietniu. Jednostkowe przychody spółki za ten miesiąc wyniosły 172,5 mln zł i były o 30 proc. wyższe niż przed rokiem. Dla porównania, w całym II kwartale 2008 r. obroty sięgnęły 389,4 mln zł. – Ze względu na sezonowość naszego biznesu maj z reguły jest nieco słabszy od kwietnia. W porównaniu z ubiegłym rokiem sprzedaż w maju będzie znacznie wyższa – zdradza Kraska.


Pomaga słaby złoty
Wzrostowi przychodów sprzyja osłabienie polskiej waluty. Znaczna część asortymentu z oferty dystrybutora pochodzi z importu lub jego zakup rozliczany jest w walutach obcych, głównie w euro. Zgodnie z polityką spółki, zwyżka kursu euro automatycznie przekłada się na wzrost cen towarów. Rosną również marże. – Klienci, do tej pory, akceptują nowy poziom cen. Nie ma silnej presji na obniżkę stawek – tłumaczy Kraska.

Wyniki spółki byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie spadki sprzedaży części do aut ciężarowych. W I kwartale obroty w tym segmencie, mające 12-proc. udział w ogólnych przychodach Inter Carsu, zmniejszyły się o 5 proc. – Sprzedaż części do aut ciężarowych ruszyła z miejsca, choć wciąż sytuacja jest gorsza niż w ubiegłym roku – mówi Kraska.

Na poziomie grupy Inter Cars ma problem z Feberem, producentem naczep. W I kwartale jego przychody spadły o 70 proc. – Feber uruchomił program wynajmu wywrotek dla firm budowlanych, co pozytywnie odbija się na wynikach. Zakładamy, że w 2009 r. przychody tej spółki będą o połowę niższe niż przed rokiem (ponad 100 mln zł w 2008 r., przyp. red.) – mówi Kraska.


Powrót obligacji?
Pod koniec 2008 r. Inter Cars zrezygnował, ze względu na pogorszenie sytuacji na rynkach, z emisji krótkoterminowych obligacji. Z tego tytułu pozyskiwał około 50 mln zł. Jak dowiedział się „Parkiet”, spółka zamierza wrócić do emisji papierów dłużnych. Dyrektor finansowy przyznaje jedynie, że zarząd Inter Carsu bacznie przygląda się sytuacji na rynku kapitałowym.

Obserwuj dyskusję na temat spółki na forum parkiet.com »

PARKIET
i co wy na to???

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
INTERCARS 1,96% 182,50 2020-05-28 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.