Węgry nie podjęły żadnych realnych kroków w sprawie pracowników Oschadbanku .
Ukraińskim konsulom również nie pozwolono dotychczas ich odwiedzić.
Pomimo zapewnień, władze węgierski nie podjęły żadnych realnych kroków w celu uwolnienia siedmiu obywateli Ukrainy. Jak donosi korespondent Unian , poinformował o tym dziennikarzy rzecznik MSZ Georgij Tychyj.
„Poza publicznymi oświadczeniami strona węgierska nie podjęła dotychczas żadnych realnych kroków w sprawie dostępu konsulów ani uwolnienia obywateli Ukrainy. Nadal domagamy się ich natychmiastowego uwolnienia i dostępu konsulów. Ambasador Ukrainy i nasi konsulowie przebywają bezpośrednio w miejscu przetrzymywania Ukraińców i domagają się dostępu, i to od ponad półtorej godziny”
Ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania skontaktowali się z Europolem, węgierską Służbą Podatkową i Celną oraz policją.
„Narodowa Policja Ukrainy wszczęła postępowanie karne w sprawie porwania obywateli Ukrainy i samochodu służbowego JSC Oschadbank na Węgrzech” – czytamy w raporcie.
W związku z tym informację o zdarzeniu wpisano do Jednolitego Rejestru Postępowań Przygotowawczych na podstawie artykułu 146 Kodeksu karnego Ukrainy (bezprawne pozbawienie wolności lub porwanie osoby) i artykułu 147 Kodeksu karnego Ukrainy (wzięcie zakładnika).
Ponadto funkcjonariusze Departamentu Międzynarodowej Współpracy Policyjnej Policji Narodowej Ukrainy skontaktowali się z Europolem, węgierską Służbą Celną i Podatkową oraz policją za pośrednictwem kanałów oficjalnych i koordynują działania mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia. Trwają czynności dochodzeniowe.