to pomyśl sobie tak:
1. kupiłem akcje w grudniu 2020 po 16 zł i trzymam do dziś
2. w kwietniu 2021 XTB wypłaciło 1,79 zł dywidendy
3. w kwietniu 2022 xtb wypłaciło 1,5 dywidenedy
dziś kurs jest po ok 32 zł na zmianie kursu jestem do przodu 100 %, a z dywidendą (bez jej reinwestycji) 120,56%.
jeżeli perspektywy są dobre i uważasz, że spółka będzie się rozwijała, płaciła dywidendę to na prawdę nie opłaca się skakać i realizować drobnych wahań kursu bo za każdym razem nie trafisz w punkt w dołek albo górkę i ostatecznie będziesz miał mniej niż siedząc na tyłku nic nie robiąc. (Sprawdzone, przećwiczone info :) )
Oczywiście jeżeli uznasz, że perspektywy rozwoju nie są dobre to warto wyjść z takiej inwestycji.