Kupując w poniedziałek, faktycznym akcjonariuszem staje się dopiero w czwartek. Ma to znaczenie przy ustaleniu prawa do dywidendy, prawa poboru itp., bo sam zapis na rachunku obawiązuje i akcje można np. sprzedać po paru minutach od momentu ich kupna, zarabiając lub tracąc na różnicy.