Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,80 zł , zmiana od tamtej pory: 72,11%

Re: NEGOCJACJE

Zgłoś do moderatora
Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów (ZOPI) nie zgadza się z zarzutami, jakie stawia PKP PLK środowisku projektantów. Zdaniem organizacji problemy z jakością dokumentacji projektowej wynikają z systemowych błędów w przygotowaniu procesu inwestycyjnego.

9 grudnia br. PKP Polskie Linie Kolejowe SA opublikowały komunikat prasowy zatytułowany „PLK SA korygują błędy w projektach inwestycyjnych”, w którym zarzucono środowisku projektantów liczne uchybienia w dostarczanej dokumentacji projektowej.
Reklama

Komunikat odbił się szerokim echem w branży projektowej i wywołał zdecydowaną reakcję Związku Ogólnopolskiego Projektantów i Inżynierów (ZOPI). Związek wystosował oficjalne pismo do Piotra Wyborskiego, Prezesa Zarządu PKP PLK, w którym wyraził zaskoczenie zarówno samymi zarzutami, jak i formą ich przedstawienia w postaci anonimowego komunikatu prasowego.

PKP PLK niesprawiedliwie i jednostronnie obciąża projektantów
Poza komunikatem w przestrzeni medialnej ukazały się również artykuły zarzucające „brak odpowiednich kompetencji i niedostatecznego doświadczenia projektantów, a także w nieprawidłowy nadzór inwestorski”. W artykułach pojawiają się komentarze biura prasowego PKP PLK, które odpowiedzialnością za błędy w inwestycjach kolejowych obciąża projektantów.

– Jesteśmy zaskoczeni, iż PKP PLK wystosowało wspomniany komunikat i nadal komentuje sprawę w mediach. ZOPI, skupiające firmy projektowe realizujące najważniejsze inwestycje w Państwie, jest w stałym dialogu z przedstawicielami Spółki w ramach Forum Inwestycyjnego, gdzie na bieżąco staramy się wypracowywać konkretne rozwiązania. Oczekiwalibyśmy, iż kwestie dotyczące warunków realizacji inwestycji będą właśnie tam poruszane, a nie poprzez kanały medialne – komentuje prezes zarządu ZOPI Anna Oleksiewicz. – Mamy nieodparte wrażenie, że komunikacja ze strony PKP PLK nie jest przypadkowa, jeżeli chodzi o moment, w którym się pojawia i ma usprawiedliwiać opóźnienia w ogłaszaniu przetargów, obarczając winą za to błędy w projektach – dodaje szefowa ZOPI.

– Taki sposób działania podważa zaufanie do dotychczasowych metod współpracy i niesprawiedliwie obciąża jednostronnie projektantów. Użytkownik kolei zapamięta, że brak inwestycji kolejowych, notorycznie przedłużające się remonty i przebudowy linii kolejowych czy ich niska jakość to wyłącznie wina projektanta. Opinia publiczna nie zawsze wie, iż za realizację inwestycji współodpowiedzialny jest również inwestor i że po jego stronie jest także dużo do zmiany, zarówno na poziomie modelu wyboru wykonawcy, jak i zapewnienia zasobów kadrowych, które będą profesjonalnie współpracować z wykonawcą projektu – mówi prezes ZOPI.

ZOPI wskazuje na kluczową kwestię w aspekcie jakości projektów, jaką jest konieczność radykalnej zmiany w podejściu do kryteriów w przetargach publicznych. Projektowanie jest usługą intelektualną i firmy projektowe powinny ze sobą konkurować jakością, a nie ceną. Stosowanie kryteriów pozacenowych powinno być standardem w praktyce zamawiających publicznych
  • NEGOCJACJE Autor: ~JERRY
  • Re: NEGOCJACJE Autor: ~Patryczak
  • Re: NEGOCJACJE Autor: ~obywatel-M
  • Re: NEGOCJACJE Autor: ~obywatel-M

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
HERKULES 1,37% 1,48 2026-01-27 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.