Kolejny naiwny na dywidendę i na kurs 64... A czemu nie 164? Taki Comarch płaci co roku raptem kilka złotych dywidendy a wycena, że ho ho...
Orlen na dywidendę przeznacza drobną część zysków. Torpol gdyby chciał wypłacić 5,5 zł na dywidendę to byłaby większość zysków. Orlen jest monopolistą, który może dyktować ceny i tylko polityka go ogranicza (wybory) - za paliwa Orlenu nie płaci CPK, budżet państwa tylko firmy i ludzie - z nich zdzierać można niemal jak się chce (ale im bliżej wyborów tym ostrożniej i mniej). Wycena giełdowa w stosunku do wartości księgowej Orlenu jest niska i dużo niższa niż Torpolu (póki co). Teoretycznie akcje Orlenu są mocno tanie. Teoretycznie, ale na wycenę wpływają nie tylko wskaźniki ceny do wartości księgowej, ceny do zysku itp. czy nawet perspektywy (te Orlen ma świetne bo praktycznie nie ma konkurencji a paliwa czy szerzej energię i tak każdy kupi) ale też kto spółką rządzi, jak traktuje mniejszych akcjonariuszy czy np dzieli się z nimi zyskiem. Orlen w przeciwieństwie do Torpolu dzieli się (przynajmniej częścią) a i tak jest wyceniany podobnie nisko albo nawet niżej... Zaufanie tak jak w życiu, tak w biznesie i na giełdzie to podstawa...