Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  85,00 zł , zmiana od tamtej pory: -12,94%

Podsumowanie Tygodnia

Zgłoś do moderatora
Jak wiadomo, ostatni tydzień był dla nas wszystkich bardzo intensywny, najpierw z nienacka dostaliśmy  informację o przesunięciu premiery Niezwyciężonego, by następnie na piątkowej i sobotniej konferencji usłyszeć z ust zarządu Starwarda oratorski popis wielogodzinnego lania wody i zbywania pytań z czatu. Poniżej moje przemyślenia w tym temacie, jeżeli macie coś do dodania, to zapraszam do dyskusji.


Więc tak – zaczynając od najistotniejszej informacji, czyli przesunięcia daty premiery Niezwyciężonego, moje odczucia w tej kwesti są jednoznaczne negatywne. O ile sam fakt przesunięcia premiery kluczowej gry jest w branży gamingowej zjawiskiem niejako naturalnym, o tyle forma oraz uzasadnienie tej decyzji jest czystym absurdem, ktory to absolutnie dyskredytuje wiarygodność zarządu Starwarda.
Zacznijmy od statusu postępu prac nad Niezwyciężonym. Zgodnie z informacjami podanymi na konferencji, na dzień 2021-04-09 nie został zakończony nawet etap ‘pre-alfa’ produkcji. Gra nie jest w żadnym stopniu grywalna, nie da jej się ukończyć, jest mnóstwo bugów, nie ma wersji alfa, nie ma wersji beta, nie ma beta testów bo nie ma czego testować. Nie ruszyły nagrania głosowe, bo warstwa fabularna nadal jest dopieszczana. Nie ruszyły tłumaczenia na obce języki, gdyż po pierwsze nie ma czego tłumaczyć, a po drugie w sumie nie wiadomo na jakie języki miałoby to być tłumaczone (na konferencji poraz pierwszy usłyszeliśmy o koncepcji przetłumaczenia gry na język turecki). Jednoznacznie dowodzi to, że zarząd Starwarda od wielu tygodni musiał być świadomy tego, że nie ma absolutnie żadnej szansy na wydanie gry w roku 2021, a pomimo tego w żaden sposób nie zostało to zakomunikowane akcjonariuszom, chociażby w raporcie rocznym.
W oficjalnym uzasadnieniu co do przesunięcia daty premiery możemy wyczytać, że jest ono spowodowane chęcią ‘rozszerzenia zawartości gry’ - Zarząd nie zająknął się ani słowem na temat ślimaczych postępów w pracy nad grą. Co więcej, na niedzielnej konferencji, na pytanie z czatu dotyczące wpływu rozszerzenia gry na przewidywany czas jej przejścia, prezes Starwarda udzielił odpowiedzi że wpływ będzie znikomy. Rozumiecie? Oficjalna wersja jest taka, że będą robić grę o rok dłużej, w celu rozszerzenia jej zawartości, w wyniku czego przewidywany czas przejścia gry kompletnie się nie zmieni. Absurd kompletny. Sytuacja ta pokazuje, że Zarząd ewidentnie konfabuluje, zataja niewygodne informacje oraz wprowadza w błąd akcjonariuszy co do rzeczywistego postepu w pracach nad grą, krótkoterminowej strategii spółki czy celu emisji dodatkowych akcji.


Kolejną kwestią, jest notoryczny już dla tej spółki brak konkretów. Niestety okazuje się, że trolle chełmowe miały racje – tu nic nie ma. Nie zostały pokazane żadne nowe screeny z gry. Nadal nie wiemy jaka będzie data premiery gry, jak zostanie wydana, w jakich będzie językach. Nie wiemy nic na temat planów sprzedażowych, na temat ceny w momencie premiery, spodziewanego wolumenu sprzedaży. Nie wiemy czy za chwilę nie wyskoczą z kolejną emisją akcji, tak jak z Acion Partners. Nie wiemy jak będzie wyglądać ani kiedy wystartuje kampania marketingowa, nie znamy jej budżetu. Jeszcze parę miesięcy temu słyszeliśmy, że kampania ma być skupiona wokół obchodzonego w 2021 roku Lema, po to tylko by w sobotę usłyszeć że z tym rokiem Lema to w sumie było tak w żartach, i że to i tak miało mieć bardziej sentymentalny wymiar... Po prostu ręce opadają.


Dodatkowo przypominam, że bodajże na przełomie maja/czerwca, czyli na długo przed potencjalnym rozpoczęciem właściwej kampanii marketingowej, ściągniete zostaną lock upy z kilkuset tysięcy akcji serii C i D (wyemitowanych odpowiednio po 3.95 i 8.91), co może pogłębiać dalszy spadek kursu, gdyby posiadacze tych akcji zdecydowali się zacząć realizować zyski korzystając z relatywnie atrakcyjnej ceny rynkowej papieru.


Żeby nie było tak pesymistycznie, to na zakończenie dodam, że wiele wskazuje na to, że jak już Niezwyciężony się ukaże, to będzie grą bardzo dobrą. Oryginalna koncepcja (gra fabularna w klimacie sci-fi, połączona z bogatą warstwą mechaniczną gry – sterowanie pojazdami, elementy walki, interakcje z robotami), zestawiona z naciskiem na nieliniowość opowieści (pomimo relatywnie niedługiego czasu rozgrywki, grę nie odstawi się od razu na półkę gdyż będzie można ją przechodzić kilka razy dokonując innych wyborów i otrzymując różne zakończenia) może okazać się sprzedażowym hitem. O ile dożyjemy do premiery, co niestety wcale nie wydaje się być takie pewne. 

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
STARWARD 0,00% 74,00 2021-08-04 16:49:25
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.