Dnia 2025-03-20 o godz. 09:54 ~Nimozja napisał(a):
> Przeciez zarzadzajacy funduszem winni karnie odpowiadac za poniesione straty,wszak to pieniadze ludzi pracujacych,ktorych zmuszono do oszczedzania w funduszach.Czy nie ma zadnej zewnetrznej kontroli w tych funduszach?
Oczywisci, że odpowiadają tylko trzeba o tym zawiadomić organ nadzorujący tj. KNF (departament funduszy)
Zg. z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych:
art. 48.1. Towarzystwo odpowiada wobec członków funduszu za wszelkie szkody spowodowane niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem swych obowiązków w zakresie zarządzania funduszem ..,
art. 139.1 Fundusz lokuje swoje aktywa zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, dążąc do osiągnięcia maksymalnego stopnia bezpieczeństwa i rentowności dokonywanych lokat
art. 205.1 Czlonek może wnieść do organu nadzoru skargę na fundusz ...
art. 217 Kto podejmujać decyzję inwestycyjne na rachunek funduszu, narusza wymogi w zakresie działalności lokacyjnej okreslone w niniejszej ustawie, stwarzając przez to zagrożenie dla interesów członka funduszu, podlega grzywnie do 1.000.000 zł. Problem w tym, że inwestorzy wolą narzekać niż dzialać. KNF ma obowiązek rozpatrzyc każdą skargę.