Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  36,70 zł , zmiana od tamtej pory: 8,72%

Import węgla wymknął się spod kontroli

Zgłoś do moderatora
Rozmowa z portalem WNP.PL Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

  • Jerzy Markowski wskazuje, że na zwałach mamy miesięczne wydobycie polskiego górnictwa.
  • Były wiceminister gospodarki alarmuje, że w praktyce uniemożliwiamy realny dostęp do węgla z polskich kopalń.
  • Najbardziej dziwi zupełnie niekontrolowany dalszy import węgla do Polski, który w pierwszym półroczu tego roku wyniósł już 11,6 mln ton - podkreśla Jerzy Markowski.

Wydobycie w krajowych kopalniach z roku na rok się kurczy. I nie widać możliwości zmiany tego trendu.
- Wydobycie stale spada. Przypomnę, że w roku 2021 wynosiło prawie 55 mln ton. W roku 2022 spadło do poziomu około 52 mln ton, choć miało wzrosnąć. A w roku bieżącym będzie kolejny spadek wydobycia, co widać po wynikach ostatnich miesięcy. Reakcja rządu jest jednoznaczna. Postawili na import węgla do Polski, który - realizowany dość chaotycznie - można powiedzieć, że wymknął się spod kontroli państwa.
W roku 2022 sprowadzono do Polski 20,2 mln ton węgla, co jest wielkością dużo większą niż import w roku poprzednim, sprzed wojny na Ukrainie. I, co istotne, dzieje się to w sytuacji, kiedy krajowe wydobycie maleje o 2 mln ton. Z tego prosty wniosek, że nadpodaż importu wynosiła około 8 mln ton węgla.

Ale import nadal jest realizowany. Nie dziwi to pana?
- W tej sytuacji najbardziej dziwi zupełnie niekontrolowany dalszy import węgla do Polski, który w pierwszym półroczu tego roku wyniósł już 11,6 mln ton. A do końca lipca, czyli za siedem miesięcy, jest większy niż import w całym roku 2021.

Węgiel ten trafia do energetyki zawodowej oraz ciepłownictwa, a bardzo rzadko do indywidualnych odbiorców ze względu na jego frakcję - bardzo drobną, czyli bezużyteczną dla palenisk domowych. Tej konfrontacji z węglem importowanym nie wytrzymuje polskie górnictwo, czego najlepszym dowodem jest to, że na zwałach polskich kopalń zalega dziś ponad 3,3 mln ton, nie licząc zwałów w energetyce.
Liczbę tę warto porównać z miesięczną produkcją sektora węgla kamiennego, która u nas miesięcznie nie przekracza 3 mln ton. Mówiąc w skrócie - na zwałach mamy miesięczne wydobycie polskiego górnictwa!

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
OTLOG 6,12% 39,90 2023-12-08 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.