Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  1,00 zł , zmiana od tamtej pory: 76,00%

Pozytywny artykuł o JHM Development z dnia 17 marca 2016 r.

Zgłoś do moderatora
JHM - wyniki niezłe, ale kurs nisko
 Utworzono: czwartek, 17, marzec 2016 04:05
Adam Witczak


Kurs akcji grupy JHM Development na GPW nie prezentuje się ostatnimi czasy zbyt dobrze. Dość powiedzieć, że trend od ponad roku jest spadkowy, a jeśli w połowie marca 2015 notowano ceny rzędu 2,20 zł - to teraz jesteśmy w pobliżu 1 zł. Minima z ubiegłego miesiąca to nawet 86 groszy.


Sama spółka dominująca zanotowała w roku 2015 przychody w kwocie 45,8 mln zł, a zarazem 3,74 mln zł zysku operacyjnego i 3 mln zł zarobku na czysto. Rok wcześniej przychody były na poziomie 51,8 mln zł, na czysto udało się wtedy zarobić jednak tylko 2,57 mln zł. Z drugiej strony, wynik operacyjny w relacji rocznej skurczył się o ok. pół miliona.


Przychody w roku 2015 wyniosły 83,3 mln zł, tj. 94,7 proc. kwoty notowanej w roku 2014. Doszło poza tym do skurczenia się EBITDA i EBIT, co delikatnie obniżyło odpowiadające tym sumom marże - np. operacyjna spadła z 14,9 proc. do 13,6 proc. Z drugiej strony, tak jak na poziomie jednostkowym, wynik netto podniósł się i jego marża wzrosła z 7,74 proc. do 8,9 proc.
Warto jednak przypomnieć, że w roku 2013, mimo niższych obrotów marże były wyraźnie lepsze niż w dwóch kolejnych latach. Na przykład operacyjna przekroczyła wtedy poziom 20 proc.


Wskaźnik płynności bieżącej jest solidny (6,2 pkt), dobrze stoi wypłacalność natychmiastowa (31 proc.), cash-flow roczny był wybitnie dodatni. Wygląda na to, że był to udany rok dla JHM Development.


Dobry poziom sprzedaży osiągnięto "pomimo tego, iż w ubiegłym roku nie zakończono żadnej z nowych inwestycji". Inwestycje te zostaną wliczone do późniejszych wyników.


Realizowanych jest obecnie kilka inwestycji, które łącznie mają dać 600 mieszkań, w tym 150 w roku 2016.


Wszystko to wygląda nieźle, ale jednak widzimy, że akcje wyceniane są dość nisko - czy to z powodu ogólnych nastrojów rynkowych, czy z powodu samospełniającej się przepowiedni, wykreowanej przez czynniki techniczne (takie jak trend). Rezultaty nie były mimo wszystko na tyle powalające, by owocować gwałtowną eksplozją (bądź co bądź, niektóre kwoty i marże nawet trochę spadły w ogólnym rozrachunku). Zapewne do silniejszej odmiany sytuacji potrzebne będzie nie tylko utrzymywanie dłuższy czas dobrych wyników, ale też ich systematyczne podbijanie.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
JHMDEV 0,00% 1,76 2019-12-16 16:23:26
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.