Forum Giełda +Dodaj wątek

Re: prognoza na caly rok

Zgłoś do moderatora
Makolab obiecuje wzrost zysku o 188 proc.

Dariusz Wolak 31-10-2014, ostatnia aktualizacja 31-10-2014 16:01Prześlij e-mailem


Dodaj do:
Share on facebook


Share on wykop


Share on twitterShare on naszaklasa


Share on google


More Sharing Services


0Wydrukuj

Wielkość tekstu: A A A

Wojciech Zieliński, prezes Makolabu
Wojciech Zieliński, prezes Makolabu

źródło: Fotorzepa

autor: Robert Gardziński

+ Zobacz więcej zdjęć

Notowana na NewConnect spółka chce w 2014 r. zarobić na czysto 1,4 mln zł. W 2013 r. zarobek wynosił 486 tys. zł.

Makolab, który specjalizuje się w produkcji oprogramowania, w tym do tworzenia stron internetowych (spółka ma w portfolio również parę własnych rozwiązań, m.in. do zarządzania galeriami handlowymi) obiecuje w bieżącym roku wyraźną poprawę wyników w stosunku do roku poprzedniego. W 2013 r. łódzka spółka, która ma też filie w Paryżu i Londynie i zatrudnia łącznie ok. 100 osób, miała 13,47 mln zł przychodów (11,92 mln zł rok wcześniej), EBITDA wyniosła 1,11 mln zł a zysk netto 486 tys. zł (948 tys. zł). W bieżącym roku obroty mają wynieść już 16 mln zł (wzrost, w porównaniu z ub.r., o 18,8 proc.), EBIDTA 2,1 mln zł (89 proc.) a zysk netto 1,4 mln zł (188 proc.).

Poprawa rezultatów to m.in. efekt szybko rosnącej sprzedaży zagranicznej, która w I półroczu zapewniła spółce już 65 proc. przychodów. Makolab od lat współpracuje m.in. z Renault-Nissan. Firmie sprzyja też osłabienie złotego. W I półroczu łódzka spółka miała prawie 7,2 mln zł przychodów (5,64 mln zł rok wcześniej) i 0,68 mln zł (0,16 mln zł) zysku netto. III kwartał był dla Makolabu równie udany. W tym okresie, według wstępnych danych, firma miała 4,25 mln zł przychodów, czyli 21 proc. więcej niż podawała w prognozie opublikowanej w połowie sierpnia. Rok temu w wakacyjnym kwartale Makolab miała 3,2 mln zł przychodów i 0,13 mln zł zysku netto.

Poprawiające się wyniki zostały zauważone przez rynek. Jeszcze na początku tego roku kurs wynosił 1,18 zł. W kolejnych miesiącach systematycznie piął się w górę by pod koniec września ustanowić sześcioletnie maksimum na poziomie 3,11 zł. W piątek papiery informatycznej spółki można było kupić na NewConnect po 2,75 zł. Kapitalizacja firmy wynosiła niespełna 20 mln zł.

Dalszą zwyżkę notowań zatrzymał komunikat Makolabu, że Krzysztof i Mirosława Sopek, główni akcjonariusze spółki kontrolujący łącznie 5,5 mln akcji stanowiących 77,74 proc. głosów, są gotowi zbyć (w ciągu najbliższych trzech lat) 1 mln papierów, czyli 14,1 proc. ogółem. Inwestorzy już znaleźli chętnego na 0,25 mln akcji. Szczegóły planowanej transakcji (w tym termin i cena za sztukę) nie są znane. Równocześnie inwestorzy zapewnili, że zbycie pozostałych 0,75 mln walorów odbędzie się w sposób nie mający wpływu na bieżący kurs.

Również pod koniec września na rynek trafił komunikat Makolabu o przyjęciu polityki dywidendowej. Zgodnie z nią w latach 2014-2016 do podziału wśród udziałowców ma trafić 33-100 proc. wypracowywanych zysków. Z zarobku za bieżący rok dywidenda ma wynieść 0,7 mln zł, czyli po 10 groszy na akcję. Jej stopa wyniesie zatem ok. 3,6 proc.


Przeczytaj więcej o: dywidenda , giełda , gpw , Krzysztof Sopek , Makolab , newconnect , progoza , strategia

parkiet.com

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
MAKOLAB -0,83% 6,00 2021-09-23 17:00:58
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.