https://offshorewindpoland.pl/rymarz-zdort-maruta-doradca-prawnym-northland-power-przy-joint-venture-z-energa-wytwarzanie-s-a/
joint venture Energa Wytwarzanie S.A. z Northland Power International Holdings B.V. utworzonego w celu świadczenia usług zarządzania aktywami. Nowo zawiązana spółka Baltic Offshore Service Solution sp. z o.o. będzie świadczyć usługi w zakresie m.in. technicznego zarządzania infrastrukturą morskich farm wiatrowych, zarządzania aktywami komercyjnymi, kwestiami BHP oraz ochrony środowiska.
Pierwszą morską farmą wiatrową na Morzu Bałtyckim obsługiwaną przez Baltic Offshore Service Solution sp. z o.o. ma być projekt spółki Baltic Power sp. z o.o., obiekt o mocy do 1,2 GW, który ma zostać oddany do użytku w 2026 r. Transakcja wymagała zgłoszenia oraz uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która została wydana 9 października 2023 r.
– Cieszymy się z możliwości udziału w kolejnej transakcji dla sektora offshore wind, w ramach której powstaje podmiot o doświadczeniu i kompetencjach pozwalających na świadczenie wyspecjalizowanych usług dla tego sektora – wskazuje w komentarzu kancelaria.
Energa Wytwarzanie to spółka należąca do Grupy Orlen, która prowadzi działalność w obszarze wytwarzania energii elektrycznej z OZE oraz świadczy usługi systemowe. Spółka zarządza największą w kraju przepływową Elektrownią Wodną we Włocławku, 44 małymi elektrowniami wodnymi zlokalizowanymi głównie w północnej Polsce.
Northland Power International Holdings B.V. jest spółką holdingową kanadyjskiej spółki publicznej Northland Power Inc., która jest również zaangażowana w rozwój, budowę, posiadanie i obsługę aktywów infrastruktury energii odnawialnej m.in. w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej.