Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  9,04 zł , zmiana od tamtej pory: -15,04%

Re: Zamknie 29.09

Zgłoś do moderatora
No Mercator przeorał ludziom głowy, co widać po kursie stalówek. Jak można oddawać akcje takiej perspektywicznej branży za bezcen pozostaje dla mnie zagadką. Obawiam się, że już nie dla was są duże zarobki na giełdzie. Zawsze będziecie uciekać z dobrych walorów na korekcie i bali się dobierać pomimo dobrego otoczenia makro. Mercator was trwale okaleczył psychicznie i nawet jak nauczycie się w końcu robić analizę sytuacji makro (bo zakładam, ze jak ktoś nie sprzedał Mercatora w grudniu jak weszła szczepionka, a potem jak inne firmy zwiększyły moce przerobowe, to żył sobie marzeniami o niekończącej się pandemii) to i tak nie będziecie sobie ufać tylko uznacie, ze to rynek ma rację.

Niestety zabrakło ludziom analizy makrootoczenia na Mercatorze i ślepo wierzyli jakiemuś grubemujanuaremu czy prezesowi. Ostatni kuriozalny wywiad jaki widziałem to ten zatytułowany "Mercator obserwuje dalsze spadki cen rękawic; zarząd pozytywnie ocenia perspektywy branży". Serio ceny spadają powstają nowe fabryki u konkurencji, Chiny ruszają z eksportem tanich odpowiedników i zarząd widzi perspektywy? Jak ktoś to łyka to serdecznie mu współczuję, a ta narracja trwa na forum i na webinarach od kilku miesięcy. Zresztą sygnałów było wcześniej pełno, dla mnie najbardziej znamienny był brak strategii co oznaczało, ze to jednorazowy wystrzał i nie maja w ogóle pomysłu na siebie. Wynikało z tego ze zostają tylko na rękawiczkach a jaki był rynek każdy widział. Zresztą atmosfera zaczęła się psuć już od grudnia przy sprzedaży akcji przez prezesa za bezcen w odniesieniu do tamtejszego kursu (oczywiście obecnie wygląda na to, ze zrobił złoty interes opylając tyle akcji za 400 zł i jeszcze sprzedając sobie na skupie za 500 zł). A zachęcał innych do brania jak było po 700 zł i nawet dał jakiś lipny skup do 1300 zł. Można było ostro zarobić na jego konfabulacjach, no ale rynek jest bezlitosny dla bajkopisarzy i to już raczej się nie podniesie. Zresztą zdaje się, że mają obecnie w Radzie speca od wycofywania spółek z giełdy, więc chyba wiadomo jak to się skończy:)

Wracając do Boiwm obecnie sytuacja na rynku stali jest o 180 stopni inna niż na rynku rękawiczek, ale do ludzi zdaje się to nie docierać. Mają w głowie tylko "będzie jak na Mercatorze, będzie jak na Mercatorze" i oddają akcje za bezcen albo wstrzymują się z kupowaniem na promocji. Tutaj nie ma żadnych konfabulacji zarządu (który zresztą całkiem słusznie nie komentuje kursu, bo to wyniki i perspektywy powinny najgłośniej przemawiać za kursem, a skoro tak nie jest to nie ma co strzępić języka), mamy tylko same dane rynkowe, które są jednoznacznie pozytywne jeżeli chodzi o perspektywy. Jedynym minusem jest obecna korekta na rynku stali po wielkich wzrostach. Ale po pierwsze z tego co widziałem w jednym z artykułów cena blachy w III kwartale wzrosła o 160%, więc nawet nie ma co komentować zakresu obecnych spadków, do tego ile cena wzrosła. A po drugie w raporcie wprost napisali, ze teraz stal schodzi na pniu i są jedynie pośrednikiem między wysyłka od producenta do odbiorcy (czyli nawet nie przyjmują jej na magazyny). To już jest czysty zysk praktycznie bez kosztów.

Niestety ale strach i zniechęcenie tutaj aż bije po oczach. Najbardziej dziwię się ludziom, którzy brali to po 9 zł i ustawili stoplossy, żeby nie zrobić sobie straty. Coś czuje że będzie tutaj największy płacz właśnie u nich, bo tyle już czekali a dadzą się wyleszczyć na półmetku.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
BOWIM 2,13% 7,68 2026-06-23 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.