Obligacje zamienne nie zostaną wykupione. Żadna szanująca się instytucja finansowa na to nie pozwoli, ponieważ te obligacje są zaksięgowane jako kapitał własny. Konsekwencją wykupu tych obligacji będzie zmniejszenie kapitału własnego o EUR 20m i o taką samą kwotę zwiększenie kredytu. Spółka z takim niskim kapitałem (po ewentualnym wykupie tych obligacji) i przy powiększonym zadłużeniu o kolejne EUR 20m od razu trafił do restrukturyzacji (nie jestem pewien czy nie należy tworzyć rezerw!) i pod monitoring KNFu. Dlatego banki raczej tego nie sfinansują i co gorsze w umowie kredytowej powinny być zapisy dotyczące relacji kapitału własnego do długu co uniemożliwi wykup tych obligacji ze środków własnych dopóki spółka nie spłaci zadłużenia bankowego. Pozbycie się przez spółkę tych obligacji zależy od: znalezienia inwestora lub gdy kurs akcji przekroczy poziom 1.92 (i to raczej mocno, ponieważ wymiana EUR 20m z obligacji na akcje plus wymiana warrantów posiadanych przez akcjonariuszy i ich nagła podaż może spowodować nagły spadek kursu). Można również poczekać do magicznej daty 2021 kiedy z automatu nastąpi zamiana. Odnośnie dywagacji na temat kursu wymiany warrantów na akcje to spółka nie miała wpływu na niego. Sposób jego obliczenia był wcześniej ustalony i jeżeli akcjonariusze podjęli decyzję o emisji dodatkowych akcji to wycena księgowa jednej akcji spadła i dlatego obniżono kurs wymiany warrantów, również wypłata dywidendy spowodowała że wartość spółki (i poszczególnych akcji) spadła i dlatego po raz kolejny obniżono kurs wymiany tym razem do poziomu do 1.92 (zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami aby w pełni zabezpieczyć posiadaczy obligacji - większość tych mechanizmów jest opisana w prospekcie emisyjnym obligacji, który jest ogólnie dostępny w wersji angielskiej).