Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  7,82 zł , zmiana od tamtej pory: 44,50%

Re: wzrost na Agorze

Zgłoś do moderatora
Ja mam jedną zasadę - w biznesie nie ma sentymentów.

To czy lubię czy nie linię programową GW to zupełnie inna sprawa. To nie może mi przesłaniać obrazu spółki jako całości.

Agora to teraz głównie trzy rzeczy: Helios, GW (papierowa i wyborcza.pl) i portal Gazeta.pl

1. Helios - Przed pandemią to była zdrowa siec kin przynosząca dochody. Co będzie dalej? Oczywiście istnieje ryzyko że ludzie będą mniej chętnie chodzić do kin, ale moim zdaniem jest ono pomijalne. Rok 2019 to był rekordowy rok od początku wieku jeśli chodzi o liczbę sprzedanych biletów do kin w Polsce. W latach 90-tych upadało wiele kin bo ludzie mniej chętnie chodzili na seanse. Ale w XXI wieku kina są coraz popularniejsze. I to pomimo tego, że jak zauważyłeś ludzie mają coraz większe telewizory. Wielu ma też kino domowe, abonament Netfliksa lub dostęp do innych serwisów streamingowych.

Krótkotrwały efekt pandemii na pewno będzie. Zakładam że do końca roku będzie mniej widzów. Ale długoterminowo będzie OK. Nawet jeśli 10% społeczeństwa już do końca życia będzie unikało miejsc zamkniętych z obcymi ludźmi. To dla kin nie będzie to wielki problem. Bo kilka lat wcześniej gdy rynek był o 10% mniejszy kina też były dochodowe.

2. Gazeta Wyborcza - Tu sprawa jest prosta nie mają konkurencji i nie ma nic na horyzoncie co by mogło im zagrozić. Jest pewna (spora) grupa czytelników którzy chcą czegoś więcej niż Fakt czy Super Express i GW to od 30 lat jedyna gazeta która pisze o wszystkim. Opisywali Afery za rządów AWS, opisywali za SLD, opisywali za PO i opisują za PiS. To jedyna gazeta gdzie obok siebie można przeczytać różne opinie na ten sam temat. To jedyna gazeta gdzie obok siebie można przeczytać co na ten sam temat sądzi lewica i prawica. Ksiądz i feministka. Profesor i pracownik magazynu. Rolnik i przedsiębiorca. I jest to też jedyna tak przekrojowa gazeta - od polityki, przez sport i naukę aż po literaturę i sztukę. I właśnie dlatego liczba prenumeratorów cyfrowych bardzo szybko rośnie.

Naprawdę nie widzę na horyzoncie nic co by mogło im zagrozić. Od kilku lat GW przechodzi z modelu reklamowego na model abonamentowy. Dzięki temu uniezależniają się od reklam spółek SP i przychylności władzy. Ale też stają się mniej narażeni na zapowiadany podatek od reklam. Nawet jeśli przez jakiś czas GW nie będzie w stanie się sama utrzymać to kierunek jest moim zdaniem dobry co potwierdzają podobne działania prasy zachodniej.

3. Portal gazeta.pl - To jedna z najczęściej odwiedzanych stron w polskim internecie. Sam ten adres jest wart fortunę. Tym bardziej że nie jest nawą własną. Pod tym adresem za jakiś czas może być zupełnie inna gazeta zamiast wyborczej. Takich stron Agora ma więcej: sport.pl, moto.pl. Same adresy (w sensie nazw domen) są warte miliony a jeśli uwzględnimy jak dobrze są wypozycjonowane to jest to nie do przecenienia. Ewentualny podatek reklamowy może w portal uderzyć. I osobiście nie wiązałbym przyszłości spółki z portalem. Dawniej większość osób rozpoczynało swój dzień w sieci od wejścia na jakiś portal (Onet, Wirtualna Polska, Gazeta), ale obecnie większość zaczyna od Facebook'a a na inne strony wchodzą tylko wtedy gdy czegoś chcą. Jak ktoś szuka informacji to wejdzie od razu na wyborcza.pl nie potrzebuje tej całej portalowej otoczki. Więc długofalowo myślę że znaczenie tej strony będzie zanikać.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
AGORA -1,31% 11,30 2021-06-18 17:01:58
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.