Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  1,50 zł , zmiana od tamtej pory: 17,33%

Na kanwie UKNF i dzisiejszych rewelacji na Petrolu

Zgłoś do moderatora
Osobiście uważam, że jak ktoś zupełnie nie orientuje się w temacie inwestycji w akcje to.... powinien to sobie odpuścić lub kierować się doradztwem zaufanej i dobrze oswojonej z tematem osoby. 

Zupełnie odrębną sprawą są oczywiście instytucje, które z definicji powinny stać na straży tego by nawet niespecjalnie "kumaty" Kowalski nie miał nawet opcji inwestowania w spółki "Krzaki" - przynajmniej na rynku publicznym. Ewidentnie tej roli nie spełniają. 

Ja od kilku lat zupełnie nie interesowałem się Petrolinvestem (zresztą nie interesowałem się nim nigdy!), ale pamiętam, że już kilka ładnych lat temu doszedłem do wniosku, że ta spółka będzie tylko i wyłącznie prowadzić odwierty w... kieszeniach swoich akcjonariuszy. Kwestią czasu było tylko to kiedy ktoś powie "sprawdzam!". 

W przypadku tego typu spółek Petroli, Fon-ów itp. musimy też zdawać sobie sprawę z faktu, że część inwestujących w te akcje zdaje i zdawało sobie sprawę z tego, że tak naprawdę to nic nie warte "wydmuszki" (żaden majątek za nimi nie stoi), ale liczyli na to, że nim nastąpi "dzień prawdy" zdążą odsprzedać to komuś innemu i to z dużym zyskiem. I niektórzy pewnie zdążyli... 
Owszem - są tacy, którzy kompletnie nie widzą różnicy pomiędzy spekulacyjnym spadkiem notowań JHMDev-u, Rankprogresu a spadkiem notowań Petrola - nie dalej, jak w piątek ktoś napisał na wątku Ranka: "Czy wolelibyście mieć Ranka, czy Petrola?" Otóż odpowiadam Ranka - nawet jeśli kupiłbym go po 3,50 zł !!! Albo JHMDev po 2,50 zł ! Bo te ceny nie są księżycowe - stoi za nimi majątek, a przeszkadzają tylko chwilowe uwarunkowania... 

Bo na drugim biegunie są spółki (należy do nich m.in. Rankprogress, Invista, JHMDev), w których większościowi udziałowcy sztucznie utrzymują okresy znacznie zaniżonych notowań akcji w celu jak najtańszego przejęcia znikomego najczęściej i tak FreeFloatu, by w okresie urealnienia kursu zarobić jeszcze więcej... I tu też UKNF powinien działać! 

Osobiście sprawdzę ich (KNF) wkrótce w temacie Invisty. 
Pamiętajmy też jednak, że UKNF-owi należy przygotować pole - tzn. zebrać jak najwięcej dowodów (wydruki karnetu z poszczególnych dni, filmiki o tym jak funkcjonują różne dziwne zlecenia, których nie ma w kanonie środków dopuszczalnych), bo samo doniesienie np. pt. "Spółka skupuje akcje własne, a kurs spada" nie wystarczy! Oni sami do niczego nie dojdą! 
I nie należy zapominać o tym, że oprócz KNF-u kopię doniesiania musi dostać prasa. Mam jakąś tam praktykę i naprawdę jest tak, że jak się dobrze zainteresuje dziennikarza np. "Parkietu" to sam wydzwania, by jak najciekawiej artykuł napisać...
_________________

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
JHMDEV 0,00% 1,76 2019-12-16 16:23:26
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.