Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  22,00 zł

Re: Przejęcie BIK przez NREP - coś tu mi się nie podoba

Zgłoś do moderatora
Znając życie, to pewnie tam gdzie jest transakcja, o której się otwarcie mówi (sprzedaż centrum handlowego w Bielsku-Białej) to jakiejś szczególnej korzyści nie ma. Ale swoją drogą to też jest sprawa mocno dyskusyjna, bo bez zgody Walnego Zgromadzenia spółka de facto istotnie zmienia swój przedmiot działalności pozbywając się całkowicie działalności w zakresie budowy centrów handlowych.

Poza tym podejrzenia budzi też to, że BIK w informacjach prasowych na stronie internetowej BIK miał obyczaj chwalić się różnymi drobiazgami typu pozyskanie nowego najemcy, montaż monitoringu na dachu itp. rewelacje. Tymczasem nowym inwestorem strategicznym BIK się nie chwali, poza wymaganymi raportami bieżącymi. Czyli sami są świadomi, że nie ma powodów do chwały.

Poza tym podejrzana i to od dłuższego czasu wydaje mi się kwestia obligacji emitowanych przez BIK. Moja ocena jest taka, że BIK płaci za te obligacje zdecydowanie większe odsetki niż rynkowe. Najpierw była emisja obligacji dwuletnich serii A na początku 2019 roku, a na początku 2021 roku była emisja obligacji jednorocznych serii B. Rentowność tych ostatnich obligacji to ok. 11,34% p.a. (dyskonto 3%, stały kupon 8%). Z taką rentownością, to obligacje emitują firmy-krzaki. Jest to koszmarnie dużo, biorąc pod uwagę, że są to prawdopodobnie obligacje zabezpieczone hipoteką na ustanowioną na pierwszym miejscu na nieruchomości spółki zależnej Themis Development sp. z o.o. (w raporcie bieżącym 1/2019 zabezpieczenie obligacji serii A opisano ogólnikowo, natomiast ze sprawozdania finansowego z 2019 rok można wyczytać, że jest zabezpieczenie hipoteczne, a jednocześnie w sprawozdaniu nie ma nic temat innych zabezpieczeń hipotecznych na nieruchomości należącej do spółki Themis Development sp. z o.o., więc można zakładać że hipoteka zabezpieczająca spłatę obligacji serii A ma najwyższe pierwszeństwo, a to samo pewnie dotyczy obligacji serii B).

Czy ktoś może wie kto konkretnie obejmował te obligacje BIK? Czy były oferowane na rynku? Czy fakt ich posiadania został ujawniony w sprawozdaniu finansowym jakiegoś funduszu?

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.