Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  65,38 zł , zmiana od tamtej pory: 59,25%

Poprawią czy spaprzą ?

Zgłoś do moderatora
Rząd chce silnego rynku kapitałowego, pracuje nad ułatwieniami w inwestowaniu na rynkach prywatnych i na rynku publicznym. W planach jest m.in. lepsze wykorzystanie autozapisu w PPK, podniesienie limitu wpłat na IKZE, nowe instrumenty, w tym ETFy - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd ograniczy podatek od zysków kapitałowych.

"Aby inwestycje w infrastrukturę, w transformację energetyczną, w cyfryzację mogły się wydarzyć, potrzebujemy silniejszego rynku kapitałowego. (...) Cieszę się, że od początku roku GPW jest najsilniejsza na świecie. Cieszę się również z udanych ostatnio debiutu Diagnostyki. Chciałbym, aby takich udanych debiutów na giełdzie było jak najwięcej. Aby stworzyć silny rynek kapitałowy, potrzebujemy kompleksowego planu i taki plan powstaje" - powiedział minister finansów podczas wystąpienia w siedzibie GPW na wydarzeniu „Polska. Rok przełomu".
Jak poinformował, jednym z kluczowych projektów będzie inicjatywa Innovate. pl.
"Platforma, która stworzy profesjonalną przestrzeń dla inwestorów instytucjonalnych i spółek, otwierając nowe możliwości finansowania innowacji długoterminowych i bardziej ryzykownych projektów. Inspirujemy się tutaj doświadczeniami francuskimi, gdzie do gospodarki francuskiej do najbardziej obiecujących młodych francuskich spółek trafiły dziesiątki miliardów euro" - powiedział minister.
"Chcemy również wyraźnego zwiększenia zaangażowania Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, co oznaczać będzie szerszy dostęp do kapitału dla finansowania polskiej gospodarki" - dodał.
Jak poinformował, w planach jest wsparcie funduszów transferu technologii, które mają ułatwić przekształcenie wyników badań naukowców w realne produkty i usługi rynkowe.
Domański poinformował, że trwają prace nad specjalnym funduszem deeptech o wartości 300 mln zł, który będzie inwestował m.in. w bezpieczeństwo cybernetyczne, technologie kosmiczne, satelity, sztuczną inteligencję oraz w tzw. technologie podwójnego zastosowania.
"Wspólnie z PFR-em chcemy zdynamizować finansowanie tych obszarów, by więcej przełomowych technologii mogło rozwijać się w Polsce" - dodał minister.
Minister poinformował, że trwają także prace nad nową strukturą funduszową, która "powinna ułatwić inwestowanie na rynkach prywatnych w Polsce oraz nad rozwiązaniami wspierającymi akcelerację i tak zwany Venture Building".
"Potrzebujemy dynamicznego rynku publicznego, który będzie atrakcyjnym miejscem dla inwestorów i przedsiębiorstw. Dlatego od przyszłego roku zwiększymy limit wpłat na IKZE, aby długoterminowe finansowanie było bardziej opłacalne. Pracujemy nad nowymi instrumentami, które ułatwią inwestowanie zarówno inwestorom indywidualnym, jak i instytucjonalnym - wśród nich są fundusze ETF" - powiedział Domański.
"Planujemy także zmiany, które zwiększą przewidywalność rynku dla inwestorów. Chcemy wdrożyć m.in. zasady, by przymusowe umorzenia akcji było traktowane zawsze jako strata podatkowa, a mechanizm tzw. auto-enrollmentu w PPK był lepiej wykorzystywany, by więcej osób mogło aktywnie uczestniczyć w tym programie" - dodał.
Jak poinformował, rząd ograniczy także podatek od zysków kapitałowych.
Domański przekazał, że plany rządu dla rynków kapitałowych pozwolą zmobilizować dodatkowe 10 mld zł nowych środków na innowacje i inwestycje. (PAP Biznes)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
XTB -3,23% 104,12 2026-06-26 17:04:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.